تعمیر برد ماشین ظرفشویی

 

تعمیر و آموزش تعمیر برد لوازم خانگی، برد ماشین ظرفشویی در مرکز فنی و مهندسی تعمیرات تخصصی دکتر برد. بعد از آموزش در کلاس تعمیر برد ماشین ظرفشویی کارت طلایی پشتیبانی مادام العمر و گواهینامه ی معتبر دریافت خواهید کرد.

 

خراب بودن پمپ یکی از عواملی ست که باعث می شود ماشین ظرفشویی شما صدای زیادی داشته باشد. نقش پمپ ایجاد فشار در بازوهای اسپری کننده و در بعضی مدل ها، تخلیه آب نیز می باشد. پمپ در کف ماشین ظرفشویی قرار داشته و متشکل از دو قسمت می باشد: 1- شستشو و گردش 2- تخلیه. بخشی که مسئول گردش است، شامل پروانه شستشو و اجزای فیلتر است و بخش مربوط به تخلیه، شامل پروانه تخلیه، تیغه خرد کن و گاهی یک شیر که توسط مارپیچ کهربایی فعال می شود، است. پروانه ها توسط موتور الکتریکی کار می کنند و به پایین یا اطراف پمپ چسبیده اند. اگر تیغه های از بین برنده باقیمانده غذا خوب کار نکنند و یا در آن ها زباله گیر کرده باشد، در موقع کار کردن دستگاه صدا ایجاد می شود. به علاوه ممکن است تکه های غذا، ظروف، خلال دندان یا … در پروانه بالا گیر کرده باشد که موجب ایجاد صدا می شود. همچنین هر گونه فرسودگی در پروانه ها و تیغه از بین برنده باقی مانده غذا، ایجاد صدای اضافی می کند.

 

این به‌احتمال‌زیاد توسط بازوی اسپری ایجاد می‌شود که ممکن است چیزی در داخل ماشین ظرف‌شویی وجود داشته باشد هنگامی‌که بازوی اسپری چرخش دارد. اگر متوجه این صدا شده‌اید، ماشین ظرف‌شویی را بازکنید و هر آیتم را در داخل تنظیم کنید تا بازوی اسپری بتواند آزادانه چرخش کند

 

اگر ماشین ظرفشویی شما صدای زیادی ایجاد می کند، ممکن است علت آن کاسه نمد یا حلقه بیرینگ بازو ها باشد. این قطعات حلقه های پلاستیکیی هستند و هنگام چرخش بازوها آن ها را حمایت می کنند. اگر این قطعات هرز یا فرسوده شوند، مانع درست کار کردن بازوها می شوند. کاسه نمد و حلقه بیرینگ را چک کنید و در صورت فرسوده بودن آن ها را تعویض کنید.

 

این وسیله دارای قطعات متحرک زیادی نیست البته اگر در مقایسه با لباسشویی در نظر گرفته شود. مایل هستیم در مورد مکانیسم عملکرد ماشین ظرف‌شویی برای شما صحبت کنیم. اول‌ازهمه ماشین ظرف‌شویی آبگیر شده سپس جریان آب خیلی را گرم به‌صورت پرفشار که این فشار زیاد خوب است بدانید که توسط پمپ ایجاد می‌شود. این آب به‌وسیله یکسری پره‌های چرخان همراه با فشار به محتویات داخل ماشین پاشیده می‌شود مکانیسمی که برای شما صحبت کردم تکرار خواهد شد تا درنهایت از طریق پمپ آبی که آلوده است به بیرون راه پیدا کند. اما اجزای ماشین ظرف‌شویی اما اجزای ماشین ظرف‌شویی شامل پمپ است که می‌تواند یک و یا دو پمپ باشد. در مورد بازوی چرخان باید گفت که در بعضی مدل‌ها می‌تواند شامل یک بازو باشد و قسمت آب‌بندی و همچنین حلقه یاتاقان که درصورتی‌که ماشین ظرف‌شویی شما آسیب ببیند دریکی از این اجزا باعث سروصدا می‌شود همواره برای بررسی سروصدای ماشین ظرف‌شویی خود را در نظر بگیرید همان‌طور که گفته شد باعث ایجاد فشار برای آن شده تا بتواند با نیروی مناسب ظروف پاشیده شود این کار از طریق بازوهای آبپاش صورت می‌گیرد

 

در مورد حلقه‌ی یاتاقان لازم به توضیح است که این قسمت دارای جنسی از پلاستیک است که وظیفه دارد بازوهای آبپاش و همچنین شستشو را نگه‌داری کرد و باعث چرخیدن بازوی روی این حلقه می‌شود. یک‌راه وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید آیا حلقه‌ی دستگاه شما مشکلی دارد یا خیر و آن این است که به‌وسیله دست بازوی اسپری دستگاه خود را چرخاند و درصورتی‌که متوجه شدید به‌سختی چرخانده می‌شود باید نسبت به بیرون آوردن آن و همچنین جایگزینی‌اش اقدام کنید.

 

مطمئن شوید که بازوها به راحتی می چرخند و به قفسه ها و ظرف ها برخورد نمی کنند. اگر این بازوها لق هستند، ممکن است قسمت میانی آن ها و یا توپی آن ها خراب بوده و نیاز باشد بازوها را تعویض کنید. از عوامل دیگر سر و صدای ماشین ظرف‌شویی شما ممکن است مربوط به مسئله سایش اسپری‌ها باشد که در این صورت باید آن را تعویض کنید. همواره به یاد داشته باشید یک بازوی اسپری باید به‌صورت کاملاً آزادانه در محیط ماشین ظرف‌شویی به کار خود ادامه دهد. گاهی اوقات بازوی اسپری ممک است شل شده باشد که در این صورت این مسئله می‌تواند به بخش مرکزی و همچنین توپی بازوی آبپاش مربوط شود.

 

عملکرد این قطعه همانند هیدروستات است تنها با این تفاوت که نیروی محرک پلاتین این قطعه مستقیما آب می باشد . این قطعه به این علت در مسیر آب آبفشان در کنار المنت قرار گرفته تا در صورت کمبود و یا نبود آب در ماشین ظرفشوی برق المنت را از مدار خارج کند .

در بيشتر مواقع در اثر كثيفي فيلتر استوانه اي و يا پائين بودن سطح آب پلاتين عمل نمي كند و نتيجتا ماشين به مدت طولاني كار كرده و آب را گرم نمي كند در اين وضيعت دستگاه ارور3 مي دهد

 

ورود آب به شیر برقی ماشین ظرفشویی
عبور از اربریک و و تقسیم آب جهت مصرف نمک ظرفشویی
ورود به قسمت فیلتر مخزن نمک ظرفشویی
ورود به چاهک پمپ شستشو
پمپاژ آب توسط پمپ شستشو به آبفشانها
پاشش آب به ظروف توسط آبفشانها
برگشت آب به چاهک جهت فیلتر شدن
جدا سازی آب از ضایعات غذا توسط فیلترها
تکرار چرخه ای پمپاژ وپاشش توسط آبفشانها

 

اين قطعه در كف سيني دستگاه نصب شده مكانيزم عمل آن بسيار ساده مي باشد به هر علتي اگر دستگاه آبريزي پيدا كند آب به كف سيني رسيده و شناور يونوليتي را به بالا هدايت مي كند ودر نتيجه ميكرو سوئيچ عمل كرده و به برد فرمان آب ريزي را داده در اين وضيعت پمپ تخليه دستگاه مداوم كار كرده وبرد Error رانشان مي دهد .

 

عمل كنترل آب ورودي را انجام مي دهد مكانيزم عمل اين قطعه همانند هيدروستات ماشين لباسشويي مي باشد .

جهت تنظيم آب مي بايست 5 دقيقه بعد از آب گيري درب ماشين را باز كرده و مقياس را دستگيره فيلتر قرار داده و يا در صورت عدم رسيدن آب به پروانه وسط سطح آب گيري را توسط پيچ وسطي هيدروستات تنظيم مي كنيم ( در جهت عقربه هاي ساعت ، آب بيشتر و برعكس آن كمتر ) در صورت عدم قطع آبگيري توسط هيدروستات دستگاه Error مي دهد

 

در اين مرحله المنت در مدار قرار نمي گيرد دفعات تكرار اين برنامه بستگي به نوع برنامه شستشوي انتخابي دارد بعد از اتمام اين برنامه مجدد ماشين به شيوه قبل شروع به آبگيري مي كند بعد از اتمام آبگيري همزمان با پاشش آب به ظروف المنت به مدار آمده و شروع به گرم كردن آب مي كند دماي آب اين مرحله بستگي به برنامه انتخابي دارد كنترل دماي آب توسط برد و سنسورصورت مي گيرد در اين مرحله برد فرمان باز شدن درب جا پودري را داده و پودر وارد چرخه شستشو مي شود همزمان با حل شدن پودر درآب چرخه پاشش آب روي ظروف ادامه دارد در اين مرحله آنزيمهاي شوينده فعال شده و چربي روي ظروف را خنثي مي كند اين مرحله را مرحله شستشوي اصلي مي نامند. بعد از تخليه آب مجدد ماشين شروع به آبگيري مي كند و همانند مرحله پيش شستشو با آب سرد ظروف را آبكشي مي كند زمان اين مرحله كوتاه بوده و تكرار آن بسته به برنامه انتخابي دارد اين مرحله را آبكشي مي نامند.

 

زماني كه يك برنامه شستشو را انتخاب و با زدن سوئيچ on-of برق را وارد سيستم مي كنيم كاركرد اجزائي دستگاه به ترتيب زير مشخص مي شود :
با فرمان برد برق به الكترو والو ( شير برقي ) مي رسد ومسير آب اصلي را باز كرده و ماشين شروع به آبگيري مي كند . كنترل و مقدار آبگيري وظيفه اي هيدروستا ت و سنسور ورودي آب مي باشد بعد از اتمام آبگيري هيدروستات فرمان اتمام را به برد داده وبرد برق را به پمپ شستشوارتباط داده تا پمپ شستشو شروع به كار كند با آغاز شستشو مقداري از آب داخل چاهك به سمت آبفشانها هدايت شده و جايگزين هيدروستات مقدارآب لازم را همزمان با شستشو تامين مي كند عمل پمپا‍‍ژ آب به آبفشانها وپاشش آب در زواياي مختلف به ظروف به صورت مستمر ادامه دارد و در مسير برگشت درچاهك فيلتر شده و مجدد در چرخه پمپاژ برمي گردد اين برنامه را پيش شستشو مي نامند .

 

بعد از گذشت زماني كوتاه و تبخير آب روي ظروف پمپ تخليه شروع به تخليه آب مي كند بعد ازتخليه كامل شير برقي مخزن نمك روشن وآّب ذخيره شده در ايربريك را وارد مخزن نمك كرده وجايگزين آب نمك را وارد فيلتر رزين كرده تا املاح ورسوب تشكيل شده در رزين را شسته وبه داخل چاهك هدايت كند بعد از با اين عمل ماشين شروع به آبگيري كرده ومقداربسيار كمي آب گرفته و فشارآب ورودي ميكرو فيلتراستوانه اي را به صورت چرخشي شسته و برنامه در همينجا به اتمام مي رسد مقدار آب نمك باقي مانده در چاهك تا برنامه بعدي كمك مي كند تا تا چاهك ما بو نگيرد به خاطر همين موضوع در ابتداي هر برنامه شستشو پمپ تخليه شروع به كا می كند .

 

بعد از اتمام اين مرحله پمپ تخليه شروع به تخليه كامل كرده ودر ادامه ماشين شروع به آبگيري همانند مرحله اي شستشو اصلي مي كند اين مرحله با دماي آب حد اقل 70درجه پاشش آب را به ظروف ادامه مي دهد همزمان برد فرمان پمپاژ مايع براق كننده را داده وپمپ مخزن مايع مقداري مايع براق كننده را داخل ماشين ريخته تا همراه آبگرم برروي ظروف پاشيده شود پاشش آب مداوم ادامه دارد تا زماني كه دماي آب داخل ماشين به دماي تعريف شده ي برد برسد بعد از رسيدن دماي آب به دماي تعريف شده برد فرمان توقف كار پمپ شستشو راصادر كرده و دراين مرحله حباب وقطرات تشكيل شده روي ظروف دراثر گرماي خود ظروف تبخير شده وبه كمك مايع براق كننده كه خاصيت كششي سطحي آب را از بين مي برد و يا به زبان ساده تر پوستهاي قطرات وحباب آب را شكننده كرده و اجازه نشست رسوبات واملاح را روي ظروف نمي دهد اين مرحله را مرحله خشك كن مي نامند .

 

ماشین ظرفشویی، یک دستگاه خودکار است که ظرف های کثیف را می شوید و تمیز می کند؛ تنها کاری که آدم باید انجام دهد، این است که ماشین را پر از ظرف کند، پودر شوینده را اضافه کند، چرخه شست و شو را تنظیم کند و دکمه «روشن» را فشار دهد. اما ماشین ظرفشویی برخی اعمال خاص را نیز خودبه خود انجام می دهد که عبارتند از:
-خودش را از آب پر می کند
-آب را با سرعت و فشار زیاد از طریق فواره هایی به ظروف می پاشد تا آنها را تمیز کند
-آب کثیف را تخلیه می کند
-با پاشیدن آب بیشتر، ظروف را آبکشی می کند
-هوا را گرم می کند تا ظرف ها خشک شوند؛ البته اگر شما انجام این قسمت را هنگام تنظیم دستگاه خواسته باشید

 

وقتی کوهی از ظروف کوچک و بزرگ درآشپزخانه روی هم جمع می شود این ماشین خانگی است که خیال شما را بابت شستن و خشک کردن ظرف ها راحت می کند. ناگفته پیداست که شما براي شستن ظرف هایي که در سینک آشپزخانه جمع شده به مصرف آب زیادی نیاز دارید اما اگر برای تمیز کردن آنها از ماشین ظرفشویی استفاده کنید درصد، آب کمتری مصرف می کنید.
با این وجود در 40 تا 30حدود مورد استفاده از ماشین های ظرفشویی باید ها و نباید هایی وجود دارد که بهتر است از آنها مطلع باشید و با استفاده درست، درآمدهاي تان، آب و انرژی منزل را هدر ندهید.

 

بشقاب ها را از قبل آبكشی نكنید بعضی از خانم ها قبل از اینکه ظرف ها را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهند، آنها را با آب می شویند تا باقی مانده غذا به هیچ وجه وارد دستگاه نشود.
با این کار بخش زیادی از آب را برای تمیز کردن هدر می دهید در صورتیکه فقط کافیست بشقاب ها را بدون خرده های غذا داخل ماشین بگذارید.
از سوی دیگر گروهی از شوینده ها در فرمول شان ذراتی دارند که برای سابیدن ظروف کثیف طراحی شده اند اما وقتی بشقاب ها را آبکشی و تمیز می کنید این احتمال وجود دارد که به جای سابیده شدن لکه ها، ظرف های تان خش دار شوند.

 

آبی که ظروف با آن شسته می‌شود واقعا داغ باشد. در حقیقت، برای تاثیر بیشتر مواد شوینده توصیه می‌شود دمای آب بیش از 55 درجه سانتی‌گراد باشد البته برخی منابع هم دمای آب بیش از 70 درجه سانتی‌گراد را توصیه می‌كنند. اگر به‌دنبال کاهش مصرف انرژی هستید مدلی را انتخاب کنید که سیستم شست‌وشوی با‌تاخیر داشته باشد و به‌طور خودكار در ساعاتی که پیک مصرف انرژی نیست روشن شود.

 

زیاد پودر نریزید استفاده بیش از حد از شوینده های ماشین ظرفشویی موجب ایجادخراشیدگی روی ظروف شیشه ای می شود.
پس در این مورد هم یادتان باشد که مصرف شوینده بیشتر سبب تمیزی ظرف ها نمی شود و مشکلات دیگری ایجاد می کند.

 

ظروف را به ترتیب بچینید طبق دستور کارخانه تولید کننده، ظرف ها را با سیستم مشخصی داخل ماشین قرار دهید.به طور کلی موثرترین شیوه برای قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی این است که بشقاب ها را در قفسه های پایینی و نزدیک به بخش اسپری آب بچینید، لیوان ها را در کناره ها و طبقات بالا قرار دهید و وسایل کوچکتر را در سبد مخصوص بگذارید.
اگر هر کدام از ظروف را در جای مخصوص خودشان قرار ندهید جریان آب به طور مناسبی روی آنها اسپری نمی شود و حتی ممکن است ظروف بزرگ تر سد راه آب رسانی به دیگران شود.

 

کار با یک ماشین ظرف‌شویی پر صدا می‌تواند خسته‌کننده باشد.  تعمیر یک ماشین ظرف‌شویی فرآیند دشواری نیست. اکثر ماشین‌های ظرف‌شویی ها در طول یک چرخه شستشوی منظم ، یک سروصدا کم تولید می‌کنند. اگر متوجه شده‌اید که صدای معمول دستگاه شما بلندتر شده است، ممکن است نیاز به جایگزینی فن باشد. اگر یک‌صدای بلند را می‌شنوید ، می‌تواند نشانه یک موتور معیوب باشد. اگر ماشین ظرف‌شویی شما نو است و اولین بار آن را روشن می‌کنید، صدای آن باعث نگرانی نمی‌شود. اگر شما ماشین ظرف‌شویی خود را برای مدت‌زمان طولانی استفاده نکرده‌اید شنیدن شدن صدا طبیعی است. صدا ممکن است از وسایل آشپزخانه باشد اگر آن‌ها به‌درستی روی قفسه‌های ماشین ظرف‌شویی قرار نگیرند

 

ماشین را به طور كامل پر كنید روشن کردن ماشین در حالیکه فقط تا نیمه پرشده دشمن صرفه جویی است و بی جهت آب و برق را هدر می دهد. بنابراین اگر خانواده کم جمعیتی دارید بهتر است ماشین ظرفشویی قدیمی تان را با یک مدل تازه تعویض کنید چون در نمونه های جدید تر برنامه های اقتصادی هم وجود دارند که می توانید با پر کردن نیمی از ماشین ظرفشویی از آنها استفاده کنید و در این حالت مصرف انرژی هم نصف می شود.
چنانچه ظروف شما جرم چربی گرفته‌اند و شست‌وشو را با دست انجام می‌دهید، کافی است با توجه به جنس ظروف مختلف به توصیه های ما عمل کنید.