معرفی و عیب یابی پرینتر جوهرافشان اچ پی

دسته بندی :فنی ۸ تیر ۱۴۰۱ 83

پرینترهای جوهر افشان اچ پی، از معروف ترین پرینترهای این برند هستند. با این حال به علت کاربرد زیاد و هزینه مناسبشان، با مشکلات زیادی روبه رو می‌شوند. در این مقاله سعی در معرفی و عیب یابی پرینترهای جوهرافشان اچ پی داریم. در آغاز باید ذکر کنیم، عیب یابی باید توسط تعمیرکاران حرفه ای انجام شود. زیرا باعث جلوگیری از ایجاد خرابی های بیشتر خواهد شد.

به همین سبب آموزشگاه دکتربرد در دوره آموزش تعمیرات ماشین های اداری، برای علاقه مندان به تعمیرات ابزارآلات اداری، فرصتی برای یادگیری فراهم کرده است. این دوره توسط بهترین اساتید و تعمیرکاران کشور اداره می‌شود. از مزایای آن نیز، اهدای مدرک معتبر بین المللی، پشتیبانی مادام العمر، معرفی هنرجویان واجد صلاحیت به بازارکار می‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر مشاورین ما، همه روزه پاسخگوی شما هستند.

معرفی پرینترهای جوهرافشان اچ پی

Hewlett Packard (HP) که به دلیل کلاس خود در تولید لپ‌تاپ‌های مقرون‌به‌صرفه، شیک و قدرتمند شناخته می‌شود. بزرگترین انتخاب پرینترها را برای هر نوع اداری و نیازهای شخصی دارد. جوهرافشان، آفیس جت، اسکن جت و اچ پی دیزاین جت معروف ترین محصولات در طیف پرینترهای اچ پی هستند. Global Office Machines شریک تجاری طلایی اچ پی با تکنسین های بسیار ماهر است؛ که در تعمیر چاپگر اچ پی تخصص دارند. با نرخ موفقیت 98% اولین بازدید؛ GOM مطمئن می‌شود که چاپگر HP شما در کوتاه‌مدت راه‌اندازی می‌شود.

پرینترهای جوهرافشان ارزان هستند. اما هنوز به اندازه کافی باید برای خرید آنها هزینه کرد. تعداد زیادی قطعه در این پرینترها وجود دارد. هر قطعه احتمال خرابی بالایی دارد. رایج ترین خرابی، گرفتگی سر چاپ است. تمیز کردن آنها به دلیل نازل های میکروسکوپی بسیار دشوار خواهد بود. اولین تلاش باید استفاده از دستور self-cleaning موجود در چاپگر باشد. اگر این کار انجام نشد؛ سر چاپ باید برداشته شود. سپس با الکل تمیز شود. هم کنتاکت ها و هم نازل ها را باید به خوبی تمیز کنید. بنابراین از دست زدن به آنها خودداری نمایید. اگر همه این کارها ناموفق بودند؛ سر چاپ را جایگزین کنید.

تعمیر پرینتر جوهرافشان اچ پی

یکی از مزایای مدل‌های ارزان‌تر، داشتن سر چاپ روی کارتریج است، بنابراین خرید کارتریج جدید معمولاً مشکل را برطرف می‌کند. خرید سر چاپ جدید ممکن است گران باشد. بنابراین بهتر است یک چاپگر جدید بخرید یا سرچاپ را تعمیر کنید.

کابل برق

 از نقاط ضعف پرینترهای جوهرافشان، کابل برق است. ابتدا برق را خاموش کنید؛ سپس سیم را برای هر گونه بریدگی آشکار یا خمیدگی تیز بررسی کنید. سیم که به اندازه کافی پیچ بخورد؛ می‌تواند بدون نشان دادن هیچ نشانه ای از آسیب، در داخل پاره شود. برای بررسی خرابی های داخلی از چک کننده تداوم روی مولتی متر استفاده کنید. برای این تست می‌توان از باتری و گلوب نور نیز استفاده کرد. همچنین سوکت ها را برای خم شدن یا شکستگی پین ها بررسی نمایید.

منبع تغذیه

واحد منبع تغذیه را برای هر گونه علامت دود یا پلاستیک ذوب شده بررسی کنید. این نشان می‌دهد که بیش از حد گرم  و احتمالاً از کار افتاده است. تعمیر یک منبع تغذیه بهتر است به متخصصان واگذار شود. چاپگرهای جوهرافشان دارای یک اسفنج کوچک هستند؛ که جوهر اضافی را از سر چاپ جذب می‌کند. در نهایت اسفنج پر از جوهر می‌شود. این باعث ایجاد لکه به دلیل تجمع جوهر اضافی خواهد شد. اسفنج را می‌توان با مقداری پنبه جایگزین کرد. اما کار ایجاد کثیفی می‌کند و دشوار است.

غلتکهای کاغذ

گیر کردن کاغذ نشانه مشکل غلتک هایی است؛ که کاغذ را از چاپگر می‌گیرند و استفاده می‌کنند. با گذشت زمان، لاستیک غلتکی سخت و صاف می شود. این می‌تواند باعث لیز خوردن و گیر کردن کاغذ شود. مالیدن آنها به آرامی با یک غنچه پنبه ای آغشته به الکل، یا حتی با کاغذ سنباده ریز، ممکن است به آنها در دست گرفتن کاغذ، بهتر کمک کنند.

بلبرینگ های غلتکی

صدای جیر جیر به دلیل عدم روانکاری در بلبرینگ های غلتکی ایجاد می شود. این صدا را می توان با مقداری روغن معدنی برطرف نمود. اما آن را به میزان مناسب خود رساندن، دشوار است. اگر روغن بیش از حد زده شود، روی غلتک ها راه پیدا کرده و کاغذ را آغشته می کند. اگر مشکل ساده نباشد، معمولا بهتر است یک چاپگر جوهرافشان جدید بخرید. فقط مدل های گران تر هزینه بالای سرویس و قطعات را توجیه می کنند.

مقایسه پرینتر جوهر افشان با پرینتر لیزری

جوهرافشان

  • استفاده خانگی آن کمتر از 50 چاپ در ماه است.
  • قابلیت چاپ عکس براق
  • نیازمند به حمل
  • هزینه تعمیرات پرینترهای جوهرافشان به طور متوسط، از 2 تا 12 میلیون تومان است.
  • این پرینترها 1 تا 3 سال ط.ل عمر مفید دارند.

لیزری

  • متوسط چاپ این پرینترها بیش از 50 چاپ در ماه است.
  • مورد استفاده برای گرافیک تجاری، نمودارها، تبلیغات املاک و غیره به صورت حرفه ای.
  • فاقد قابلیت چاپ عکس براق

عیب یابی پرینتر جوهرافشان اچ پی

کیفیت چاپ و هد چاپ

تا کنون رایج ترین مشکل چاپگرهای جوهرافشان کیفیت پایین چاپ آنها بوده است. معمولاً این مشکلات به صورت خطوط سفید افقی عبوری از خط چاپها، ظاهر می‌شوند. این خطوط سفید به دلیل گرفتگی نازل هایی هستند؛ که جوهر پخش نمی‌کنند. برخی از تولیدکنندگان چاپگر برای حل این مشکل، سعی در قرار دادن سر چاپ در کارتریج جوهر دارند. با این کار، هر بار که یک کارتریج جوهر جدید دریافت می‌کند؛ یک سر چاپ جدید نیز دریافت خواهد کرد.

تعویض سرچاپ همراه با کارتریج جوهر، ممکن است؛ در ابتدا راه حل خوبی به نظر برسد. اما در صورت استفاده از چاپگرهای فاقد سر چاپ یکبار مصرف و یا عدم آمادگی کارتریج های جوهر برای تعویض، این کار مناسب نخواهد بود.

تمیز کردن سرچاپ

در چنین مواردی، گاهی اوقات می‌توانید با استفاده از یک سواب پنبه ای برای پخش کردن الکل روی سطح سر چاپ، مشکل را برطرف کنید. الکل یک حلّال است. معمولاً به از بین بردن تجمع جوهری مسدود کننده سر چاپ؛ کمک می‌کند. پس از تمیز کردن هد چاپ با الکل، از یک دستمال کاغذی استفاده کنید.با این کار جوهر اضافی را به آرامی از روی سر چاپ پاک خواهید کرد. وقتی تمیز کردن دستی سر چاپ تمام شد؛ چاپگر را روشن نمایید. سپس فرآیند تمیز کردن داخلی چاپگر را اجرا کنید. روش شروع حالت تمیز کردن به طور گسترده ای بین مدل های چاپگر متفاوت است. بنابراین باید توصیه های سازنده پرینتر را بررسی کنید؛ تا ببینید چگونه می‌توانید حالت تمیز کردن چاپگر را فعال کنید.

بررسی نوار سر چاپ

گاهی اوقات، ممکن است با شرایطی مواجه شوید که در آن تمیز کردن سر چاپ مشکل را برطرف نخواهد کرد. علاوه بر کثیف بودن سر چاپ، چند چیز دیگر نیز می‌تواند باعث ایجاد خطوط سفید شود. یکی دیگر از احتمالات این است؛ که برخی از دستورالعمل های چاپ به سر چاپ راه پیدا نمی‌کنند. اگرچه چنین اتفاقی را در چاپگرهای جدید، احتمال وقوع کمی دارد. اما اینکه نوار سر چاپ در برخی از چاپگرهای قدیمی‌تر تا حدی شل شود؛ اصلا غیر معمول نیست.

اگر می‌خواهید چاپگر جوهرافشان قدیمی‌تری را تعمیر کنید؛ به بررسی نوار سر چاپ بپردازید. باید این نوار به طور محکم روی سر چاپ محکم شود. نوار سر چاپ، کابل خاکستری پهنی است که سر چاپ را به برد سیستم چاپگر متصل می‌کند. در برخی از چاپگرهای قدیمی، روبان سر چاپ تمایل به شل شدن دارد.

حذف گرد و غبار کاغذ

یکی دیگر از موارد دیگر ایجاد خطوط سفیدی که قبلاً توضیح دادیم؛ تداخل گرد و غبار کاغذ با اتصال الکتریکی است. ممکن است متوجه شوید؛ که یک کارتریج چاپ به طور بالقوه حاوی ده ها نقطه تماس الکتریکی است. هنگامی که چاپگر به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ گرد و غبار کاغذ گاهی اوقات بین کارتریج چاپ و محفظه کارتریج کار می‌کند. این گرد و غبار می‌تواند در توانایی چاپگر برای ارسال دستورالعمل ها به کارتریج چاپ اختلال ایجاد کند.

برای حذف گرد و غبار کاغذ، چاپگر را از برق بکشید. تماس های الکتریکی سر چاپ را با الکل تمیز کنید. قبل از جایگزاری مجدد کارتریج جوهر یا اتصال مجدد چاپگر، الکل باید کاملاً خشک شود. گاهی اوقات می‌توانید با تمیز کردن کنتاکت های الکتریکی هد چاپ، مشکل چاپ را برطرف کنید. اگر همه این تکنیک‌ها نتوانند مشکل را برطرف کنند؛ احتمال دارد که مکانیزم داخل سرچاپ خراب باشد. بنابراین سر چاپ باید تعویض شود.

خرابی برقراری ارتباط

یکی دیگر از دلایل اصلی خرابی چاپگر جوهرافشان، خرابی ارتباطات است. چاپگرهای جوهرافشان مانند هر چاپگر دیگری در معرض مشکلات ارتباطی مشابهی هستند. بنابراین، اگر چاپگر شما در حال چاپ بیهوده یا هیچ چیز نیست؛ چاپگر و رایانه شخصی را که به آن متصل است خاموش کنید. بررسی کنید که همه کابل‌ها محکم و چاپگر در حال استفاده از برق باشد. دوباره پرینتر و سپس کامپیوتر را روشن کنید. بیشتر اوقات، این کار هر نوع مشکل ارتباطی را که ممکن است وجود داشته باشد برطرف خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن