سوکت چیست و در الکترونیک چه کاربردی دارد ؟

دسته بندی :دسته‌بندی نشده 21 فروردین 1399 admin3 263
سوکت چیست؟وکاربردش درالکترونیک ؟

 سیستم عامل برنامه‌ها با یکدیگر صحبت نمی‌کنند بلکه این پردازش‌ها (Processes) هستند که عمل ارتباط با یکدیگر را انجام می‌دهند.

در واقع پردازش‌ها برنامه‌هایی هستند که درون و بین یک سیستم انتهایی در حال اجرا هستند و هنگامی که پردازش‌ها بر روی یک سیستم در حال اجرا می‌باشند آنها می‌توانند با یکدیگر و با دیگر پردازش‌های مابین خود ارتباط برقرار کنند ارتباط این پردازش ها از طریق مبادله پیام می باشد.

در طی یک فرآیند ارتباطی بین یک جفت پردازش آن پردازشی که پیش قدم در ارتباط است را پردازش Client و پردازشی را که در حال انتظار جهت اتصال و آغاز فرآیند مبادله است را پردازش Server می‌گویند.

یک پردازش پیام‌های ارسالی و یا در یافتی خود را از طریق یک نرم افزار واسط شبکه که اصطلاحا به آن سوکت گفته می‌شود از درون شبکه عبور می دهند.

برای درک بهتر این قضیه پردازش ها را همانند یک خانه در نظر بگیرید و سوکت را درب ورودی خانه. هنگامی که یک پردازش می خواهد پیامی را به سوی پردازش دیگری ارسال کند پیام های خود را از طریق درب ورودی و خروجی خانه(سوکت) خارج میکند و هنگامی که پیام وارد سیستم انتهایی مقصد میشود پیام از درون سوکت پردازش تحویل گرفته می‌شود.

چندین نوع سوکت داریم که دو نوع آن بیشتر حائز اهمیت می‌باشد نوع اول سوکت‎‌های Stream که مبتنی بر پروتکل TCP کار می‌کنند که به Connection Oriented معروفند یعنی قبل ازمبادله داده‌ها باید یک اتصال مطمئن برقرار شود که داده‌ها با یک نظم و ترتیب خاصی ارسال دریافت شوند و تضمینی برای رسیدن داده‌ها وجود داشته باشد از این نوع سوکت برای ارتباط پروتکل‌هایی همانند FTPو HTTP ,SMTP استفاده می‌شود.

نوع دوم سوکت های Datagram هستند که مبتنی بر پروتکل UDP کار میکنند که بهConnection less معروف هستند یعنی قبل از مبادله داده هیچ ارتباطی برقرار نمی شود و فقط سرعت در این ارتباط ملاک می باشد و تضمینی برای رسیدن داده ها ،صحت داده ها و ترتیب داده نیست. از این نوع بیشتر برای انتقال صدا و تصویر استفاده می‌شود. تعریف عمومی Socket، به ترکیب پورت و IP آدرس گفته می‌شود.

 

admin3

Be sure to read the following:

لینک کوتاه:

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن