سیستم صوتی موبایل

بازر
سیستم صوتی موبایل

در یک گوشی موبایل، بخش صوتی شامل قطعاتی است که عملیات ارسال و دریافت صوت وهمچنین تولید و پخش سیگنال را انجام می دهند.

همان طور که میدانید، در این بخش از قطعاتی مانند بلندگو برای دریافت صوت، میکروفون برای ارسال صوت و بازر برای پخش سیگنال زنگ و آهنگ استفاده میشود. همچنین در این بخش یک آی سی صوت وجود دارد که در گوشی های قدیمی تر، از آی سی تغذیه معمولاً عملیات مربوط به بخش صوتی را بر عهده دارد.

در نقشه شماتیک هر کدام این اقلام از سیستم صوتی با نامهای مختلف نمایش داده میشوند:
بلندگوی گوشی معمولا با نامهای Reciver یا Earpiece
بلندگوی زنگ یا پخش موسیقی با نامهای Speaker، Buzzer یا Ringer
میکروفون نیز با نامهای Mic یا  Microphone شناخته میشوند.

ممکن است ایراداتی در مدار صوتی گوشی به وجود آید که به شرح آن می پردازیم:

عدم ارسال صوت (خرابی در مدار میکروفن):

در صورتی که ما مشکل در ارسال صوت داشته باشیم و یا عملکرد صوتی با اختلالات متنوع همراه باشد به ترتیب زیر عمل میکنیم:

ابتدا بخش میکروفن را زیر لوپ بررسی میکنیم، یعنی جای نشستن میکروفن را ابتدا چک میکنیم که به برد متصل باشد و سپس میکروفن را آزمایش میکنیم تا از صحت عملکرد آن اطمینان پیدا کنیم.( دقت داشته باشید که روی بردهای جدید گوشی های هوشمند حداقل دو میکروفن یکی برای ارسال صدای مکالمه و دیگری برای ضبط فیلمبرداری موجود میباشد، و میکروفن های دیجیتال را نمیتوان از طریق برد آزمایش کرد و تنها برای تست خرابی آن باید تعویض شوند) باید به این نکته توجه داشته باشید که میکروفن دارای پایه های مثبت ومنفی میباشد لذا هنگام تعویض باید به پولاریته آن توجه کنید، همچنین از حرارت دادن مستقیم وطولانیبعد از تست میکروفن باز هم در صورت خرابی آنها باید مسیر میکروفن تا آی سی را از طریق نقشه شماتیک را بررسی کنیم، تا در مسیر خازن، سلف، مقاوت، وریستور یا قطعات این چنینی در طول مسیر آسیب ندیده باشند.

سیستم صوتی موبایل

چنانچه کلیه موارد بالا را تست کردید و بعد از آن صدا ضعیف یا قطع بود ابتدا مجرای خروجی روی قاب را بررسی میکنیم، ودر صورت حل نشدن مشکل آی سی صوت باید تعویض شود.

در بعضی مواقع نیز اشکالاتی مانندکثیفی و جرم گرفتگی کانکتور هندزفری، همچنین اتصالی در مدار آن، باعث میشود که ارسال و دریافت صوت قطع شود. در این صورت ابتدا کانکتور مربوط را شست وشو دهید و سرویس کنید، همچنین ممکن است با تعویض کانکتور میتواند به رفع ایراد کمک کند.

عدم دریافت صوت (خرابی در مدار بلندگو):

چنانچه در دریافت صوت مشکل داشتید باید به ترتیب زیر عمل کرد:

بلندگو و محل اتصال آن به برد را بررسی کنید، برای تست بلندگو مولتی متر را در حالت اهم و بر روی دامنه 200Ω قرار میدهیم و با پراب های مولتی متر اندازه گیری میکنیم و باید مقاومتی بین 30 تا 50 اهم داشته باشید، در غیر صورت بلندگو خراب است و باید آن را تعویض کنیم. مسیر ارتباطی بلندگو تا آی سی را از شماتیک چک میکنیم. در صورت ادامه خرابی ها آی سی صوت را تعویض مینماییم. (مانند قبل ابتدا جک هندزفری و جرم گرفتگی مجرای خروجی صدا را چک میکنیم. برای چک کردن مدار هندزفری از مدار صدای  رفت و برگشت را چک میکنیم بعد اقدام به تمیزی یا تعویض میکنیم)

نداشتن صدای زنگ (خرابی مدار بازر):

چنانچه صدای زنگ نداشتید و یا در پخش ملودی مشکل داشتید به موارد زیر توجه فرمایید :

قطعه بازر را در بین بعضی تعمیرکاران با نام کپسول زنگ هم میشناسند، برای آزمایش سلامت آن باید یه مقاومتی بین 8 تا 16 اهم از خود نشان بدهند، همچنین در صورتی که با یک ولتاژ 2 ولتی صدای خش خش از آن پخش میشود، در غیر این صورت قطعه خراب است.

در صورت اتصال بازر با برد به صورت کانکتوری باشد حتماً باید کانکتور بررسی شود. با استفاده از نقشه مسیر بازر تا آی سی را بررسی کنید و کلیه قطعات مسیر را آزمایش کنید. اگر گوشی آبخورده است، احتمال خرابی وریستور و سلف در مسیر زیاد است، چون وریستور به صورت موازی در مسیر میتوان آن را حذف کرد و همچنین چون سلف به صورت سری در مسیر بسته میشود در صورت حذف باید جای آن سیم کشید.

آی سی صوت به عنوان پردازشگر سیستم صوتی است؛ لذا در صورت خرابی یا لحیم سردی، مشکل صوت به وجود می آید، این آی سی را ابتدا باید هیار کشی و در صورت عدم رفع باید تعویض کنید.

نظرات و سوالات خود را در مورد این موضوع با ما درمیان بگزارید

Your email is safe with us.

قبلی بعدی
خروج
Test Caption
Test Description goes like this
×