فازمتر چگونه کار می کند؟

فازمتر
فازمتر چگونه کار می کند؟

از قدیمی‌ترین و پراستفاده‌ترین ابزاری که هم کاربرد عمومی و هم صنعتی دارد، می‌توان به فازمتر اشاره کرد. وسیله‌ای که وجودش در هر جعبه ابزاری لازم و ضروری است. با وجود اینکه استفاده از این وسیله کار بسیار آسانی است اما کسانی هم هستند که هنوز از ساختار، روش استفاده و حتی کاربرد این وسیله بی اطلاع‌اند. در این مقاله ابتدا به تعریف فازمتر پرداخته و در ادامه انواع آن را معرفی می‌کنیم.

تعریف فازمتر
فازمترها ابزاری هستند که عموماً ظاهری شبیه به پیچ گوشتی دارند؛ اما همان‌طور که از اسمشان پیدا است، برای تشخیص وجود یا عدم وجود ولتاژ الکتریکی و همین‌طور تشخیص سیم فاز و نول مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فازمتر چراغ‌دار
فازمتر مولتی کالر رونیکس 1فازمترهای مولتی کالر مدل RH-2714/RH-2718

یکی از با سابقه‌ترین انواع فازمتر؛ وسیله‌ای که جایگاهش در هر جعبه ابزاری محفوظ بوده و هست، می‌توان به نوع چراغ‌دار آن اشاره کرد. مدل‌های چراغ‌دار همان مدل‌های معمولی هستند که از گذشته تا کنون استفاده می‌شده‌اند. ساختار فازمترهای چراغ‌دار به این صورت است که از یک میله (سر پیچ گوشتی)، یک چراغ کوچک و یک مقاومت تشکیل شده است. در واقع این نوع فازمترها یک مدار باز هستند که برای تکمیل و بسته شدن مدار، به یک رسانا (بدن شما) نیاز دارند که جریان را به زمین متصل کند. وقتی که شما سر فازمتر را به پریز متصل می‌کنید و دستتان را در قسمت فلزی ته آن قرار می‌دهید، اگر سر آن به سیم فاز متصل شده باشد، اختلاف پتانسیلی ایجاد می‌شود که منجر به روشن شدن چراغ می‌شود، اما اگر سیم مورد نظر نول باشد، اختلاف پتانسیلی ایجاد نمی‌شود، در نتیجه جریانی هم برقرار نشده و لامپ خاموش می‌ماند.

چراغ فازمتر
در مدل‌های قدیمی (که هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد) این چراغ یک لامپ معمولی کم نور است و تشخیص روشن یا خاموش بودن آن کار آسانی نیست.

فازمتر مولتی کالر
فازمتر مولتی کالر رونیکس 12

در میان ابزار آلات پیشرفته‌تری که امروزه به بازار عرضه می‌شوند، فازمتر ها هم دچار تغییر و تحول شده اند. چراغ فازمتر های پیشرفته امروزی از نوع لامپ نئون با شدت نور بالا است و در طول روز و سطوح روشنایی متفاوت هم به راحتی قابل تشخیص است. همچنین لامپ این نوع ابزار، قابل تعویض هم هست.

فازمتر الکترونیکی (فازمتر دیجیتال)
فازمترهای دیجیتال تفاوت زیادی با دیگر مدل‌های این ابزار دارند، این وسیله الکترونیکی بوده و میزان ولتاژ و اندوکتانس را بر روی صفحه نمایش کوچکی که دارد نشان می‌دهد.

فازمتر القائی (حرفه‌ای)
فازمترهای القائی یکی از انواع دیجیتال این وسیله اما از نوع حرفه‌ای هستند که علاوه بر تشخیص فاز و نول، قابلیت اندازه‌گیری و تست ولتاژ AC و DC را هم دارند. با استفاده از این ابزار می‌توانید میزان مقاومت الکتریکی و فرکانس سیم یا قطعه‌ای که قصد تستش را دارید هم مطلع شوید.

فازمتر خوب (با کیفیت)
اگر شما یک تکنسین یا مهندس برق حرفه‌ای باشید، فرقی چندانی نمی‌کند که از چه نوع فازمتری استفاده می‌کنید و بستگی دارد که منظور شما از خوب بودن یا نبودن آن چیست؟ اگر منظورتان از یک فازمتر خوب وسیله‌ای باشد که میزان جریان و ولتاژ را هم به شما نشان بدهد می‌توان از مدل‌های دیجیتال به عنوان یک ابزار خوب و مناسب یاد کرد؛ اگر می‌خواهید علاوه بر میزان جریان و ولتاژ از فرکانس و مقاومت سیم یا قطعه مورد نظر هم مطلع شوید، می‌توان به مدل القایی این وسیله اشاره کرد؛ اما اگر منظور، تشخیص راحت‌تر و بهتر روشن شدن یا نشدن چراغ فازمتر است مدل معمولی و رایج، ابزاری خوب و باکیفیت خواهد بود. در برخی از موارد هم فازمتر با کیفیت، وسیله‌ای خواهد بود که دارای بدنه قوی، محکم و نشکن است؛ ابزاری که بتواند در شرایط کاری صنعتی هم دوام آورده و جان سالم به در ببرد. بنابراین تشخیص باکیفیت و خوب بودن هر ابزاری بسته به نوع کارایی که از آن وسیله مد نظرتان است، متفاوت خواهد بود و تعیین و تشخیص آن بر عهده خودتان خواهد بود.

قبلی بعدی
خروج
Test Caption
Test Description goes like this
×