تخفیف ویژه 10 درصدی در کل دوره ها فقط فقط  شرکت در دوره تا 31 خرداد ماه

پکیج چیست و چه کاربردی دارد ؟

چکیده

در مقاله پکیج چیست و چه کاربردی دارد به شما خواهیم گفت که چگونه یک پکیج دیواری کار میکند و چرا آنها بسیار محبوب هستند و چرا ممکن است به نصب یکی از این سیستم های گرمایشی فکر کنید.

پکیج دیواری، یکی از پر کاربرد ترین و رایج ترین سیستم گرمایشی ای است که امروزه در اکثر خانه ها یافت می شود. اما این وسیله چطوری کار می کند؟

شرح :

این روزها پکیج ها محبوب ترین نوع سیستم گرمایشی است یک سیستم گرمایش  دیواری ای هستند که فضای بسیار کمی را در خانه شما را در بر میگیرد و به لطف تکنولوژی جدید بسیار کارآمد هستند که با کاهش حجم آبی که  در سیستم مصرف میشود ، هر گرمایی که مورد نیاز باشد را برطرف می کند این سیستم با نام پکیج نیز شناخته می شود،. همانطور که از نام آن پیداست، هم آب گرم و هم گرمایش مرکزی شما را از یک واحد گرم می کند . انواع دیگر سیستم های گرمایشی نیازمند قطعات اضافی و بزرگتری هستند و همچنین به فضای بیشتری برای استفاده در خانه شما نیازدارد .

آنجایی که پکیج دیواری معمولاً می‌تواند در کمد آشپزخانه پنهان شود، و یکی از دلایل اصلی تبدیل شدن آن به سبک بسیار مطلوب و منحصر به فرد است. البته بهتر آن است بیرون از فضای داخل منزل باشد به عنوان مثال در حیاط های خلوط یا بالکن ها . با این حال، مانند همه سیستم های گرمایشی دیگر، مزایا و معایبی نیز به همراه دارد، مانند متنوع بودن برند های موجود در بازار  به همین دلیل مهم است که بدانید آنها چه تفاوتی با دیگر دارند و چه انواعی دارند تا مطمئن شوید که مناسب‌ترین پکیج را برای شرایط خود محیا کنید.؛ آموزش های مرتبط با آنها را می‌توانید در مجموعه آموزشگاه فنی حرفه ای دکتربرد دنبال کنبد.

تفاوت سیستم های گرمایشی معمولی مانند آبگرم کن ها و شوفاژ های قدیمی با پکیج دیواری چیست؟

سیستم های گرمایشی معمولی به نام شوفاژ یا موتورخانه شناخته می شوند، آنها بیشتر در خانه های قدیمی یافت می شوند و در بین بقیه سیستم های گرمایشی  کمتر محبوب هستند بخاطر اینکه  فقط می توانند گرمایش مرکزی شما را تامین کند و به یک مخزن ذخیره آب گرم اضافی برای گنجایش آب گرم شما نیاز دارد یا آبگرم کن های ایستاده که دیگر کمتر استفاده میشود. علاوه بر این، کل سیستم به یک مخزن بزرگ آب نیاز دارد که معمولاً در انبارهای خانه های قدیم ذخیره می شود تا سیستم بتواند آب ذخیره شده داخل منبع را استفاده بکندیا سیستم شوفاژ که تشکیل شده است از موتورخانه و منبع ذخیره آب  نیز به همین ترتیب میباشد .

قطعات پکیج

دو تفاوت عمده بین سیستم های گرمایشی معمولی مانند شوفاژها و پکیج دیواری وجود دارد:

1  –فضا

2 – تقاضای آب


سیستم پکیج دیواری بسیار ساده  اما در عین حال تکنولوژی بالاتری مطرح  شده است  به این شکل که آب را مستقیماً از منبع اصلی آب ( لوله های ورودی به واحد ساختمان) می گیرد تا گرم شود و به لوله های خانه میفرستد و  همچنین باعث صرفه جویی در فضا می شود و  در تضاد کامل، با لوله کشی اضافی و مخازن بزرگ میباشد.
دومین برتری سیستم پکیج، مقدار آبی است که می توانند ارائه دهند. شوفاژ و موتورخانه های قدیمی بیشتر برای تامین آب مورد نیاز و گرم نگهداشتن به منبع نیاز داشتند، ولی انقدر قدرت نداشتند که بتوانند برای مدت طولانی آب را گرم نگهدارند و  همزمان چندین شیر آب را گرم کند و آب را تامین کند . بنابراین یک مخرن شوفاژ،  تضمینی نداشت که آب گرم همیشه در دسترس باشد. بنابراین سیستم های گرمایشی های قدیمی می‌توانند آب زیادی را مصرف کنند، و حجم وسیعی از فضا را در بر بگیرد و همچنین هزینه‌های بیشتری داشته باشند. در کل  سیستم های گرمایشی مانند شوفاژ دیگر توصیه نمی‌شوند، مگر اینکه به سادگی پکیج دیواری باشند.

پکیج دیواری چیست و چه کاربرد گرمایشی دارد؟

سیستم پکیج  با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی طوری طراحی شده است که  می تواند هم آب گرم و هم گرمایش مرکزی  منزل را از یک واحد تامین کند . بنابراین می توانید به راحتی آب شیرهای  منزل، در کسری از زمان گرم میشود  و از رادیاتور ها همان لحظه میتوان استفاده کرد. پکیج ها معمولا بین 10 تا 15 سال راحت دوام خواهند آورد و بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ مدت زمان گارانتی فوق العاده ای را برای پکیج های خود ارائه می دهند که نشان دهنده قابل اعتماد بودن این سیستم های گرمایشی است.

پکیج ها بستگی به نوع نصب شدن دارند  که به  دو نوع دسته بندی میشوند :

1 – پکیج دیواری

2 – پکیچ زمینی

 

اجزای پکیج دیواری چیست و چه کاربردی دارد

پکیج دیواری از دو قسمت الکترونیکی و مکانیکی تشکیل شده است

1 – برد الکترونیکی شامل ( میکرو ، رله ها ، فیلتر های نویزگیر ، ترانس و …)

2 – سنسور ها

3 – قطعات و اجزای مکانیکی شامل ( میله یون ، منبع انبساط ، پرشرسوییچ آب ، ان تی سی و …)

پکیج زمینی چیست و چه کاربردی دارد ؟

پکیج زمینیپکیج زمینی

پکیج زمینی در جاهایی که نیاز به تولید گرمای بیشتری دارند استفاده میشود مانند محل های بزرگ یا ساختمان های  بزرگ مجتمعی  و در فضاهای بیرونی ساختمان، ویلا و … بسیار مناسب می باشد . پکیج های زمینی (دارای مخزن کویل مسی) قادر به  ارائه همزمان آب گرم بهداشتی و آب گرم رادیاتور میباشد وپاسخگوی تمامی نیازهای مصرف کنندگان می باشد.

مزایای پکیج های زمینی به دلالیل متعددی است از جمله اندازه کوچک و سهولت نصب استفاده از دیگ های چدنی  استفاده از شیر کنترل دو مرحله ای استفاده از دستگاه ضد رسوب  برای محافظت از سیستم پکیج در برابر رسوب ناشی از سختی آب به خاطر اهمین است که از پکیج زمینی استفاده میشود چون از لحاظ مصرف سوخت و هزینه صرفه اقتصادی تری دارد. تفاوت پکیج های زمینی که با  پکیج دیواری دارند در مخزن آب آن میباشد یا مخزن کویل گفته میشود و ساختار آن طوری است که برای قطع شدن ناگهانی آب یا کم و زیاد شدن فشار آب نقش بهتری ایفا میکند.

پکیج های زمینی به دلیل اینکه فن داخل سیستم تعبیه شده است مانند پکیج دیواری نمیتوانند در بالکن ها و فضاهای باز نصب کنند بدلیل اینکه باید در فضای بسته باشد تا در زمان های بارندگی یا باد های شدید سیستم پکیج زمینی آسیب نبیند و همچنین جریان های باد سبب خاموش شدن شمعک و عملکرد نادرست پکیج میشود .

اجزای پکیج زمینی

دیگ آب گرم و دیگ چدنی مشعل ، منبع تامین آب گرم ، منبع کویلدار، مبدل صفحه ای ، شیرگاز ، پمپ ، منبع انبساط دیافراگمی ، ترموستات ، سخت گیر ، حس کننده های فشار، میله یونیزاسیون، الکترود جرقه ، شیر اطمینان ، شیرهواگیر اتوماتیک تشکیل شده است که ظرفیت مینیموم حرارتی آنها حداقل ۲۸ کیلو وات و حداکثر ۱۵۰ کیلو وات میباشد . که در مقاله اجزای تشکیل دهنده  های پکیج به صورت دقیق به آن پرداخته ایم.

پکیج های زمینی و دیواری از لحاظ مبدل به چند دسته تقسیم میشوند

 

1 – پکیج های تک مبدل چیست و چه کاربردی دارد ؟

2 – پکیج های دو مبدل چیست و چه کاربردی دارد ؟

3 – پکیج های دو مبدل گرمایشی

در پکیج های دیواری از مبدل های اصلی و صفحه ای تشکیل شده است  برای تامین دمای محیط از مبدل اصلی استفاده شده است و به وسیله پمپ تعبیه شده در داخل سیستم پکیج آب به چرخش در می آید و دمارا به محیط انتقال میدهد . در کنار مبدل اصلی ، زمانی که شما شیر آب شهری را باز میکنید (آب تمیز) پمپ داخل دستگاه دوباره فعال میشود و آب شرب را تامین می کند . در مبدل ثانویه آب گرم وارد سیستم میشود و با چرخش در مبدل دمای آب بالاتر رفته و آب گرم را ارائه می دهد . در تصویر پایین به طور خلاصه ای از عملکرد پکیج آورده شده است تا از سیستم پکیج بهتر  بهره مند بشوید.

قطعات پکیج قطعات پکیج

 

پکیج ها در دو نوع:

1 –  برقی

2 گازی

 ساخته میشوند و هر کدام تفاوت هایی دارند. قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم که پکیج برقی بهتر است یا گازی؛ باید بدانیم که هریک از این سیستم‌ها چگونه کار می‌کنند. همان‌طور که از نام نوع برقی مشخص است؛ انرژی خود را از طریق اتصال به برق ساختمان تامین می‌کند. به همین دلیل نیازی به دودکش ندارد و برای محیط زیست بسیار مفید است. اما نمونه‌های گازی، برای تامین آب گرم نیاز به گاز طبیعی دارند؛ در نتیجه آلودگی‌های مختلفی را در هوا منتشر می‌کنند.

به علاوه صدای تولیدشده توسط نمونه‌های گازی هم بیشتر است. بنابراین برای مناطقی که به گاز دسترسی ندارند یا خطر نشت گاز در آن‌ها وجود دارد؛ خرید پکیج برقی بسیار هوشمندانه است. همچنین افرادی که به محیط زیست اهمیت می‌دهند یا نمی‌خواهند هیچ صدای مزاحمی در محیط داشته باشند؛ می‌توانند از مزیت‌های این محصول استفاده کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا سوالات مهم درباره خرید این دو محصول را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

پکیج های برقی تنها با برق ساختمان کار میکند و دیگر نیازی به لوله تخلیه دود ندارد  و همچنین برای سالم ماتدن هوای پاک بی تاثیر نیستند .

ولی پکیج گازی برای تولید حرارت و گرم کردن آب ، نیاز مند به گاز هستند همانطور که در شکل بالا مشخص شده وضیحات ساده ای در مورد اجزای پکیج گازی آمده است که در مقالات بعدی  شرح داده ایم.

هر کدام از این دسته از پکیج ها غالبا معایب و محاسنی دارند .

پکیج گازی با سیستم گاز کار میکنند و به صورت طبیعی آب را گرم میکنند اما مشکلاتی نظیر بالارفتن جزئی مصرف گاز و نصب دودکش و جریان های گاز و نشتی گاز میباشد که میتوان در عین حال ساده و با رعایت اصول ایمنی کم خطر باشد و همچنین پکیج برقی در مقایسه با پکیج گازی دارای سیم کشی های زیاد برای   تامین برق پکیج می باشد همچنین در روند مصرف برق بی تاثیر نیست .مجموعه دکتربرد برگزارکننده دوره‌های آموزشی ارائه دهنده مدارک تخصصی در زمینه های مختلف به ویژه تعمیرات و عیب یابی پکیج می‌باشد. با شرکت در  آموزش تعمیرات پکیج از مزایای آن برخوردار شوید.

نویسنده : مهندس تیموریان

مطالب مرتبط 

جرم گیری و نحوه رسوب گذاری پکیج

کدهای خطا پکیج

روش هواگیری پکیج شوفاژ

4.4/5
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
نوشته قبلی

آموزش پیدا کردن و تغییر آی پی دوربین مدار بسته

نوشته بعدی

آموزش تعمیرات پکیج دیواری ایران رادیاتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

سبد خرید
ورود

هفده − سه =

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری
برچسب محصولات
enemad-logo