مدارهای چاپی از کجا پدیدار شدند؟

مدارهای چاپی
مدارهای چاپی از کجا پدیدار شدند؟

مدارهای چاپی از کجا پدیدار شدند؟

امروزه و در دنیایی که تکنولوژی حرف اول را می زند، استفاده از مدارهای چاپی به حدی گسترده شده است که شما می توانید کار ساخت و مونتاژ  تجهیزات برقی و الکترونیکی بدون آنها غیر ممکن و غیر قابل تصور است اما تاریخ توسعه و همچنین تکامل در زمینه مدارهای چاپی خیلی هم کهن نیست و استفاده تجاری از آن ها به دهه 1950 میلادی باز می گردد.

اگرچه اندیشه استفاده از مدارهای چاپی در حدود 50 سال پیش از این تاریخ ایجاد شده بود.

پیش از آنکه اندیشه های مربوط به مدارهای چاپی شکل بگیرد، در واقع لازم بوده است که برخی از پیشرفت ها و همچنین فناوریهای مختلف در این زمینه ایجاد شوند و تکامل پیدا کنند.

مدارهای چاپی در واقع یک نوع سیستم تکامل یافته از سیستم های اتصال الکتریکی هستند که در سال 1850 شناسایی شده اند.

در این نوع از سیستم ها معمولا از نوارها و یا میله های فلزی برای اتصالات الکتریکی بزرگتر و با قطعات بزرگتر استفاده خواهد شد که خود آنها بر روی پایه های چوبی نصب می شدند.

با گذشت زمان های مختلف، این نوارهای چوبی جای خود به نوارهای فلزی که به وسیله یک سری سیم به پیج های ترمینال متصل بودند دادند و پایه های چوبی با شاسی های فلزی در این بخش جایگزین شدند. در سال 1852 هنگامی که در انگلستان فرآیندهای مختلفی مانند فتواچینگ انجام می شد که روی مس قابل انجام بودند، بردهای مداری و همچنین میکرومداری که تا آن زمان تنها در حد یک رویا و آرزو بودند، به راستی تولید شدند.

در عین حال فرایندهای بسیاری برای تولید مدارهای چاپی ایجاد شد که در واقع شامل بکارگیری نخستن فتورزیست ها هم میشوند و همچنین فرایندهایی که شامل آبکاری فلزات هم می شود در این بخش و برای سطوح غیر فلزی مورد استفاده قرار گرفته اند.

در آن سال های دور، برای اینکه بتوانند تجهیزات برقی را بدون مدارهای چاپی بسازند تلاش های بسیاری کردند و از روش های مستقیم هم استفاده کردند که یکی از این روش ها اتصال مستقیم قطعات به یکدیگر بود.

این روش البته با معایب بسیاری هم همراه بود که در این بخش به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

معایب استفاده از سیستم های دیگر به جای مدارهای چاپی

در این بخش هریک از سیستم های مونتاژ شده در واقع با سیستم های دیگر متفاوت است.

کار مونتاژ در این زمینه نیازمند حضور افراد با تجربه و تواناست. تعمیر مشکلاتی که در این بخش وجود دارد همراه با پیدا کردن قطعات معیوب به شما کمک خواهد کرد که بتوانید سیم های مختلف و اتصالات را در منطقه های معیوب مورد بررسی قرار دهید.

اولین قدم در زمینه تولید مدارهای چاپی

شاید بتوان اینطور گفت که اولین قدم در زمینه حل این مسائل و تولید قطعات مونتاژ شده این بوده است که تمامی آن ها به درون یک چارچوب بروند و همچنین نمایش ترسیمی هم از جمله مهم ترین بخش هاست. برای سال های بسیار و حتی در طول سال های مربوط به جنگ جهانی دوم، پس از استفاده از روش هایی که به آن ها تکنیک اتصال نقطه به نقطه گفته می شد، خدماتی بسیار در زمینه تولید محصولات مختلف به ویژه بردهای چاپی انجام گرفت.

در واقع یکی از دوستان توماس ادیسون در این زمینه در سال 1904 همچنان که درس می خواند در فکر این بود که بتوانید اتصالات نقطه به نقطه را حذف کند. در این سال ها، توماس ادیسون که به تازگی اولین لامپ های حباب را به بازار عرضه کرده بود روی این مشکل کار کرد و در پاسخ برای دوستش چندین ایده خوب داشت که یکی از آنها منجر به ساخت مدارهای چاپی شد.

امروزه استفاده از مدارهای چاپی بسیار بیشتر از گذشته شده است و شما می توانید در بخش های مختلف از آنها استفاده کنید.

اینکه صنعت تا چه حد می تواند رو به گسترش باشد نکته ای است که باید به آن دقت کنید چرا که بعد از مدارهای چاپی هم به طور حتم مدارهای دیگری وارد بازار خواهند شد که کامل تر و تکامل یافته تر هستند.

شما هم می توانید برای استفاده از مدارهای چاپی از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید و بتوانید به آسانی و در کوتاه ترین مدت زمان کار خود را انجام دهید

برای اطلاع از کلاس های آموزشی تعمیر ماینر و برد ماینر ، آموزش تعمیرات موبایل های اندروید و آیفون و آموزش مهندسی معکوس و تعمیر برد به صفحات مربوطه در وب سایت دکتر برد مراجعه فرمایید و شماره تماس خودتون رو ثبت کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود .

نظرات و سوالات خود را در مورد این موضوع با ما درمیان بگزارید

Your email is safe with us.

قبلی بعدی
خروج
Test Caption
Test Description goes like this
×