تخفیف ویژه 10 درصدی در کل دوره ها فقط فقط  شرکت در دوره تا 31 خرداد ماه

خرابی میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

washing machine

آموزشگاه دکتربرد با برگزاری دوره آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی، به شما در متخصص شدن در این حرفه کمک خواهد کرد از ویژگی های این دوره پشتیبانی مادام العمر و ارائه گواهی نامه بین المللی و معتبر می‌باشد. پس از اتمام این دوره به راحتی می‌توانید بدون نیاز به کسب تجربه وارد بازار کار شوید.

در این مقاله علاوه بر اینکه خرابی میکروسوئیچ را توضیح داده ایم و خطاهای این قسمت را برای شما باز کردیم. به نحوه باز کردن میکروسوئیچ نیز می‌پردازیم. تا چنانچه مشکل دستگاه شما مربوط به این قطعه بود بتوانید به راحتی به رفع عیب بپردازید در ادامه با ما همراه باشید:

خرابی میکروسوئیچ

خرابی میکروسوئیچ‌ها چه در صورت سولفاته شده باشند و چه اینکه آب به آن ها خورده باشد و عمیق شده باشند. باعث مشکل روشن نشدن لباسشویی می‌گردد. در حالت طبیعی میکروسوئیچ ها در حالت قطع قرار دارند و زمانی که با اهم سنج تست می‌شوند. نباید هیچ اهمی داشته باشند و در حالتی که برد را روشن می‌کنید باید بوق اهم سنج را بشنوید.

میکروسوئیچ ها را با یک اهم متر تست کنید. زمانی که میکروسوئیچ, سوئیچ می‌شود ملاحظه می‌کنید. که اهم متر هیچ تغییری نمی‌کند این بدان معناست که سوئیچ قطع است.

اگر داخل سوئیچ را باز کنید احتمالا با صحنه سولفاته شدن میکروسیوئیچ مواجه می‌شوید. در این صورت میکروسوئیچ باید تعویض گردد.

دقت کنید اگر میکروسوئیچ شما دو پایه است از نوع دو پایه و اگر چهار پایه است از نوع چهار پایه برای تعویض میکروسوئیچ استفاده نمایید.

میکروسوئیج درب ماشین لباسشویی

میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی برای اطمینان از بسته شدن درب حین شستشو ساخته شده است. این میکروسوئیچ از دو بوبین یکی برای باز کردن و دیگری برای بستن، دو تیغه فلزی یکی برای فرمان و دیگری برای پمپ، موتور و شیر برقی‌ها و یک قفل درب مکانیکی برای مواقع اضطرار تشکیل شده است.

در زمانی که آب درون دستگاه باشد، دیگ بیش از دو ثانیه با سرعت 60 دور در دقیقه بچرخد. یا درجه حرارت آب درون دستگاه بیش از 60 درجه باشد میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی فعال می‌شود.

این ساختار به ما کمک می‌کند لباسشویی را به صورت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری کنترل کرده و اطمینان پیدا کنیم. تا زمانی‌که درب به صورت کامل بسته نشده باشد آبی وارد دستگاه نمی‌شود.

با توجه به توضیحات بالا میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی یکی از قطعات مهم لباسشویی به‌حساب آمده و در صورت خراب شدن باید سریعا نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

پس از تعویض میکروسوئیچ با اعمال برق 220 ولت به ورودی مدار می‌بینید. که برد روشن می‌گردد. یکی از خطاهای مهمی که در طول تعمیر برد لباسشویی ممکن است با آن مواجه شوید خطای ترمیستور است.

میکروسوئیچ

خطای ترمیستور

اگر در این حالت ترمیستور را از مدار خارج کنید می‌بینید. که برد خطای ترمیتسور خواهد داد. بنابراین اگر در طول تعمیر برد لباسشویی با این خطا مواجه شدید.

 1. ترمیستور از مدار خارج شده است اگر ترمیستور در مدار بود. بهتر است یک بار آن را جدا کرده سپس وصل کنید تا از اتصال درست آن اطمینان حاصل کنید.
 2. ماشین لباسشویی را از پریز برق جدا کنید تا احتمال برق گرفتگی از بین برود. دریچه‌های آب سرد و گرم را خاموش‌کنید. برای محافظت از دستان خود از دستکش استفاده کنید.
 3. با جدا کردن پیچ‌های موجود در هر انتهای کنسول، کنسول کنترل را از بالای دستگاه جدا کنید. پیچ‌ها با توجه به مدل‌های گوناگون لباسشویی می‌توانند. در جلو، پشت کنسول یا در زیر دو کاوری که در هر انتهای کنسول وجود دارد، قرارگرفته باشد.
 4. اگر کنسول شما به پیچ وصل نشده است. یک چاقوی بتونی را بین قسمت بالای واشر و کنسول بکشید تا گیره‌های کنسول آزاد شود.
 5. کنسول کنترل را به پشت واشر بچرخانید تا سیم میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را در معرض دید خود قرار دهید. هر دو طرف سیم میکروسوئیچ درب را فشار داده و آن را از هم بکشید.
 6. یک پیچ‌گوشتی صاف را در گیره های پنل قرار دهید. فشار را به پایین و بیرون بر روی خارهای پنل با پیچ‌گوشتی فشار دهید تا آن‌ها را آزاد کنید. کنسول کنترل را باز کنید حال در پوش‌های پلاستیکی انتهای کنسول کنترل را بیرون بکشید.
 7. بدنه ماشین لباسشویی را هنگام ایستادن به سمت خود کج کرده و سپس آن را از بالا و پایین بلند کنید. حوله‌ای را روی زمین بپاشید. جلوی کابینت ماشین لباسشویی را روی حوله بگذارید. قرار دادن بدنه در این حالت به شما امکان دسترسی به میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را می‌دهد.

سریع ترین روش برای تشخیص خرابی میکروسوئیچ

سریع‌ترین روش برای تشخیص خرابی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی، قرار دادن واشر در حالت چرخش است. به این منظور درب را باز کنید و سپس یک پیچ‌گوشتی را به‌ صورت کامل در داخل محرک میکروسوئیچ درب قرار دهید. چنانچه عملیات شستشو شروع شد و با بسته شدن درب شستشو آغاز نشد. یعنی مشکل از میکروسوئیچ قفل درب ماشین لباسشویی است. البته گاهی اشکالات فنی در قسمت‌هایی از ماشین لباسشویی به وجود می‌آید. مثلا خرابی در قسمت سیم کشی، صفحه کلید، پنل دیجیتالی، میکرو سوئیچ درب، المنت (هیتر)، ترمیستور، سنسور حراراتی، شیر برقی لباسشویی، تایمر لباسشویی  برد الکترونیکی ماشین لباسشویی، واتر پمپت تخلیه باسشویی، هیدروسنسور و … .

آزمایش پیوستگی با اهم سنج

 1. بدنه ماشین لباسشویی را مجدداً در جای خود بر روی قاب بلند کنید. از درست قرار گرفتن قاب در قسمت جلوی بدنه اطمینان حاصل کنید، درحالی‌که طرفین بدنه در بالای قاب استراحت دارند.
 2. گیره‌های بدنه را مجددا نصب کنید تا قاب عقب ماشین لباسشویی به بدنه محکم شود، سپس کانکتور را از کنسول کنترل به سیم کابل میکروسوئیچ درب وصل کنید. کنسول کنترل را روی بدن واشر پایین بیاورید.
 3. کنسول را با برعکس کردن مراحلی که برای قطع آن انجام داده‌اید به کابینت وصل کنید. ماشین لباسشویی را به پریز برق وصل کرده و شیرهای آب را روشن کنید و از صحت تعویض میکروسوئیچ درب اطمینان حاصل نمایید.
 4. پیچ سرسوزنی که سیم زمین (ارت) را نگه می‌دارد. از میکروسوئیچ درب به بدنه ماشین لباسشویی با آچار 5/16 اینچی جدا کنید. درب ماشین لباسشویی را بازکنید و دو پیچ بالاتر از باز شدن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را پیدا کنید. برای آزاد کردن میکروسوئیچ درب، دو پیچ کناری آن را باز کنید.
 5. یک پیچ‌گوشتی سر صاف را به گیره‌های نگه‌دارنده فلزی بکشید تا سیم‌های میکروسوئیچ درب را به داخل بدنه متصل کنید. در جای خود نگه دارد. در هنگام کشیدن مهار از کابینت، طرف‌های سیم میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را با انبردست فشار دهید.
 6. سیم را از کلید تعویض درب داخل بدنه بکشید. سیم‌های میکروسوئیچ درب را در زیر گیره‌های نگه‌دارنده قرار دهید. تا فراموش نکنید هر سیم به کجا باید متصل شود.
 7. دهانه‌های سوراخ پیچ را روی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی مورد تعویض با دهانه‌های سوراخ پیچ در بالای بدنه بچسبانید. میکروسوئیچ درب را با پیچ‌هایی که قبلاً باز کرده‌اید به بدنه متصل کنید. با استفاده از آچار و مهره، سیم میکروسوئیچ درب را با پیچ سوزنی که قبلاً باز کرده بودید به بدنه محکم کنید.
 8. آسیب دیدن قطعات لوازم الکتریکی معمولا باعث عدم کارکرد یا کارکرد ناصحیح قطعات موجود دیگر در آن دستگاه می‌شود، امروزه یکی از وسایل پرمصرف در خانه ماشین لباسشویی است. که در صورت بروز خرابی در قطعات آن باعث تعویق در کارهای خانه و ایجاد مشکلاتی می‌شود.

روش باز کردن و تعمیر میکروسوئیچ درب لباسشویی

مراحل زیر را برای باز کردن میکروسوئیچ درب لباسشویی انجام دهید:

 • دستگیره در را با کمی فشار به طرف خود بکشید تا در از لاستیک دور خود جدا شود.
 • قوس مخصوص شیشه در به همراه لاستیک دور آن، وظیفه آب بندی دیگ را به عهده دارند.
 • با باز شدن در لباسشویی، لبه بیرونی لاستیک دور در، نوع قوس شیشه  قسمت داخلی آبکش استیل و محل قرار گرفتن اهرم ضامن در به خوبی دیده می‌شوند.
 • برای جدا کردن لبه لاستیک در از بدنه لباسشویی، باید فنر بیرونی دور در را با یک پیچ گوشتی کوچک دوسو به طرف بیرون بکشید تا فنر آزاد شود.
 • با آزاد شدن فنر بیرونی دور لاستیک، فنر را از جای خودش خارج کنید.
 • سپس لاستیک در را به آرامی از یک طرف بدنه جدا کنید.
 • در غیر این صورت با وارد شدن فشار بیش از اندازه به لاستیک آسیب خواهد رسید.
 • پس از جدا شدن لاستیک آن را در داخل دیگ قرار دهید تا بتوانید به سادگی میکروسوئیچ در را خارج کنید.
 • پیچ‌های میکروسوئیچ را باز نمایید. به علت متصل بودن سیم به میکروسوئیچ در داخل بدنه به صورت معلق می‌ماند.
 • در نهایت با یک دست میکروسوئیچ را از پشت بدنه بیرون آورید.

اگر درب لباسشویی شما باز یا بسته نمی‌شود. میکروسوئیچ شما مشکل دارد و به طور مثال اگر لباسشویی پارس یا الکترولوکس دارید. برای تعمیر ماشین لباسشویی پارس یا تعمیر ماشین لباسشویی الکترولوکس باید از میکروسوئیچ فابریک آن برند استفاده نمود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4]
نوشته قبلی

عیب یابی ماشین لباسشویی و علائم خرابی آن

نوشته بعدی

ecu چیست و چه کاربردی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

سبد خرید
ورود

دوازده − چهار =

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری
برچسب محصولات
enemad-logo