داغ شدن موتور یخچال

چکیده کوتاه مطلب

 یخچال دارای قطعاتی است؛ که برای فعالیت درست باید با هم کار کنند. اگر یکی از قسمت های یخچال به درستی کار نکند؛ می‌تواند باعث ایجاد مشکل در قسمت های دیگر شود. در مورد موتور بخچال هم همینطور است. هنگامی که کمپرسور یخچال شروع به گرم شدن بیش از حد می‌کند؛ دستگاه به یک بمب […]

 یخچال دارای قطعاتی است؛ که برای فعالیت درست باید با هم کار کنند. اگر یکی از قسمت های یخچال به درستی کار نکند؛ می‌تواند باعث ایجاد مشکل در قسمت های دیگر شود. در مورد موتور بخچال هم همینطور است. هنگامی که کمپرسور یخچال شروع به گرم شدن بیش از حد می‌کند؛ دستگاه به یک بمب ساعتی تبدیل می‌شود. نه تنها خطر آتش سوزی را به همراه دارد، بلکه زمانی که در این حالت قرار می‌گیرد؛ انرژی بیشتری نسبت به معمول مصرف خواهد کرد. در نتیجه قبض آب و برق بالاتری را به همراه دارد. تقریباً همه یخچال ها دارای هشدارها و نشانگرهای داخلی هستند؛ تا در صورت بروز این مشکل به کاربران هشدار دهند.

با شرکت در دوره آموزش تعمیرات یخچال و فریزر ،  دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی آموزشگاه فنی و مهندسی دکتربرد، خودتان به عنوان یه متخصص حرفه‌ای قدر به تعمیر انواع برد و عیب یابی مکانیکی انوع یخچال ها خواهید بود. این دوره های از مزایای ویژه‌ای برای هنرجویان برخوردار هستند. این مزایا، شامل؛ ارائه مدرک معتبر بین المللی، پشتیبانی مادام العم و معرفی به بازارکار در پایان دوره می‌شود.

عیب یابی داغ شدن موتور یخچال

داغ شدن موتور یخچال

یخچال ها محموع قطعات پیچیده‌ای از ماشین آلات هستند. هنگامی که مشکلی پیش می‌آید، تشخیص علت اصلی مشکل می‌تواند دشوار باشد. یک تغییر کوچک می‌تواند مشکل را حل و در زمان و هزینه صرفه جویی کند. دلیل داغ شدن موتور یخچال، می‌تواند پایین بودن دمای داخل واحد یا سنسور معیوب باشد. علاوه بر این، اگر یخچال شما علائم گرفتگی موتور را نشان می‌دهد، مشکل از کویل‌های کندانسور یا تنظیمات دمای داخلی است.

وقتی یخچال خیلی داغ می‌شود؛ معمولاً به دلیل گرم شدن بیش از حد کمپرسور است. در بسیاری از موارد، این به دلیل نقص سیستم خنک کننده است. اگرچه برخی از مشکلات را می‌توان به تنهایی حل کرد. اما هرگونه آسیب ناشی از گرفتگی کویل کندانسور یا موتور فن معیوب ممکن است؛ نیاز به تعمیر حرفه ای داشته باشد.

دمای پایین داخل یخچال

یک اشتباه رایج، این است که دمای یخچال خود را خیلی پایین تنظیم کنید. تنظیم دمای یخچال کمتر از حد توصیه شده می‌تواند باعث داغ شدن بیش از حد کمپرسور و حتی از کار افتادن آن شود. هزینه و زمان شما را به همراه داشته باشد. اگر دمای یخچال خود را کمتر از 1 درجه سلسیوس، تنظیم کنید؛ موتور سخت‌تر کار خواهد کرد. این موضوع، یکی از دلایل داغ شدن موتور یخچال است.

متأسفانه، اگر دمای داخل یخچال به درستی تنظیم نشود؛ یخچال های مدرن بیش از حد گرم و به اصطلاخ داغ می‌شوند. برای جلوگیری از داغ شدن یخچال، تنظیمات دما را در کنترل پنل بررسی کنید. سپس مطمئن شوید؛ که یخچال بین 1 تا 4 درجه سلسیوس تنظیم شده است. اگر داخل یخچال شما سردتر از 1 درجه سلسیوس باشد؛ احتمال زیاد کارکردن و داغ شدن موتور یخچال بسیار بالاست. اگر دمای هوا بیشتر از 7 درجه سلسیوس باشد؛ احتمال رشد باکتری را در باقیمانده غذاهای درون یخچال افزایش می‌دهد. در این شرایط غذاها را برای خوردن ناامن می‌کند.

معیوب بودن ترموستات دما

کنترل دما یک عملکرد اساسی در یخچالهاست. ترموستات، دما را کنترل می‌کند. اگر خیلی گرم باشد؛ موتور را فعال خواهد کرد. به این دلیل که مطمئن شود؛ همه چیز خنک خواهد ماند. در یخچال ترموستات، درجه حرارت را در حالت دلخواه حفظ می‌کند. هنگامی که به سطح مطلوب برسد؛ ترموستات موتور را خاموش خواهد کرد تا دما را حفظ شود. اگر ترموستات دمای یخچال، از کار بیفتد؛ از موتور را حتی در مواقعی که نیازی به کار ندارد، حفاظت می‌کند. در نتیجه موتور بیش از حد داغ و در نهایت خواهد سوخت.

یخچال ها دارای ترموستات های مختلفی هستند. هر کدام از این ترموستات ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. ترموستات‌های مکانیکی قابل اعتمادترند. اما تنظیم آن اغلب دشوار است. در حالی که ترموستات‌های الکتریکی کارکرد آسان‌تر، و دوام کمتری دارند. ترموستات دمای یخچال، ممکن است در هر زمانی از کار بیفتد. این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی مثل؛ افزایش ناگهانی ولتاژ، قطع برق، ترکیدن قطع کننده مدار، و به سادگی فرسودگی دستگاه کهولت سن داشته باشد.

یخچال ها زمانی بهترین عملکرد را دارند که به طور منظم نگهداری شوند. اگر اجزای یخچال شما مانند ترموستات مکانیکی یا دماسنج دیجیتال شروع به خرابی کنند؛ انرژی مصرفی بیشتر و کارایی کمتری دارد. باید بدانید که محفظه ترموستات یخچال شما در برابر انبساط و انقباض دما آسیب پذیر است. هنگامی که به طور مکرر خم می‌شود؛ رطوبت باقیمانده نفوذی به بیرون، می‌تواند به قطعات الکترونیکی در ترموستات آسیب برساند. اگر موتور یخچال شما داغ است؛ باید قبل از تعویض کل دستگاه، به تعویض ترموستات بپردازید. اگر ترموستات آن از نوع دستی است؛ می‌توانید آن را به صورت آنلاین خریداری و خود آن را تعویض کنید. البته بهتر است اطلاعات این کار را از پیش داشته باشید.

تهویه ضعیف

پشت یخچال باید فضای کافی برای تسهیل تهویه داشته باشد. اگر هوای گرم نتواند از آن خارج شود؛ باعث داغ شدن موتور یخچال خواهد شد. اگر از همه طرف فضای کافی برای جریان هوا به آن داده نشود؛ کارایی لازم را نخواهد داشت. باید از قرار دادن مانع در جلو یا بالای یخچال اجتناب کنید. این می‌تواند مانع خنک شدن و منجر به افزایش دمای موتور یخچال شود. علاوه بر این، آهنرباها و یادگاری ها می‌توانند به تغییرات دما در یخچال کمک کنند. این تغییرات دما می‌تواند منجر به گرمای بیش از حد موتور شود.

محل قرار گرفتن یخچال

یکی از رایج ترین دلایل داغ شدن موتور یخچال؛ محل قرار گرفتن یخچال در برابر نور خورشید است. اگر یخچال خود را نزدیک به یک سولاریوم یا بالکن رو به آفتاب قرار دهید؛ ممکن است واقعاً برای خنک نگه داشتن دمای داخل آن دچار مشکل شوید. اگر چنین است، به دو دلیل موتور یخچال شما بیش از حد کار می‌کند. اولین و واضح‌ترین مورد این است؛ که نور خورشید مستقیماً به یخچال شما برخورد می‌کند. به همین آن را گرم کرده است. 

نور خورشید واقعاً می‌تواند یخچال را گرم کند. سپس موتور باید به سختی کار کند؛ تا یخچال خنک شود. همین موضوع منجر به داغ شدن موتور یخچال خواهد شد. یخچال ها به جریان هوای خوب نیاز دارند. به همین دلیل است که یک مکان ایده آل برای یخچال شما جایی است که به مقدار خوبی از جریان هوای طبیعی نزدیک باشد. این را می توان با قرار دادن آن تقریباً در هر جایی از آشپزخانه شما به جز گوشه به دست آورد. اگر بیش از یک منطقه در خانه خود دارید و اتاق خواب سردتر از اتاق نشیمن است، قرار دادن آن در آنجا ممکن است مناسب باشد.

کثیف بودن کویل های کندانسور

داغ شدن موتور یخچال

گرفتگی سیم پیچ کندانسور جریان هوا را از طریق یخچال و فریزر محدود می‌کند. همچنین باعث گرم شدن بیش از حد هر دو محفظه می‌شود. گرمای بیش از حد یخچال می تواند منجر به خرابی زودرس موتور شود؛ که تعمیر یا تعویض آن هزینه بر خواهد بود. به همین دلیل، بهتر است فیلتر هوا را اغلب چک کنید. سپس کویل های کندانسور را تمیز؛ و زباله های جمع شده در یخچال خود را با جاروبرقی خارج نمایید. با این کارها از هزینه‌های غیرضروری تعمیر جلوگیری خواهید کرد.

تمیز کردن منظم کویل های یخچال می‌تواند از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری کند. هرازگاهی ممکن است متوجه شوید که یخچال شما آنطور که باید خنک نمی‌شود. اما تمیز کردن کویل‌هایتان می‌تواند دوباره کارها را به حرکت درآورد. تمیز کردن کویل ها به از بین بردن گرد و غبار اضافی کمک می‌کند؛ که می‌تواند باعث اختلال در حفظ دمای یخچال شود.

سه مرحله تمیز کردن کویل های کندانسور

  1. پانل دسترسی را پیدا کنید.
  2. برق را قطع کنید؛ و پانل دسترسی را بردارید.
  3. کویل های کندانسور را تمیز و برق را دوباره وصل نمایید. در نهایت پانل دسترسی را به عقب برگردانید.

اگر فن کندانسور یخچال شما گرد و غبار ایجاد می‌کند؛ ساده ترین راه برای تمیز کردن آن با جاروبرقی یا برس رنگ است. ابتدا یخچال را از برق بکشید؛ و غذاها و نوشیدنی ها را از داخل آن جدا کنید. در مرحله بعد، از جاروبرقی خود برای حذف گرد و غبار از فن کندانسور استفاده نمایید. به آرامی آن را جاروبرقی بکشید؛ تا به تیغه های فن آسیب نرسانید. اگر جاروبرقی ندارید، می‌توانید یک قلم مو را برای پاک کردن گرد و غبار روی تیغه‌ها به کار ببرید.

فن کندانسور شکسته

 

در یخچال، فن های کندانسور کمک می‌کنند تا سیستم تبرید به خوبی کار کند. آنها این کار را با گردش هوای خنک از پنل پشتی دستگاه به بقیه بدنه یخچال انجام می‌دهند؛ تا بتوان از آن برای خنک کردن غذا استفاده کرد. هنگامی که فن کندانسور یخچال شما مسدود یا کثیف است؛ می‌تواند باعث گرم شدن بیش از حد کمپرسور یخچال و آسیب رساندن به قطعات الکترونیکی حساس شود. این موضوع می‌تواند منجر به تعمیرات پرهزینه، صرف زمان بدون یخچال و به طور بالقوه فساد مواد غذایی شود.

خوشبختانه، معیوب بودن فن یخچال معمولاً به این معنی نیست که کل یخچال معیوب است. فن گیر کرده را می‌توان با جاروبرقی جدا کرد. اگر کار نکرد، زباله ها را از اطراف پره های فن جدا کنید و دوباره امتحان نمایید. فن کندانسور یخچال وظیفه خلاص شدن از تمام گرمای اجزای داخلی را بر عهده دارد و به دلیل قرار گرفتن آن در قسمت پشتی اکثر یخچال ها در بالا، گاهی اوقات ممکن است به تنهایی استفاده از آن کمی دشوار باشد. اگر هنگام تعمیر آن ضرر و آسیب ایجاد شد؛ سعی کنید قبل از اینکه خودتان این کار را انجام دهید، از تعمیرکاران ماهر کمک بگیرید.

جمع بندی

همانطور که می بینید موتورها در یخچال به منزله قلب آنها هستند. موارد زیادی وجود دارد که باعث داغ شدن موتور یخچال می‌شوند. اگر این اتفاق بیفتد، باید علت اصلی را شناسایی کنید تا درک نحوه خنک کردن موتور بیش از حد گرم شده آسان‌تر شود. شما می‌توانید برخی از این کارها را خودتان انجام دهید. اما همیشه بهترین راه این است؛ که با یک متخصص تماس بگیرید. در صورت عدم تمایل نیز می‌توانید با شرکت در دوره های آموزشی  تعمیرات لوازم خانگی و یخچال و فریزر دکتربرد، خودتان توانایی تعمیر هر نوع یخچالی را به دست آورید.

دیدگاه خود را بنویسید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن