علائم خرابی برد ماشین لباسشویی و تعمیر آن

فهرست مطالب

دوره آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی در مرکز فنی و مهندسی تعمیرات تخصصی دکتر برد برگذار می‌شود و بعد از آموزش در کلاس تعمیر لوازم خانگی پشتیبانی مادام العمر و گواهینامه‌ی معتبر دریافت خواهید کرد.

وظیفه برد الکترونیکی در ماشین لباسشویی

وظیفه اصلی برد الکترونیکی در ماشین لباسشویی کنترل و هدایت فرمان‌هایی است که از سمت دکمه استارت برای شروع کار و تایمر که زمان کارکرد شسشتو را معین می‌کند است.

این قطعه کارکرد بسیار مهمی در ماشین لباسشویی دارد و چنانچه آسیب ببیند مشکل اساسی در دستگاه به وجود می‌آید و شما قادر به استفاده از ماشین لباسشویی به هیچ وجه نخواهید بود، در صورت معیوب شدن برد الکترونیکی حتی ماشین لباسشویی روشن نیز نخواهد شد.

گاهی برد الکترونیکی به قدری صدمه دیده است که نمی توانید آن را تعمیر کنید و باید تعویض شود در این صورت برای کاهش در هزینه و زمان بهتر است قطعه را سریع تر عوض کنید در این صورت تعویض کار بیهوده‌ای است زیرا بعد از چند بار کار کردن دوباره قطعه دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر خواهد داشت و این کار مقرون به صرفه نیست زیرا مجددا باید هزینه تعمیرات را بپردازید و هم چنین ممکن است قطعه معیوب به ماشین لباسشویی آسیب برساند.

نوع دیگر از تعمیرات برد هستند که با تعمیر قسمتی از برد یا تعویض قطعه کوچک برد شما مانند روز اول می‌شود و دیگر نیازی به تعویض آن نیست و شما از قطعات اولیه دستگاه خود استفاده می‌کنید. در بسیاری از موارد تعمیرات برد مقرون‌ به‌صرفه خواهد بود.

قطعات تشکیل دهنده برد الکترونیکی

قطعات تشکیل دهنده برد الکترونیکی ماشین لباسشویی خازن ها و فیوزهای حساس هستند که روی برد تعبیه شده‌اند، در صورتی که برق دچار نوسان شود باعث اتصالی در خازن و سپس سوختن برد الکترونیکی ماشین لباسشویی خواهد شد.

همچنین اگر به دلایلی مانند کار نکردن صحیح قطعات درونی، آب به درون ماشین نفوذ کند باعث ایجاد اتصالی در سیم پیچی داخلی می‌شود و برد الکترونیکی ماشین لباسشویی می‌سوزد در صورت بروز چنین مشکلی خطر برق گرفتگی نیز وجود دارد (آب به داخل ماشین نفوذ کرده سیم پیچی‌ها اتصالی می‌کنند و بدنه ماشین نیز دارای برق می‌شود) در صورت آتش سوزی ماشین نیز برد الکترونیکی می‌سوزد و قابل تعمیر نیست؛ در صورتی که مشکل از خازن و فیوزهای برد الکترونیکی باشند و قابل تعمیر، می‌توان برد را تعمیر کرد اما در صورتی که برد بسوزد و قابل تعمیر نباشد، برد جدیدی را بر روی ماشین نصب می‌کنند تا ماشین لباسشویی بتواند دوباره کارکرد داشته باشد و کاربر بتواند برای شستشوی البته از آن استفاده کند.

تعمیر برد ماشین لباسشویی

با توجه به پیشرفت در زمینه تکنولوژی و علم، تولیدات لوازم خانگی برای ایجاد نو آوری ها و کارایی بهتر از وسیه قطعاتی جدید را جایگزین قطعات قبلی می کند تا کارایی بهتری را در لوازم خانگی ارائه دهد، در ماشین لباسشویی‌ها نیز این روند وجود دارد، یکی از قطعات ماشین که با پیشرفت تکنولوژی به روز شده است برد الکترونیکی آن است که در ماشین لباسشویی‌های جدید پیشرفته تر شده است .

مشکلات مرتبط به قسمت‌های مختلف دستگاه می‌تواند الکترونیکی و یا مکانیکی باشد تشخیص دقیق و به موقع قطعه معیوب شده و سوخته از بروز صدمات جدی در ماشین لباسشویی جلوگیری می‌کند.

بعضی از مشکلات دیگر که می‌تواند برای یک دستگاه به‌وجود آید می‌تواند به دلیل استفاده نادرست از وسیله باشد مثلا استفاده از پودر بی کیفیت ماشین لباسشویی که با تولید کف زیاد می‌تواند لوله هوای هیدروسنسور را بسته و عمل آبگیری را دچار مشکل کند.

پس استفاده صحیح از وسایل خانگی مهمترین دلیل نگهداری و افزایش عمر وسیله می‌باشد. در این مقاله به آشنایی با قطعه مهمی در ماشین لباسشویی به نام برد الکترونیکی و عیب‌های حاصل شده از خرابی در این قطعه و همچنین تعمیرات برد الکترونیکی ماشین لباسشویی می‌پردازیم

دلایل کار نکردن قطعات الکترونیکی در ماشین لباسشویی

معمولاً دلیل کار نکردن صحیح قطعات موجود در یک دستگاه الکترونیکی به دلیل آسیب‌ دیدن و معیوب شدن قطعات و لوازم الکترونیکی به کار رفته در آن دستگاه می‌باشد.

امروزه ماشین لباسشویی به عنوان یکی از اعضای جدا نشدنی هر خانه‌ای به حساب آمده و به عنوان یک وسیله الکترونیک پرمصرف درون خانه‌های ایرانی جای گرفته است و در صورتیکه این دستگاه پرمصرف دچار مشکل شود کارهای منزل و شستشوی لباس‌ها به تعویق افتاده و مشکلاتی برای صاحب ماشین لباسشویی ایجاد می گردد.

با توجه به اینکه ماشین لباسشویی یک دستگاه الکترونیکی به حساب می‌آید اکثر قطعات به کار رفته در آن نیز الکترونیکی بوده و اکثر مشکلات فنی که در ماشین لباسشویی به وجود می‌آید مربوط به قسمت سیم کشی، پنل دیجیتال، صفحه کلید، سنسور حرارتی، تایمر ماشین لباسشویی، المنت، میکروسوئیچ درب، برد الکترونیکی ماشین لباسشویی، واتر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی و سنسور و غیره می باشد که هر یک از این ها نیاز به دانش کافی جهت تعمیر و یا تعویض دارند.

معمولا مشکلاتی که در قسمت های مختلف ماشین لباسشویی پیش می آید می تواند مشکلات مربوط به قطعات الکترونیکی و یا مشکلات مکانیکی باشد در صورتی که شما نسبت به تعمیر و تعویض قطعات معیوب به موقع اقدام نمایید از ایجاد هزینه‌های بیشتر و یا صدمات جدی‌تر به ماشین لباسشویی جلوگیری کرده و در بحث هزینه صرفه جویی زیادی خواهد شد.

از جمله مشکلات دیگری که می‌تواند برای دستگاه ماشین لباسشویی پیش بیاید مربوط به استفاده ناصحیح از این وسیله الکترونیکی می‌باشد. در صورت استفاده از پودرهای رختشویی بی‌کیفیت که کف زیادی تولید می‌کند لوله هوای موجود در قسمت هیتر سنسور دستگاه بسته شده و عملکرد کلی دستگاه دچار اختلال می گردد و عمر دستگاه به مقدار زیادی کاهش پیدا می کند.

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

علل خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی معمولی از یک سری قطعات ریز و درشت شامل خازن‌ها، فیوزها و غیره تشکیل می‌گردد.

در صورتی که در قسمت برق ورودی دستگاه هرگونه نوسان اضافی ایجاد گردد باعث خرابی و سوختن قطعات به کار رفته در برد الکترونیک ماشین لباسشویی شده و در نتیجه اگر میزان این نوسان زیاد باشد به سوختن کامل برد الکترونیکی ماشین لباسشویی خواهد انجامید.

همچنین در صورتی که دستگاه دچار عیب و نقصی در کارکرد خود شده باشد و آب به قسمت برد الکترونیک ماشین لباسشویی نفوذ کند در این قسمت اتصالی به وجود آمده و سیم پیچی داخلی دچار اتصال شده و در نتیجه برد ماشین لباسشویی سوخته و از بین می‌رود.

همچنین در مواردی خطر برق گرفتگی نیز وجود دارد این یکی از خطرات جانی می باشد که متوجه مصرف کننده از ماشین لباسشویی گردد. از دیگر مواردی که ممکن است باعث خرابی و سوختن برد الکترونیک ماشین لباسشویی گردد ایجاد آتش سوزی در ماشین لباسشویی می‌باشد که در این صورت برد الکترونیکی کاملا از بین رفته و دیگر قابل استفاده نبوده و یا قابل تعمیر نمی‌باشد.

البته در صورتی که مشکل از قطعات به کار رفته در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی باشد و به عنوان مثال خازن و یا فیوزهای به کار رفته در برد الکترونیک ماشین لباسشویی احتیاج به تعویض و تعمیر داشته باشند می‌توان برد را تعمیر کرده و مجددا از آن استفاده نموده و در صورتی که خود برد بسوزد دیگر به فکر تعمیر آن نباشید و لازم است تا برد جدیدی را تهیه نموده و آن را بر روی ماشین لباسشویی نصب بنمایید تا ماشین لباسشویی بتوانند مجدداً فعالیت نماید و به شستشوی لباس‌هایی که در آن می‌ریزیم مشغول گردد.

بهتر است در صورتی که قصد تهیه برد برای ماشین لباسشویی مدنظر خود را داریم حتماً یک برد الکترونیک ماشین لباسشویی اورجینال و مناسب را تهیه نماییم چرا که در صورتی که برد الکترونیکی ماشین لباسشویی از کیفیت خوب و برند اورجینال بهره نبرده باشد هزینه‌های زیادی برای خرید مجدد برد شامل حالمان می شود.

خرابی‌های مربوط به برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

در حالت کلی یک سری خرابی‌ها در کارکرد ماشین لباسشویی پیش می‌آید و با توجه به وجود آمدن این مشکلات، متوجه می‌شویم که علت خرابی مربوط به قسمت برد الکترونیکی ماشین لباسشویی می باشد که از جمله مهمترین آن‌ها موادی هستند که در زیر به آ‌ن‌ها اشاره خواهیم نمود:

در صورتی که ماشین لباسشویی برنامه را طبق دستور و برنامه‌ای که کاربر وارد کرده به درستی انجام ندهد و در اجرای برنامه‌ های ارائه شده توسط ماشین لباسشویی اخلال ایجاد گردد متوجه می‌شویم که برد الکترونیک ماشین لباسشویی دچار عیب شده است.

در صورتی که پنل جلوی ماشین لباسشویی با عیب و نقص مواجه شده و به درستی کار نکند و یا اینکه پنل جلو ماشین لباسشویی به صورت کامل خاموش گردد و نتوان با آن کار کرد می‌توان فهمید که این عیب مربوط به برد الکترونیک ماشین لباسشویی می باشد هرچند در صورت خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی در حین فعالیت می توان نتیجه گرفت که برد الکترونیکی ماشین لباسشویی دچار مشکل شده است.

تعمیرات مربوط به برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

در بعضی موارد میزان صدمه و آسیبی که برد الکترونیکی دیده است باعث می شود که برد الکترونیکی ماشین لباسشویی دیگر قابل تعمیر نباشد و بهترین راه و کم‌ هزینه‌ترین راه، تعویض برد الکترونیک ماشین لباسشویی به صورت کامل می باشد تا در نتیجه هم در بحث هزینه و هم در بحث زمان صرفه جویی گردد.

در بعضی مواقع که میزان صدمه به برد ماشین لباسشویی جدی می‌باشد تعویض و تعمیر کردن قطعات به کار رفته در برد الکترونیکی کار بیهوده و در عین حال هزینه اضافی به حساب می‌آید.

زیرا مجبور می‌شویم نسبت به تعویض چند باره قطعات به کار رفته در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی اقدام کرده و در نتیجه نیز کارکرد مناسبی برای دستگاه ایجاد نمی‌گردد و در پایان مجبور می‌شوید تا برد الکترونیکی ماشین لباسشویی را به صورت تمام و کمال تعویض نمایید و آن را با یک برد دیگر جایگزین و نوع آن را عوض کنیم.

اما در بعضی مواقع با تعمیر قطعات به کار رفته در برد و تعویض دوباره آن‌ها، می‌توان به کاربرد مناسب برد الکترونیک ماشین لباسشویی دست پیدا کرده و از آن مجدداً مثل روز اول استفاده نمود و دیگر نیازی نباشد تا برد را به صورت کامل تعویض نماییم.

در این هنگام لازم است تا به چک کردن قطعات معیوب به کار رفته در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی پرداخته و با تشخیص اینکه کدام یک از قطعات دچار مشکل شده‌اند نسبت به تعویض و تعمیر آن‌ها اقدام نماییم در صورتی که قطعات تشخیص داده شده تعویض شده و باز هم برد الکترونیکی به درستی کار نکرد می‌توان فهمید که برد الکترونیکی ماشین لباسشویی به صورت کامل سوخته است و باید آن را با یک برد الکترونیک ماشین لباسشویی نو تعویض نماییم.

جهت تعمیر برد ماشین لباسشویی لازم است یک سری مراحل را پشت سر بگذاریم که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. این نکته نیز حائز اهمیت می‌باشد که تعمیر لوازم خانگی در حالت کلی با توجه به اینکه این لوازم خانگی با برق سر و کار دارند تا حدودی خطرناک می‌باشد وجود ابزار ایمنی مناسب و همچنین ابزار آلات لازم جهت تعمیر این دستگاه ها امری ضروری بوده و همچنین باید تمام دستورالعمل ها جهت تعمیر این قطعات را به درستی آموخته و به خوبی قادر باشید تا از پس تعمیرات لوازم خانگی بر آیید تا در نتیجه از ایجاد هرگونه مشکل و یا آسیب جانی جلوگیری گردد.

مراحل تعمیر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

  1. در اولین مرحله که می‌خواهیم برد الکترونیکی ماشین لباسشویی را تعمیر کنیم بهتر است برق دستگاه به صورت کامل قطع گردد، به این منظور دوشاخه ماشین لباسشویی را از پیچ جدا نموده تا با خیالی آسوده از این بابت که هیچ گونه خطر جانی متوجه حال تعمیر کننده نمی باشد نسبت به تعمیر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی اقدام نماییم.
  2. این مرحله، اولین مرحله بوده و در عین حال ساده به نظر می‌رسد اما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. در مرحله بعدی کنترل پنل موجود در ماشین لباسشویی را خارج کرده و بعد از خارج کردن آن با استفاده از یک سری تمیز کننده های مخصوص هر گونه آلودگی و کثیفی که در کنترل پنل ماشین لباسشویی وجود دارد را تمیز می‌کنیم.
  3. در مرحله بعدی باید خازن‌های الکترولیتی به کار رفته در برد ماشین لباسشویی را مورد بررسی قرار دهیم این خازن ها باید به صورت کامل صاف و صیقلی باشند و در صورتی که هرگونه تاخوردگی و اعوجاج در خازن‌های الکترولیتی مشاهده گردد این خازن ها معیوب بوده و باید نسبت به تعویض آن‌ها اقدام نمود.

در مواردی پیش می آید که با توجه به مدت زمان کارکرد دستگاه و همچنین حرارت تولید شده در حین کارکرد دستگاه خازن‌های الکترولیتی از برد الکترونیکی خارج شده و مهره آن‌‌ها آب شده است و این مهره ها به صورت کامل دچار شکستگی شده‌اند، در چنین مواردی لازم است تا این قطعات از برد الکترونیکی ماشین لباسشویی تعویض گردد تا در نتیجه برد ماشین لباسشویی مجددا بتواند مثل قبل کارکرد داشته باشد.

در صورتی که آن‌ها به صورت کامل از برد ماشین لباسشویی خارج نگردند باعث ایجاد نقص در عملکرد کلی برد الکترونیک ماشین لباسشویی شده و به خرابی آن منجر می گردد. در مواقع تشخیص خرابی در خازن های الکترونیکی باید خازن قدیم را با خازن جدید و سالم تعویض نموده تا بتواند به صورت صحیح فعالیت محول شده به آن را انجام دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دیدگاه خود را بنویسید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − هفت =

enemad-logo
کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .