اجزا و قطعات دوربین مداربسته DVR

چکیده کوتاه مطلب

با توجه به آمارگیری‌های انجام شده، در شهرهای آمریکا و انگلستان پس از نصب دوربین های مداربسته در پارکینگ‌ها 51%، در فرودگاه‌ها 23% و در سایر مراکز عمومی 7% از میزان ارتکاب جرایم کاسته شده بود. برای شناخت کارکرد دوربین های مداربسته، آشنایی با تجهیزات آنها بسیار مهم است. در ادامه مجموعه دکتربرد آموزشهای پایه […]

با توجه به آمارگیری‌های انجام شده، در شهرهای آمریکا و انگلستان پس از نصب دوربین های مداربسته در پارکینگ‌ها 51%، در فرودگاه‌ها 23% و در سایر مراکز عمومی 7% از میزان ارتکاب جرایم کاسته شده بود. برای شناخت کارکرد دوربین های مداربسته، آشنایی با تجهیزات آنها بسیار مهم است. در ادامه مجموعه دکتربرد آموزشهای پایه مورد نیاز برای تعمیرات دوربین های مداربسته را به شما ارائه می‌دهد.

اجزا و قطعات دوربین‌های مدار بسته

اجزا و تجهیزات دوربین‌های مداربسته، لوازمی هستند که با یکدیگر ترکیب می‌شوند و به عملکرد بهتر سیستم کمک می‌کنند که تعدادی از قطعات عبارتند از:

 • هارد درایو
 • سنسورهای حرکتی
 • میکروفن‌های صدا دوربین مداربسته
 • مالتی پلکسر تصویر
 • دستگاه اسپلیتر و تقویت‌کننده تصویر
 • تسترهای مانیتور و کابل دوربین مداربسته
 • محافظ‌های خارجی
 • مبدل‌های تصویر
 • انتقال سیگنال HDMI بر روی کابل شبکه Cat6
 • ویدئو بالن دوربین مداربسته
 • لوازم جانبی شبکه

قطعات دوربین مداربسته

هارد دیسک دوربین مداربسته

وسیله‌ای می‌باشد که قابلیت ذخیره حجم بالایی از اطلاعات را دارد. این اطلاعات بر روی یک یا مجموعه‌ای از سطوح الکترومغناطیسی ثبت می شوند به همین جهت امکان دسترسی آسان و سریع به داده‌های ذخیره شده بر روی هارد دیسک وجود دارد.

دوربین‌های مداربسته بصورت ۲۴ ساعته در حال ذخیره تصاویر هستند، بنابراین هارد‌های معمولی در مدت طولانی پاسخگوی نیازهای کاربران نخواهند بود. مقدار پیشنهادی ظرفیت برای هارد دوربین مدار بسته، ۱ تا ۲ ترابایت است.

کابل دوربین مداربسته

کابل دوربین مدار بسته از نوع کابل‌های کواکسیال (Coaxial Cable) می‌باشد. این کابل به صورت آنالوگ تصاویر را از دوربین به دستگاه DVR منتقل می‌کند. ساختار کابل دوربین مدار بسته کاملا با ساختار کابل آنتن تلویزیون مشابه است و تنها تفاوتی که این دو دارند در حجم شیلد و قطر مرکزی می‌باشد.

از انواع کابل دوربین مداربسته می‌توان به کابل‌هایRG59 ، RG6 و RG11 اشاره نمود.

کابل‌های RG59 در متراژهای کم نصب دوربین مدار بسته قابل استفاده می‌باشند و تا متراژ ۳۰۰ متر را می‌توان به صورت مستقیم از آن‌ها در نصب دوربین های مدار بسته استفاده کرد.

کابل‌های RG6 برای مسافت ۵۰۰ متر ساخته شده است که تا این متراژ را بدون هیچ مشکلی می‌تواند انتقال سیگنال دهد. کابل‌های RG11 از دو کابل بالا قوی‌تر بوده و متراژی مابین ۸۰۰ تا ۹۰۰ متر را بدون افت سیگنال می‌توانند انتقال دهند.

تستر و مانیتورهای پرتابل دوربین مداربسته

این مانیتورها که بدلیل ابعاد کوچک خود قابل حمل می‌باشند یکی از مناسب‌ترین ابزارهایی هستند که نصاب دوربین ممکن است حین نصب با خود به همراه داشته باشد. دوربین‌های مداربسته، دوربین‌هایTVI ،AHD ،HD-SDI و دوربین‌های تحت شبکه را می‌توان به انواع تسترهای مانیتور تجهیز کرد. برخی تسترها دارای خروجی برق توکار هستند و برق را برای دوربین مداربسته‌ای که قصد تست آن را دارید تامین می‌کند.

منبع تغذیه دوربین مداربسته

در سیستم‌های امنیتی دوربین مداربسته، میزان برق و ولتاژ مورد نیاز ۱۲ ولت بصورت DC است. در خالی که برق شهری ۲۲۰ ولت AC است.

اسپلیتر و دستگاه‌های تقویت کننده دوربین مداربسته

اسپلیترهای تصویر و دستگاه‌های تقویت‌کننده دوربین مداربسته به نصاب‌ها کمک می‌کند کابل دوربین را به فواصل بیشتری انتقال دهند و سیگنال تصویر دوربین‌های مداربسته را با چندین دستگاه دیگر به اشتراک بگذارند.

مالتی پلکسر تصویر

مالتی پلکسر تصویر (که با نام ماکس تصویر نیز شناخته شده است) قادر می‌باشد. سیگنال‌های تصویری چندین دوربین مداربسته یا سایر تجهیزات آنالوگ را با هم ترکیب سازد و همگی را بر روی یک مانیتور به نمایش بگذارد.

این قابلیت به ما این اجازه را می‌دهد که تصویر تمامی دوربین‌ها را بر روی یک دستگاه ضبط که فقط یک ورودی تصویر دارد مانند VCR ضبط کرد. برای مثال، اگر سیستم امنیتیتان به چهار دوربین مداربسته مجهز شده باشد، به کمک مالتی پلکسر می‌توانید به طور همزمان سیگنال تصویر هر چهار دوربین را بر روی یک دستگاه ضبط و به نمایش گذاشت.

تا زمانی که نیاز به نمایش چندین تصویر از دوربین‌های مختلف باشد، مالتی پلکسر و پردازنده‌های چهار تصویر رنگی برای انواع دوربین‌های مداربسته کاربرد دارند.

انواع میکروفن صدا دوربین مداربسته

در کل دو نوع میکروفن صدا دوربین مدار بسته وجود دارد: میکروفن‌های امنیتی همساز، در این نوع، میکروفن و دوربین مداربسته از یک منبع برق مستقیم به طور مشترک استفاده می‌کنند و میکروفن امنیتی منفرد که خود مجهز به منبع تامین برق است. از این‌رو نیازی نیست میکروفن امنیتی منفرد در مجاورت دوربین مداربسته قرار گیرد.

از آنجا که برق میکروفن همساز و دوربین مداربسته از یک منبع تامین می‌شود و به دلیل اینکه کابل صدا، تصویر و برق و پخش مورد استفاده باید با میکروفن سازگاری داشته باشد، درنتیجه میکروفن می‌بایست در مجاورت (تقریبا 60 سانتی‌متری) دوربین مداربسته قرار گیرد.

دستگاه DVR و NVR

DVR مخفف کلمه Digital Video Recorder بوده و به معنای دستگاه دیجیتالی ضبط تصاویر می باشد. NVR نیز مخفف کلمه Network Video Recorder بوده و به معنی دستگاه ضبط تصویر تحت شبکه می باشد.

همان طور که قابل مشاهده است هر دوی این دستگاه ها برای ضبط تصویر دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار می‌گیرند. به خاطر تفاوت در نوع عملکرد، دوربین‌هایی که با این دستگاه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، مشخصات متفاوتی دارند و این بزرگترین تفاوت دستگاه dvr و nvr است.

NVR چیست؟

دستگاه کنترل و ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه ip را network video recording یا به اختصار nvr می نامند. این دستگاه بر مبنای کنترل دوربین های شبکه طراحی شده و مدل های مختلف آن در ابعاد مختلف موجود است. این سیستم امکان کنترل دوربین های ip و ذخیره سازی تصاویر آنها را فراهم می کند.

وظایف عمده ان وی آر ها همانند دی وی آر ها بوده و قابلیت های نسبتا مشابهی دارند. تفاوت ها تنها در بکارگیری و نحوه ارتباطشان با دوربین هاست. برخلاف dvr ها که اتصال تصویر و صدا را بسادگی فراهم کرده اند؛ نحوه اتصال در nvr ها تابع مستقیمی از مفاهیم شبکه های کامپیوتری می‌باشد.

NVR در واقع مرکز اتصال شبکه بشمار می رود و سیاست های اتصال در شبکه بر حسب نیاز با توجه به الگوی شبکه متفاوت خواهد بود

انواع dvr

صرف نظر از انواع دی وی آر از نظر تعداد کانال که می توانند 4 کانال ، 8 کانال ، 16 کانال ، 32 کانال و یا بیشتر باشند ،dvr های موجود در بازار در دو دسته کلی نیز تقسیم بندی می شوند.

 1. -دی وی آر های استندلون standalone
 2. -کارت دی وی آر

کارتdvr

کارت dvr یک کارت کامپیوتری است که در دو حالت داخلی (اینترنال) یا خارجی (اکسترنال) بر روی کامپیوتر نصب می شود. کارت دی وی آر در واقع رابط بین دوربین های مداربسته آنالوگ با سیستم کامپیوتر است. سایر وظایف را کامپیوتر انجام می دهد. سپس اطلاعات درون کامپیوتر ذخیره خواهند شد.

این سیستم بیشتر برای مصارف کوچک و استفاده های کوتاه مدت توصیه شده. اشاره به این نکته که یک کامپیوتر را باید برای استفاده از این کارت در نظر گرفت ضمن اینکه برای کارایی و امنیت بیشتر می بایست از استفاده های دیگر با کامپیوتر پرهیز شود هزینه های بالای برق که همزمان بخش های مختلف پی سی مورد استفاده قرار می دهند همگی بازار را به استفاده از سیستم های مستقل دی وی آر سوق می دهد.

دی وی آر استندلون (standalone)

سیستم dvr مستقل از کامپیوتر را دی و آر استندالون می نامند. این دستگاه که معمولا در اندازه های متفاوتی در ابعاد دی وی دی پلیر تا کیس کامپیوتر در بازار موجود است؛ بر حسب نیاز می تواند کوچک یا بزرگ و با قابلیت های متفاوت باشد. از آنجا که این سیستم بطور خاص برای ذخیره و کنترل دوربین های مداربسته طراحی شده؛ استفاده از آن در مقابل نوع کارت کامپیوتر دی وی آر، ترجیح داده شده و توصیه می‌گردد.

همانگونه که اشاره شد تعداد کانال dvr  ها از روی تعداد ورودی تصویر تعیین می شود. حال آنکه دی وی آر ها می توانند دارای تعداد کانال متفاوت ورودی برای صدا باشند. در بازار این دستگاه ها ممکن است هیچ ورودی صدا نداشته باشند و یا یک یا چند ورودی صدا در آنها تعبیه شده باشد

معمولا دستگاه های دی وی آر ، پرتی برای لن lan شبکه دارند که به منظور ارتباط با شبکه داخلی یا اینترنت و بخصوص در  مبحث انتفال تصویر روی اینترنت استفاده می شود. دی وی آر هایی که ورودی صدا و پرت lan داشته باشند در بازار ایران اصطلاحا فول آپشن (full option) می نامند.

گرچه قابلیت های dvr ها متفاوت است و در بین فول آپشن ها نیز گزینه ها بسیار متنوع خواهند بود.

 

گرچه اطلاعات ذکر شده دانش عمومی به شمار می‌روند، با این وجود موضوعات پیرامون تعمیرات و نصب دوربین های مداربسته و شناخت تجهیزات آنها بسیار تخصصی بوده و نیازمند راهنمایی از جانب اساتید مجرب و تحصیل کرده می‌باشد.

مجموعه دکتر برد به ارائه مدارک معتبر بین المللی و برگزاری دوره های آموزشی متنوع، از جمله تعمیرات و نصب دوربین های مداربسته، مفتخر است. برای کسب اطلاعات بیشتر شما می‌توانید با مشاورین ما در تماس باشید.

 

دیدگاه خود را بنویسید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن