عیب یابی دوربین مداربسته

چکیده کوتاه مطلب

دوربین های مداربسته از جدیدترین روش های محافظتی و امنیتی هستند. این دوربین ها به علت پیچیدگی نصب و اتصالات نیاز به بررسی از جانب تکنسین های ماهر را دارند. با این حال شما تا حدودی قادر به عیب یابی و تنظیم آنها خواهید بود. بنابراین این مقاله در پیدا کردن مشکلات رایج دوربین های […]

دوربین های مداربسته از جدیدترین روش های محافظتی و امنیتی هستند. این دوربین ها به علت پیچیدگی نصب و اتصالات نیاز به بررسی از جانب تکنسین های ماهر را دارند. با این حال شما تا حدودی قادر به عیب یابی و تنظیم آنها خواهید بود. بنابراین این مقاله در پیدا کردن مشکلات رایج دوربین های مداربسته و کمک به حل آنها نوشته شده است.

در صورتی که علاقه به یادگیری و کار در حرفه نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته، دارید. آموزشگاه دکتربرد در دوره آموزش نصب و تعمیرات دوربین مداربسته DVR و NVR با کمک بهترین اساتید کشور روش های نصب و عیب یابی دوربین های مداربسته را با بهترین امکانات و مجهزترین کارگاه ها به شما آموزش خواهد داد. این دوره دارای ویژگی هایی مانند؛ ارائه مدرک بین المللی معتبر، پشتیبانی مادام العمر و معرفی به بازارکار می‌باشد.

عیب یابی دوربین مداربسته

عیب یابی دوربین مداربسته

ویدیوی بدون تمرکز

اگر ویدیوهای دوربین مداربسته شما مبهم و بدون فوکوس هستند؛ ممکن است لازم باشد لنز خود را دوباره تنظیم کنید. برای انجام این کار، حلقه فوکوس را روی دوربین مداربسته خود بیابید و آن را بچرخانید تا فیلم تنظیم و واضح تر شود. اگر متوجه شدید که دوربین نداربسته شما لنز قابل فوکوس ندارد؛ ممکن است نیاز باشد لنز موجود آن توسط ارائه دهنده یا سازنده آن تعمیر یا جایگزین شود.

عکس دارای برفک

از آنجایی که کیفیت ویدیوهای مادون قرمز نسبت به ویدیوهای روزانه پایین‌تر است؛ طبیعی است که تصویر تولید شده توسط دوربین مداربسته شما کمی برفکی باشد. اما اگر بیش از حد باشد؛ این می‌تواند نشانه‌ای از مشکل باشد. دلایل پشت تصویر دانه دانه دوربین شما می‌تواند این باشد:

 1.  تداخل برق
 2.  کابل ضعیف
 3.  یک دستگاه DVR خراب

اطمینان حاصل کنید که هیچ کابل ویدئویی در کنار کابل های برق اجرا نمی‌شود. مطمئن شوید که یک پل یا شکاف بین آنها ایجاد کرده اید. اگر این کار کمکی نکرد؛ همه اتصالات بین دوربین مداربسته و DVR را بررسی کنید. سپس چک کنید که همه اتصالات ایمن هستند.

دید در شب ضعیف

اگر دوربین مداربسته شما به اندازه کافی در ناحیه مورد نظر روشنایی ندارد؛ مطمئن شوید که LED های IR آنها در شب روشن هستند. اگر LEDها روشن هستند؛ اما بهبودی حاصل نمی‌شود. با نصاب یا تعمیرکار خود تماس بگیرید. اگر می‌خواهید روش های دیگری را امتحان کنید؛ می‌توانید حتی یک نورافکن مادون قرمز مستقل اضافی را به دوربین خود اضافه نمایید. این نور افکن نور را برای دوربین‌های امنیتی در شب فراهم می‌کند.

دلایل کار نکردن دوربین مداربسته

مشکلات مربوط به دوربین مدار بسته (CCTV) می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد. خطای شبکه سیستم، مشکل منبع تغذیه، تداخل IP، یا به سادگی یک کابل شل از جمله این مشکلات باشند. این مشکلات اغلب ساده هستند؛ و خودتان می‌توانید آنها را عیب یابی و رفع کنید.

 نکات مهم دوربین مداربسته

هنگامی که دوربین‌های امنیتی شما شروع به کار می‌کنند؛ یا به طور کلی خاموش می‌شوند. باید سریع عمل کنید. بنابراین 11 نکته سریع را برای رفع عیب‌یابی دوربین امنیتی خود دنبال نمایید:

 1.     جزئیات ورود خود را بدانید.
 2.     منبع تغذیه را بررسی کنید. اکثر دوربین ها PoE هستند.
 3.     بررسی کنید؛ که دوربین ها از داخل یا خارج از شبکه کار کنند.
 4.     کابل کشی را بررسی کنید.
 5.     سیستم را مجدد راه اندازی کنید.
 6.     تداخل IP را بررسی کنید.
 7.     جداول ARP را بررسی کنید.
 8.     نرم افزار و سیستم عامل را به روز نمایید.
 9.     بازنشانی به تنظیمات کارخانه را انجام دهید.
 10.     با پشتیبانی فنی و تعمیرکاران حرفه ای تماس بگیرید.

جزئیات ورود خود را بدانید

قبل از هر گونه عیب یابی با سیستم نظارتی خود، توصیه می‌کنیم جزئیات ورود خود را بدانید. این به معنای تمام نام های کاربری، آدرس های ایمیل، رمز عبور، کدها، پاسخ به سوالات امنیتی و غیره است. اگر مستقیماً به راه‌اندازی مجدد یا جدا کردن دستگاه از برق می‌پردازید؛ و جزئیات ورود به سیستم را ندارید. ممکن است استرس غیرضروری را متحمل شوید.

منبع تغذیه را بررسی کنید

عیب یابی دوربین مداربسته

بررسی منبع تغذیه ممکن است؛ یک مرحله ساده برای عیب یابی دوربین امنیتی خراب به نظر برسد. اما این یک مرحله ضروری است. بیشتر دوربین‌های مداربسته فعلی از طریق Power Over Ethernet (PoE) تغذیه می‌شوند؛ که برق آنها را همان کابل اتصال شبکه قطع می‌کند. در این شرایط، به بررسی منبع PoE ، وجود برق و نحوه ارسال برق به دوربین‌ها پیکربندی بپردازید. اگر برق دوربین مداربسته از طریق دوشاخه تغذیه می‌شود؛ ابتدا مطمئن شوید که به برق متصل است. اگر به برق وصل باشد؛ دوربین مداربسته، مقدار وات لازم آن دستگاه خاص را دریافت خواهد کرد. برخی از دوربین های نظارتی پیشرفته‌تر به وات بالاتری نسبت به آنچه که به طور سنتی از پریز خارج می‌شود نیاز دارند.

اگر دوربین مداربسته با باتری کار می‌کند؛ ابتدا مطمئن شوید که باتری شارژ شود. دوربین مداربسته باید انرژی کافی داشته باشد. توجه به این نکته ضروری است که تمام باتری ها دارای طول عمر هستند. ممکن است؛ دستگاه های قدیمی نیاز به تعویض باتری داشته باشند. نحوه تشخیص روشن بودن دوربین مداربسته اینگونه است؛ که اکثر دوربین های امنیتی دارای چراغ های LED هستند. این چراغ ها، وضعیت برق آنها را نشان می‌دهد. این چراغ ها همچنین ممکن است نشان دهنده اتصال یا عدم اتصال دوربین به شبکه امنیتی و در واقع انتقال داده باشند. با این حال، هر دوربین امنیتی متفاوت است. بنابراین توصیه می کنیم؛ برای نشانگرهای قدرت خاص دوربین مداربسته  خود به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

اتصال دوربین های مداربسته به داخل یا خارج از شبکه اینترنت

بسیاری از مشکلات مربوط به تغییر اتصال اینترنت یا روتر اینترنت شما است. اشتراک در یک سرویس اینترنت جدید، تغییر روتر به دلیل خرابی، یا به روز رسانی نرم افزاری که نیاز به پیکربندی اضافی دارد، اغلب علت مشکل اتصال خارجی است. اگر بتوانید از داخل شبکه خود به دوربین ها و سیستم متصل شوید؛ بنابراین مشکل معمولاً به اتصال خارجی مربوط می‌شود. برخی موارد برای بررسی:

 • اگر سرویس اینترنتی خود را به تازگی تغییر داده اید؛ آدرس IP خارجی شما ممکن است تغییر کرده باشد. در صورتی که سرویس اینترنت «IP استاتیک» ندارید؛ ممکن است این اتفاق بیفتد.
 • حتی اگر روتر خود را تعویض کرده باشید؛ باید تنظیمات پیکربندی فایروال یا پورت را در روتر جدید پیکربندی کنید.
 • دسترسی به اینترنت صدا و ضبط دوربین مداربسته را امتحان نمایید. این می تواند ناشی از تغییرات پیکربندی در خود سیستم دوربین مانند آدرس IP جدید، دروازه IP نادرست یا سایر تغییرات پیکربندی باشد.

کابل کشی را بررسی کنید

یکی دیگر از اقدامات ساده و موثر در هنگام عیب یابی دوربین نداربسته، بررسی کابل کشی آن است. در این صورت باید به دنبال موارد زیر باشید:

 1. کابل های درهم یا پیچ خورده
 2. سیم های فرسوده
 3. اتصالات سست
 4. همچنین بررسی مجدد اتصال ایمن سیم ها به پورت های مناسب، نیز موثر خواهد بود.

سیستم را مجددا راه اندازی کنید

عیب یابی دوربین مداربسته

اگر تا به حال The I.T را تماشا کرده‌اید. شما با این سوال آشنا خواهید شد: “آیا سعی کردید دوباره آن را خاموش و روشن کنید؟” این خط کلاسیک در هر عیب یابی فنی واقعاً یک اصل اساسی است. اگر دوربین امنیتی شما روی فریتز است؛ ابتدا سعی کنید آن را راه اندازی مجدد کنید. قبل از روشن کردن مجدد، حتماً حدود 15 ثانیه صبر کنید. ممکن است بپرسید: “چگونه دوربین مداربسته خود را مجددا راه اندازی کنم؟” پاسخ ساده این است که هر دوربین مداربسته متفاوت است؛ و روش متفاوتی برای راه اندازی مجدد خواهد داشت. توصیه می‌کنیم برای دستورالعمل های خاص به کتابچه راهنمای سیستم خود مراجعه کنید.

تداخل IP را بررسی کنید

گاهی اوقات دلیل فعال شدن دوربین مداربسته می‌تواند به دلیل تضاد آدرس IP باشد. در حین نصب، به هر دوربین امنیتی یک IP منحصر به فرد اختصاص داده می‌شود. اگر دستگاه دیگری وجود داشته باشد که از همان آدرس IP استفاده می‌کند؛ این باعث تضاد IP و خرابی دوربین امنیتی خواهد شد. ابتدا باید آدرس IP دوربین خود را پیدا کنید. سپس باید دوربین را پینگ کنید. IP دوربین مداربسته را می‌توانید؛ با بررسی صفحه شبکه در نرم افزار دوربین امنیتی، پیدا کنید. این صفحه تمام اطلاعات آدرس IP دوربین شما را نمایش خواهد داد.

نحوه پینگ کردن دوربین مداربسته به این طریق است.

 1. در عملکرد جستجوی صفحه کنترل، «cmd» را تایپ کنید. این یک خط فرمان DOS را باز می‌کند. در آن می‌توانید دستور “پینگ” را برای اتصال به دوربین امتحان کنید.
 2. نحوه بررسی تداخل IP: “arp-a” را در صفحه کنترل تایپ کنید. اگر تداخلی وجود دارد؛ آدرس IP دوربین را تغییر یا یک آدرس جدید به آن اختصاص دهید.
 3.   اینکه آیا دوربین به شبکه متصل است یا خیر را توسط عبارت “ping cameraIPaddress-t” را بررسی کنید. اگر اعلان «غیرقابل شارژ» یا «Times Out» دریافت کردید؛ به معنی عدم اتصال دوربین مداربسته است.
 4. نکته حرفه ای: عملکرد DHCP را فعال کنید. با این کار می‌توانید آدرس IP دوربین را در شبکه پیدا کنید. برخی از برندها باید این کار را به صورت دستی در صفحه تنظیمات دوربین انجام دهند.

جداول ARP را بررسی کنید

جداول ARP یا آدرس پروتکل رزولوشن، دوربین مداربسته شما، آدرس IP و آدرس MAC آن را فهرست می‌کند. از آدرس IP، از مرحله 5، و آدرس MAC برای ارجاع متقابل جدول ARP برای اطمینان از مطابقت همه آدرس ها استفاده کنید.

نحوه پیدا کردن آدرس MAC دوربین:

 1. اکثر آدرس‌های MAC دوربین‌های امنیتی را می‌توان روی برچسب محصول مستقیماً روی خود دوربین پیدا کرد. احتمالاً در نزدیکی بارکد قرار خواهد گرفت.
 2. اگر برچسب محصول روی دوربین وجود ندارد؛ وارد سیستم شبکه شوید و صفحه اطلاعات دوربین را جستجو کنید.
 3. درصورتی که آدرس های IP و MAC مطابقت ندارند؛ آنها را در تنظیمات کنترل به روز کنید.
 4. نکته مهم: یک رکورد سازماندهی شده از تمام آدرس های IP و MAC دوربین های امنیتی داشته باشید.

نرم افزار و سیستم عامل را به روز کنید

اکثر سازندگان دوربین های مداربسته، به روز رسانی های مختلف نرم افزار و سفت افزار را برای کمک به مشکلات رایج، اشکالات یا افزودن ویژگی های جدید مفید منتشر می‌کنند. توصیه می‌کنیم؛ وب سایت سازنده را برای انتشار نرم افزار و سیستم عامل بررسی کنید. سیستم خود را به آخرین نسخه به روز کنید.

نکته مهم: مطمئن شوید که سیستم عامل و نرم افزار مناسب را برای سیستم خاص خود دانلود می‌کنید. اگر نسخه های اشتباه دانلود کنید؛ ممکن است مشکلات بیشتری ایجاد شوند.

 تنظیمات کارخانه را بازنشانی کنید

ما می‌دانیم که این گزینه مورد علاقه هیچ کس نیست. شروع مجدد می‌تواند زمان بر باشد. زیرا اغلب به معنای از دست دادن تنظیمات و ترجیحات شماست. اما می‌تواند در راه‌اندازی و راه‌اندازی مجدد دوربین‌های امنیتی شرکت شما بسیار مؤثر باشد.

کابل کشی دوربین ها

تنظیم مجدد کارخانه اغلب یک دکمه در امتداد یکی از کابل ها است.

دوربین‌های بی‌سیم

بازنشانی کارخانه اغلب زمانی اتفاق می‌افتد؛ که دکمه پاور را بیشتر از زمانی که صرف راه‌اندازی مجدد آن طول می‌کشد؛ فشار دهید و نگه دارید. توجه داشته باشید که هر سازنده دوربین فرآیند بازنشانی کارخانه ای متفاوتی دارد. بنابراین بهتر است با راهنمای کاربر تأیید کنید.

دیدگاه خود را بنویسید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن