علت خرابی برد گوشی

دسته بندی :مقالات موبایل ایفون و اندروید ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ 548

تلفن های همراه به طور متوسط دو بار در روز شارژ می‌شوند، این موضوع نشان دهنده کاربرد بالای انها می‌باشد. آشنایی مختصر با جزئیات تلفن‌ها از موارد پر اهمیت قرن بیست و یکم بوده که توجه به آن باعث سهولت در کار و همچنین روشی برای کسب درآمد نسبتاً بالا خواهد بود.

متخصصان مجموعه دکتربرد شما را در آموزش مسائل پیرامون تعمیرات موبایل و تبلت همراهی خواهد کرد.

خرابی مادربردها

خرابی مادربرد گوشی

خرابی مادربرد مهم‌ترین مسئله برای صاحبان تلفن‌های همراه است. تلفن همراه با برد (logic board) آسیب دیده دقیقاً مثل بدن بدون روح است. خرابی برد در تلفن همراه به دلایل زیادی بدون اطلاع شما ایجاد می‌شود.

شاید شما موبایل خود را چند بار روی زمین انداخته باشید، یا بیش از حد آن را شارژ کنید و آن را مرطوب کرده باشید. هر دلیلی که به صورت ظاهری به گوشی شما آسیب نزده و یا حتی مشکلی را در همان لحظه ایجاد نکرده باشد، ممکن است برد گوشی شما را خراب کند.

برد اصلی گوشی‌ها اگر به هر دلیلی آسیبی ببیند و قابلیت تعمیر آن وجود نداشته باشد، به هیچ وجه گوشی قابل استفاده نخواهد بود

برد چیست؟

برد موبایل میزبان تمامی قطعات گوشی است و وظیفه مدیریت آن‌ها را بر عهده دارد. برد مانند پردازنده در کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند و کمک می‌کند دستگاه عملکرد بدون مشکلی داشته باشد.در صورت خرابی برد، گوشی موبایل دچار مشکلات جدی خواهد شد.

کاربرد برد گوشی چیست؟

برد گوشی مهم ترین و اصلی ترین سخت افزار یک گوشی است که تمام اجزای دیگر موبایل روی آن نصب می شود. بدون برد، اجزای مختلف گوشی قادر به برقرار کردن ارتباط با یکدیگر نیستند. بنابراین اصلی ترین وظیفه مادر برد موبایل فراهم کردن بستری است که تمام اجزای موبایل روی آن قرار گیرند تا با هم ارتباط برقرار کنند.

علاوه بر این کنترل جریان برق ورودی به بخش های مختلف یکی دیگر از وظایف اصلی برد است. خازن ها، مقاومت ها و ترانزیستور ها ولتاژ ورودی را کنترل می کنند تا میزان برق ورودی به بخش های مختلف گوشی کم یا زیاد نشود. بروز هرگونه مشکل در انجام این وظایف باعث خراب شدن گوشی خواهد شد.

چرا برد گوشی موبایل خراب است؟

برد موبایل یک صفحه چند لایه می‌باشد که در هر لایه سیم‌هایی موجود می‌باشد که قطعات موبایل را به هم ارتباط می‌دهند. اگر این برد بشکند یا آتش بگیرد و یا در برخی موارد خیلی محدود به صورت زیاد آب بخورد خراب می‌شود و دیگر قابل استفاده نمی‌باشد.دلایل مختلفی باعث خراب شدن برد گوشی و بروز مشکلات جدی در تلفن همراه شما می شوند.

سوختن برد گوشی در اثر حرارت زیاد

به صورت کلی برد گوشی در دو حالت آتش می‌گیرد یا سوزانده می‌شود. اولین حالت این است که گوشی شما منفجر شود که شما این مورد را در برخی از گوشی‌ها مشاهده کرده‌اید که در این صورت برد موبایل آتش گرفته و دیگر قابل استفاده نیست. اما یک راه دیگر اشتباه تعمیرکار موبایل می‌باشد. به این صورت که تعمیرکار موبایل برای جدا کردن قطعات موبایل نیازمند حرارت دادن به قطعات می‌باشد که در این صورت اگر تعمیرکار موبایل به اشتباه حرارت بیش از حد را اعمال کند برد موبایل می‌شود و دیگر قابل استفاده نمی‌باشد.

علاوه بر دلایلی که پیش از این ذکر شد، انجام فعالیت های سنگین، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بروز مشکلات برقی، کیفیت پایین اجزای گوشی و عوامل مختلف دیگری می تواند باعث سوختن برد گوشی در اثر گرمای زیاد شود.

ضربه خوردن

ضربات کوچک و بزرگ باعث شکستگی در برد یا اجزای متص به آن می شوند. از آنجایی که حتی یک ترک کوچک نیز می تواند ارتباط بخش های مهم گوشی شما از روی برد را مختل کند، محافظت از گوشی در مقابل ضربه اهمیت زیادی دارد.

مشکلات برقی

یکی از وظایف اصلی برد گوشی کنترل ولتاژ ورودی به بخش های مختلف است. در بسیاری از موارد یک باتری خراب یا تقلبی که ولتاژ مناسبی را به برد منتقل نمی‌کند، می‌تواند باعث خراب شدن آی سی ها و سایر قطعات برد گوشی شود.

حتی سوختن یک خازن یا مقاومت در اثر ولتاژ بالا یا پایین می تواند باعث خراب شدن برد اصلی موبایل شود. بنابراین توصیه می کنیم حتما از سلامت و اصل بودن باتری گوشی خود مطمئن شوید.

ورود چند قطره آب به داخل گوشی می تواند فاجعه  به بار آورد. نفوذ آب به برد گوشی باعث اختلال در عملکرد مدار الکتریکی برد و ایجاد اتصالی در قسمت های مختلف آن می شود. گوشی آب خورده، همیشه در معرض خطر سوختگی مادر برد قرار دارد.

بازی کردن سنگین

بازی‌های سنگین در تلفن‌های همراه با پردازنده‌های ضعیف ایجاد فشار و گرمای فراوان کرده و در نتیجه باعث آسیب برد می‌شود. مسئله گرمای بیش از حد به دلیل مصرف باتری سنگین رخ می‌دهد. بنابراین بازی‌های رده بالا باتری سنگین مصرف می‌کنند و باعث تولید گرمای بیش از حد می‌شوند. سعی کنید از انجام بازی های سطح بالا در تلفن‌های دارای RAMپایین خودداری کنید.

استفاده از باتری‌ها و یا پذیرنده‌های خراب

باتری‌ها و شارژرهای جعلی تلفن همراه در بازار سیاه در حال نفوذ به بازار هستند که خطرات بالقوه برای سلامتی و ایمنی برای مصرف‌کنندگان به همراه دارد.

باتری و شارژرهای تقلبی اغلب به عنوان محصولات جانبی موبایل در وب سایت‌های حراج یا در فروشگاه های ثبت نشده و غیر معتبر اغلب با قیمت قابل توجهی پایین تر از محصولات اصلی موجود است. استفاده از باتری‌ یا پذیرنده‌های شارژ آسیب دیده نیز دلیلی برای مشکلات برد است و مشکلات جدی را برای شما به همراه بیاورد.

با توجه به ظاهر یکنواخت اکثر باتری‌ها و شارژرهای تلفن همراه، تشخیص این‌که چه کالاهایی جعلی و کدام اصیل هستند، دشوار است. شما می‌توانید باتری‌های اورجینال و شارژرهای اصل را مای فون بخواهید.

علائم خرابی برد گوشی

علائم خرابی مادربرد

  1. هنگ کردن موبایل و ریستارت شدن (نشانه اصلی خرابی برد گوشی آیفون)
  2. خاموش شدن کامل گوشی (مردن گوشی!)
  3. خاموش و روشن شدن های پیاپی و بدون توقف
  4. گیر کردن کوشی روی لوگو بعد از روشن شدن (بالا نیامدن گوشی بعد از روشن شدن)
  5. گوشی روشن شده اما صفحه نمایش روشن نمی شود
  6. گوشی شارژ نمی شود یا خیلی زود شارژ خالی می کند
  7. اسپیکر، دوربین یا میکروفون گوشی کار نمی کنند
  8. مشاهده پیغام های Encrypt Unsuccessful یا Internal Storage Damaged بعداز روشن شدن گوشی

 

اگر هر یک از علائم بالا را در گوشی خود مشاهده کردید، باید احتمال خراب شدن برد گوشی خود را بدهید. خوشبختانه در موارد زیادی امکان تعمیر برد گوشی وجود دارد. تعمیرکاران حرفه ای که دارای تجربه کافی باشند می توانند با پیدا کردن ایرادات برد گوشی، آن را تعمیر کنند. البته در مواردی مثل شکستگی و سوختگی کامل برد، امکان تعمیر آن وجود نخواهد داشت.

برای تعمیر برد گوشی باید ابتدا گوشی را باز کرده و سپس به برد اصلی دسترسی پیدا کنید. البته توصیه می کنیم در صورتی که تجربه و دانش کافی ندارید به هیچ وجه شخصا اقدام به تعمیر برد گوشی نکنید.  نتیجه می‌گیریم که تعمیر موبایل کاری تخصصی است و نیازمند آموزش دقیق و معتبر می‌باشد.

با شرکت در دوره آموزشی تعمیرات موبایل و تبلت مجموعه دکتربرد، می‌توانید مدرک معتبر و بین المللی  کسب کنید و خیلی راحت بدون نیاز به تجربه زیاد، وارد بازار کار شوید.

 

مطالب پیشنهادی

جریان کشی گوشی

افزایش سرعت گوشی اندروید بدون نیاز به روت

لینک کوتاه:

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن