تعمیر برد ماشین لباسشویی

 

تعمیر و آموزش تعمیر برد لوازم خانگی، برد ماشین لباسشویی در مرکز فنی و مهندسی تعمیرات تخصصی دکتر برد. بعد از آموزش در کلاس تعمیر برد ماشین لباسشویی کارت طلایی پشتیبانی مادام العمر و گواهینامه ی معتبر دریافت خواهید کرد.

 

با توجه به پیشرفت در زمینه تکنولوژی و علم ، تولیدات لوازم خانگی برای ایجاد نو آوری ها و کارایی بهتر از وسیه قطعاتی جدید را جایگزین قطعات قبلی می کند تا کارایی بهتری را در لوازم خانگی ارائه دهد ، در ماشین لباسشویی ها نیز این روند وجود دارد ، یکی از قطعات ماشین که با پیشرفت تکنولوژی به روز شده است برد الکترونیکی آن است که در ماشین لباسشویی های جدید پیشرفته تر شده است .

 

مشکلات مرتبط به قسمتهای مختلف دستگاه می تواند الکترونیکی و یا مکانیکی باشد تشخیص دقیق وبه موقع قطعه معیوب شده و سوخته از بروز صدمات جدی در ماشین لباسشویی جلوگیری می کند. بعضی از مشکلات دیگر که می تواند برای یک دستگاه بوجود آید می تواند به دلیل استفاده نادرست از وسیله باشد مثلا استفاده از پودر بی کیفیت ماشین لباسشویی که با تولید کف زیاد می تواند لوله هوای هیدروسنسور را بسته و عمل ابگیری را دچار مشکل کند. پس استفاده صحیح از وسایل خانگی مهمترین دلیل نگهداری و افزایش عمر وسیله می باشد. در این مقاله به آشنایی با قطعه مهمی در ماشین لباسشویی به نام برد الکترونیکی و عیب های حاصل شده از خرابی در این قطعه و همچنین تعمیرات برد الکترونیکی ماشین لباسشویی می پردازیم .

 

قطعات تشکیل دهنده برد الکترونیکی ماشین لباسشویی خازن ها و فیوزهای حساس هستند که روی برد تعبیه شده اند ، در صورتی که برق دچار نوسان شود باعث اتصالی در خازن و سپس سوختن برد الکترونیکی ماشین لباسشویی خواهد شد ، همچنین اگر به دلایلی مانند کار نکردن صحیح قطعات درونی ، آب به درون ماشین نفوذ کند باعث ایجاد اتصالی در سیم پیچی داخلی می شود و برد الکترونیکی ماشین لباسشویی می سوزد در صورت بروز چنین مشکلی خطر برق گرفتگی نیز وجود دارد (اب به داخل ماشین نفوذ کرده سیم پیچی ها اتصالی می کنند و بدنه ماشین نیز دارای برق می شود) در صورت آتش سوزی ماشین نیز برد الکترونیکی می سوزد و قابل تعمیر نیست ؛ در صورتی که مشکل از خازن و فیوزهای برد الکترونیکی باشند و قابل تعمیر ، می توان برد را تعمیر کرد اما در صورتی که برد بسوزد و قابل تعمیر نباشد ، برد جدیدی را بر روی ماشین نصب می کنند تا ماشین لباسشویی بتواند دوباره کارکرد داشته باشد و کاربر بتواند برای شستشوی البسه از آن استفاده کند .

 

وظیفه اصلی برد الکترونیکی در ماشین لباسشویی کنترل و هدایت فرمان هایی است که از سمت دکمه استارت برای شروع کار و تایمر که زمان کارکرد شسشتو را معین می کند است ، این قطعه کارکرد بسیار مهمی در ماشین لباسشویی دارد و چنانچه اسیب ببیند مشکل اساسی در دستگاه به وجود می آید و شما قادر به استفاده از ماشین لباسشویی به هیچ وجه نخواهید بود ، در صورت معیوب شدن برد الکترونیکی حتی ماشین لباسشویی روشن نیز نخواهد شد .

 

گاهی برد الکترونیکی به قدری صدمه دیده است که نمی توانید آن را تعمیر کنید و باید تعویض شود در این صورت برای کاهش در هزینه و زمان بهتر است قطعه را سریع تر عوض کنید در این صورت تعویض کار بیهوده ای است زیرا بعد از چند بار کار کردن دوباره قطعه دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر خواهد داشت و این کار مقرون به صرفه نیست زیرا مجددا باید هزینه تعمیرات را بپردازید و هم چنین ممکن است قطعه معیوب به ماشین لباسشویی آسیب برساند ، نوع دیگر از تعمیرات برد هستند که با تعمیر قسمتی از برد یا تعویض قطعه کوچک برد شما مانند روز اول می‌شود و دیگر نیازی به تعویض آن نیست و شما از قطعات اولیه دستگاه خود استفاده می‌کنید. در بسیاری از موارد تعمیرات برد مقرون‌ به‌صرفه خواهد بود.

 

مشکل در اجرای برنامه‌ها توسط ماشین لباسشویی: یعنی لباسشویی برنامه را طبق برنامه و دستور صادرشده انجام نمی‌دهد.

ازکارافتادن و کار نکردن پنل جلویی ماشین

خاموش شدن پنل جلویی ماشین لباسشویی

 

کنترل پنل را برداشته و پوشش کشیده شود، با استفاده از پاک کننده های الکتریکی این قسمت را از آلودگی ها پاکسازی کنید، اکنون اجازه دارید یک نگاه دقیق تر داشته باشید

نگاهی به آن الکترولیتیک در قسمت منبع تغذیه نگاه کنید از برد الکترونیک، بالا برجسته است، او خشک شده است.

 

برای ایمنی خود و ماشین لباسشویی قبل از شروع تعمیرات ، دوشاخه ماشین لباسشویی را از پریز بکشید تا با خیالی آسوده بدون صدمه زدن به جان خود و دستگاه تان به تعمیرات بپردازید. (این مرحله ساده پیش نیاز و از مهمترین مراحل تعمیرات یا تعویض قطعات در لوازم الکتریکی می باشد، بنابراین این مورد را جدی بگیرید)

 

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی نیز وقتی تلاش کردید کار ماشین لباسشویی را شروع کنید سعی می کنید درب را قفل کنید و موتور حدود 5 ثانیه یا بیشتر روشن می شود و هرگز پیشرفت نخواهد کرد پس از این، نور قفل درب چشمک می زند حتی اگر برنامه را لغو کنید آن را خاموش کنید و سعی کنید آن را دوباره شروع کنیدهمین جریان فقط ادامه خواهد داد. تنها راه برای خاموش کردن نور قفل درب، این بود که دو شاخه دستگاه را از پریز جدا کنید، پس از جدا کردن و وصل آن دوباره چرخه تکرار می شود. روشن، ضربه شروع، قفل کلیک، موتور تبدیل، و سپس هیچ چیز کار نمی کند فقط نور قفل درب چشمک زن می زند .

 

 هنگامی که تا خوردگی در ان ها باشد مطمئن باشید آنها شکست خورده اند و یا حداقل در حال خروج از برد الکترونیکی هستند به دلیل گذشت زمان و کارایی و همچنین وجود حرارت مهر و موم های خازن آب شده است و شکسته شده است یا از جای در آمده است.اگر الکترولیت ها از برد خارج شده باشد باعث خرابی و اسیب دیدن برد الکترونیکی می شود ، در صورت خرابی در قسمت خازن ، خازن جدیدی روی برد نصب می شود و برد می تواند به فعالیت خود در مجموعه قطعات ماشین لباسشویی ادامه دهد.

 

برای شروع کار باید خروجی های برد لباسشویی برای اینکه از سالم بودن آنها مطمئن شوید تست کنید.در این قسمت از آموزش تعمیر برد لباسشویی نحوه تست خروجی های برد را برای شما توضح میدهیم. اگر خروجی های یک برد را با فازمتر و یا اهم متر تست کنید حتما و حتما کار اشتباهی انجام میدهید زیرا ولتاژ کاذب را خواهید دید .برای گرفتن خروجی دقیق و درست از یک برد حتما از یک لامپ 220 ولت 100 وات استفاده نمایید

 

بنابراین کنترل پنل را کشیده و در نگاه اول هیچ چیز را غیر عادی نمی بینید ، اما پس از بازرسی دقیق تر، یک خازن کوچک 1000 متری با 6.3 ولت  پیدا می کنید ، کلاهک قدیمی که به مرور زمان یا بر اثر حرارت زیاد آب شده است و لحیم ان باز شده است را برداشته و به جای آن خازن جدیدی را نصب می کنید ، چگونگی کارکرد این مدار کنترل کمی پیچیده است اما کارایی این خازن ها با قفل درب ماشین لباسشویی در ارتباط است ، وقتی درب ماشین لباسشویی قفل نمی شود ماشین نمی تواند کارکرد خود را شروع کند و پیشرفتی نخواد داشت و موتور ماشین تا زمانی که تعمیرات لازم انجام نشود نمی تواند با این مشکل مواجه شود،  بنابراین عملکرد این خازن ها در مدار برد اکترونیکی ماشین لباسشویی بسیار حائز اهمیت است .

 

خرابی میکروسوئیچ ها چه در صورت سولفاته شده باشند وچه اینکه آب به آن ها خورده باشد و عمیق شدهباشند باعث مشکل روشن نشدن لباسشویی میگردد. درحالت طبیعی میکروسوئیچ ها در حالت قطع قرار دارند و زمانی که با اهم سنج تست میشوند نباید هیچ اهمی داشته باشند و در حالتی که برد را روشن میکنید باید بوق اهم سنج رابشنوید. میکروسوئیچ ها را با یک اهم متر تست کنید.زمانی کهمیکروسوئیچ ,سوئیچ می شود ملاحظه میکنید که اهم متر هیچ تغییری نمیکند این بدان معناست که سوئیچ قطع است.اگر داخل سوئیچ را باز کنید احتمالا با صحنه سولفاته شدن میکروسیوئیچ مواجه میشوید.در این صورت میکروسوئیچ باید تعویض گردد . در آموزش تعمیر برد لباسشویی تاکید میکنیم که هرگز اقدام به تعمیر میکروسوئیچ نکنید.دقت کنید اگر میکروسوئیچ شما دوپایه است از نوع دوپایه و اگر چهارپایه است از نوع چهارپایه برای تعویض میکروسوئیچ استفاده نمایید. پس از تعویض میکروسوئیچ با اعمال برق 220 ولت به ورودی مدار میبینید که برد روشن میگردد

 

یکی از خطاهای مهمی که در طول تعمیر برد لباسشویی ممکن است با آن مواجه شوید خطای ترمیستور است .شما برای تعمیر یک برد لباسشویی باید بتوانید خطای در خطای ترمیتورو خطای هیدروستات را برطرف کنید.در این قسمت از آموزش تعمیر برد لباسشویی به آن میپردازیم. برای رفع این مشکل ابتدا باید جامپر میکروسوئیچ درب را وصل کنید.اگر در این حالت ترمیستور را از مدارخارج کنید میبینید که برد خطای ترمیتسور خواهد داد.بنابراین اگر درطول تعمیر برد لباسشویی با این خطا مواجه شدید ترمیستور از مدار خارج شده است اگر ترمیستور در مدار بود بهتر یک بار آن را جدا کرده سپس وصل کنید تا از اتصال درست آن اطمینان حاصل کنید.

 

ماشین لباسشویی را از پریز برق جدا کنید تا احتمال برق گرفتگی از بین برود. دریچه‌های آب سرد و گرم را خاموش‌کنید. برای محافظت از دستان خود از دستکش استفاده کنید. با جدا کردن پیچ‌های موجود در هر انتهای کنسول، کنسول کنترل را از بالای دستگاه جدا کنید. پیچ‌ها با توجه به مدل‌های گوناگون لباسشویی می‌توانند در جلو، پشت کنسول یا در زیر دو کاوری که در هر انتهای کنسول وجود دارد، قرارگرفته باشد. اگر کنسول شما به پیچ وصل نشده است، یک چاقوی بتونی را بین قسمت بالای واشر و کنسول بکشید تا گیره‌های کنسول آزاد شود.

کنسول کنترل را به پشت واشر بچرخانید تا سیم میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را در معرض دید خود قرار دهید. هر دو طرف سیم میکروسوئیچ درب را فشار داده و آن را از هم بکشید. یک پیچ‌گوشتی صاف را در گیره های پنل قرار دهید. فشار را به پایین و بیرون بر روی خارهای پنل با پیچ‌گوشتی فشار دهید تا آن‌ها را آزاد کنید. کنسول کنترل را باز کنید حال درپوش‌های پلاستیکی انتهای کنسول کنترل را بیرون بکشید.

بدنه ماشین لباسشویی را هنگام ایستادن به سمت خود کج کرده و سپس آن را از بالا و پایین بلند کنید.

حوله‌ای را روی زمین بپاشید. جلوی کابینت ماشین لباسشویی را روی حوله بگذارید. قرار دادن بدنه در این حالت به شما امکان دسترسی به میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را می‌دهد.

 

میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی برای اطمینان از بسته شدن درب حین شستشو ساخته شده است. این میکروسوئیچ از دو بوبین یکی برای باز کردن و دیگری برای بستن، دو تیغه فلزی یکی برای فرمان و دیگری برای پمپ، موتور و شیر برقی‌ها و یک قفل درب مکانیکی برای مواقع اضطرار تشکیل شده است.

در زمانی که آب درون دستگاه باشد، دیگ بیش از دو ثانیه با سرعت 60 دور در دقیقه بچرخد یا درجه حرارت آب درون دستگاه بیش از 60 درجه باشد میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی فعال می‌شود. این ساختار به ما کمک می‌کند لباسشویی را به صورت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کنترل کرده و اطمینان پیدا کنیم تا زمانی‌که درب به صورت کامل بسته نشده باشد آبی وارد دستگاه نمی‌شود.

با توجه به توضیحات بالا میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی یکی از قطعات مهم لباسشویی به‌حساب آمده و در صورت خراب شدن باید سریعا نسبت به تعویض آن اقدام کرد. سریع‌ترین روش برای تشخیص خرابی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی، قرار دادن واشر در حالت چرخش است، به این منظور درب را بازکنید و سپس یک پیچ‌گوشتی را به‌صورت کامل در داخل محرک میکروسوئیچ درب قرار دهید چنانچه عملیات شستشو شروع شد و با بسته شدن درب شستشو آغاز نشد یعنی مشکل از میکروسوئیچ قفل درب ماشین لباسشویی است، اگر از این آزمایش نتوانید نتیجه‌ای به دست آورید، باید یک آزمایش پیوستگی با اهم‌سنج انجام دهید.

 

بدنه ماشین لباسشویی را مجدداً در جای خود بر روی قاب بلند کنید. از درست قرار گرفتن قاب در قسمت جلوی بدنه اطمینان حاصل کنید، درحالی‌که طرفین بدنه در بالای قاب استراحت دارند.

گیره‌های بدنه را مجددا نصب کنید تا قاب عقب ماشین لباسشویی به بدنه محکم شود، سپس کانکتور را از کنسول کنترل به سیم کابل میکروسوئیچ درب وصل کنید.

کنسول کنترل را روی بدن واشر پایین بیاورید. کنسول را با برعکس کردن مراحلی که برای قطع آن انجام داده‌اید به کابینت وصل کنید. ماشین لباسشویی را به پریز برق وصل کرده و شیرهای آب را روشن کنید و از صحت تعویض میکروسوئیچ درب اطمینان حاصل نمایید.

 

پیچ سرسوزنی که سیم زمین (ارت) را نگه می‌دارد از میکروسوئیچ درب به بدنه ماشین لباسشویی با آچار 5/16 اینچی جدا کنید. درب ماشین لباسشویی را بازکنید و دو پیچ بالاتر از باز شدن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را پیدا کنید. برای آزاد کردن میکروسوئیچ درب، دو پیچ کناری آن را بازکنید.

یک پیچ‌گوشتی سر صاف را به گیره‌های نگه‌دارنده فلزی بکشید تا سیم‌های میکروسوئیچ درب را به داخل بدنه متصل کرده و در جای خود نگه دارد. در هنگام کشیدن مهار از کابینت، طرف‌های سیم میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را با انبردست فشار دهید.

سیم را از کلید تعویض درب داخل بدنه بکشید. سیم‌های میکروسوئیچ درب را در زیر گیره‌های نگه‌دارنده قرار دهید تا فراموش نکنید هر سیم به کجا باید متصل شود.

دهانه‌های سوراخ پیچ را روی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی مورد تعویض با دهانه‌های سوراخ پیچ در بالای بدنه بچسبانید. میکروسوئیچ درب را با پیچ‌هایی که قبلاً باز کرده‌اید به بدنه متصل کنید. با استفاده از آچار و مهره، سیم میکروسوئیچ درب را با پیچ سوزنی که قبلاً باز کرده بودید به بدنه محکم کنید.

 

آسیب دیدن قطعات لوازم الکتریکی معمولا باعث عدم کارکرد یا کارکرد ناصحیح قطعات موجود دیگر در آن دستگاه می شود ، امروزه یکی از وسایل پرمصرف در خانه ماشین لباسشویی است که در صورت بروز خرابی در قطعات آن باعث تعویق در کارهای خانه و ایجاد مشکلاتی می شود ، گاهی اشکالات فنی در قسمتهایی از ماشین لباسشویی به وجود می آید مثلا خرابی در قسمت سیم کشی ، صفحه کلید ، پنل دیجیتالی ، میکرو سوئیچ درب ، المنت (هیتر) ، ترمیستور، سنسور حراراتی ، شیر برقی لباسشویی ، تایمر لباسشویی ، برد الکترونیکی ماشین لباسشویی ، واتر پمپت تخلیه باسشویی ، هیدروسنسور و …