نقش بیس باند در موبایل چیست ؟

بیس باند
نقش بیس باند در موبایل چیست ؟

بیس باند / باند اصلی / Baseband
قصد داریم در این مقاله در رابطه با بیس باند برای شما توضیحاتی را بدهیم و شما را بیشتر با بحث بیس باند آشنا کنیم ، بیس باند همان ورژن فریمور رادیو و مودم در گوشی ها می باشد

گوشی های هوشمند امروزی پروتکل های خیلی زیاد و مختلفی رو مثل ، 3G ، 4G و 4 LTE رو ساپورت میکنن. این پروتکل ها یکمی پیچیده هستن و CPU به قدرت زیادی برای پردازش اطلاعات، درخواست و مدیریت بسته های اینترنتی و انتقال دادن اطلاعات مربوط به بسته، به اپراتور نیاز داره. گوشی های همراه برای اینکه بتونن به همه ی این عملیات رسیدگی کنن و برای اینکه بتونن کارشون رو تمام و کمال انجام بدن، از یه چیپ جدا (به عنوان مودم) به اسم بیس باند baseband استفاده میکنن. این نکته هم فراموش نشه که چیپ بیس باند، با پروسسور یا همون پردازشگر اصلی به طور مستقیم در ارتباطه و همچنینن خودش هم دارای یه پردازشگره به نام پردازشگر بیس باند است که کار های خود بیس باند رو پردازش میکنه. کارهایی که پردازشگر بیس باند انجام میده و پردازش میکنه شامل: مدیریت و کنترل توابع رادیویی (راحت تر بگم، کلا کارهایی که توش امواج رادیویی داشته باشه به عهده ی بیس بانده، مثل آنتن داشتن گوشی، وصل شدن به بسته ی اینترنتی و …) است. اگه این بیس باند خراب بشه آنتن رو حالت No Service میمونه، وایرلس و بلوتوث به حالت خارج از دسترس و غیر فعال باقی میمونن.

بیس باند نامناسب و رام نام مناسب باعث اختلال در ارتباط گوشی با شبکه سرویس دهنده می شود و باعث می شود شما نتوانید به شبکه مخابراتی دسترسی داشته باشید و این موضوع باعث عدم آنتن دهی و یا اختلال در شبکه گوشی نیز می شود .

فریمیور Radio کارهای سطحی مانند اتصال شبکه، Wi-Fi و GPS را کنترل میکند.به روز رسانی فریمیور Radio مشکلات اتصال را حل میکند، محدوده و کارایی را افزایش میدهد،مصرف باتری را کاهش میدهد و غیره.
فریمیورهای Radio نادرست باعث از کار افتادن MMS، 3G Data، VM Notificationsو… شود.اپراتور یا کریر شبکه ورژن مناسب فریمیور Radio را که برای گوشی ، شبکه و پهنای باند مناسب است انتخاب میکنند.

فایل های Radio/Modem گوشی های اندروید از طریق ریکاوری مود فلش (نصب) میشوند و راه های دیگر فلش آن از طریق ADB و Odin است.

در گوشی های اندروید می توانید نسخه بیس باند را از طریق مسیر زیر مشاهده کنید و طبق ورژن بیس باند نسخه جدید را روی گوشی رایت کنید .

تنظیمات > درباره دستگاه > نسخه باند اصلیsetting > about phone > baseband version

منبع : سورن استور

نظرات و سوالات خود را در مورد این موضوع با ما درمیان بگزارید

Your email is safe with us.

قبلی بعدی
خروج
Test Caption
Test Description goes like this
×