معرفی انواع دوربین مداربسته و DVR (نصب و راه اندازی)

چکیده کوتاه مطلب

آموزش تعمیرات دوربین مداربسته و DVR از شاخه‌های بسیار کاربردی صنعت الکترونیک می‌باشد. با توجه به گستردگی شبکه های امنیتی و انواع مختلف دوربین‌های مدار بسته، بازار کار این رشته هنوز هم گنجایش زیادی دارد و افراد متخصص در این زمینه می‌توانند به راحتی درآمدهای بالایی کسب کنند.   آموزشگاه دکتر برد با توجه به […]

آموزش تعمیرات دوربین مداربسته و DVR از شاخه‌های بسیار کاربردی صنعت الکترونیک می‌باشد. با توجه به گستردگی شبکه های امنیتی و انواع مختلف دوربین‌های مدار بسته، بازار کار این رشته هنوز هم گنجایش زیادی دارد و افراد متخصص در این زمینه می‌توانند به راحتی درآمدهای بالایی کسب کنند.

 

آموزشگاه دکتر برد با توجه به سرعت رشد بالای دوربین‌ها و نیاز به تعمیرات آن‌ها دوره‌های آموزشی تعمیرات انواع دوربین مداربسته و DVR به صورت کاملا عملی برگزار می‌کند.

 

این آموزشگاه دوره فوق را با هدف ورود کارآموزان به بازار کار و زیر نظر اساتید با تجربه برگزار می‌نماید. تعمیر دوربین مدار بسته سوخته، عیب‌یابی دوربین مدار بسته، نحوه تست و تعویض قطعات الکترونیکی دوربین و DVR، تشخيص و بررسي مكانيزم مدار تغذیه دوربین و نحوه برداشتن پسورد و باز کردن قفل DVR و…. از جمله مواردی است که دوره تعمیرات DVR و دوربین مدار بسته آموزش داده می‌شود.

 

لازم به ذکر است کارآموزان می‌توانند در انتهای دوره با مشاوره اساتید به راحتی به بازار کار تعمیرات دوربین مداربسته و DVR وارد شوند و از پشتیبانی همیشگی آموزشگاه نیز برخوردار شوند.

 

دوربین مداربسته چیست؟

معرفی انواع دوربین های مداربسته

 

واژه “دوربین مداربسته” برگردان فارسی کلمه انگلیسی closet circuit television یا به اختصار cctv می‌باشد. معنی لغوی آن جعبه جادویی مدار بسته است و به دوربین‌هایی گفته می‌شود که در جای خود ثابت‌اند.

 

دوربین مداربسته به کلیه دوربین‌هایی اطلاق می‌گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می‌کنند.

 

از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار می‌رود این واژه بیشتر به همین حیطه بر می‌گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می‌گیرد.

 

کاربردهای دوربین مداربسته

 

کاربرد اصلی و عمده دوربین‌های مداربسته در سیستم‌های حفاظتی است اما کاربردهای آن به سیستم‌های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر می‌رود کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی، نظامی، فضایی، صنعتی، کنترل ترافیک، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس.

 

جلوگیری از ارتکاب جرایم

 

کاربرد دوربین های مداربسته در جلوگیری از ارتکاب جرایم بسیار وسیع است. از جلوگیری از جرایم رانندگی تا جرایم جنایی. استفاده نامحسوس از دوربین های مخفی نیز بسیار رواج یافته است.

 

بطور مثال می‌توان به دوربین‌های دستگاه‌های خود پرداز اشاره کرد که برای شناسایی جرایمی چون وارد کردن تصادفی رمز کارت اعتباری کاربرد دارد.

 

آخرین تحقیقات آماری از شهر‌های بزرگ آمریکا و انگلستان نشان می‌دهد بعد از نصب دوربین‌های مداربسته در پارکینگ‌ها 51 درصد از تعداد جرایم کاسته شده است. در فرودگاه ها میزان کاهش جرایم 23% و در سایر مراکز عمومی روی هم رفته این مقدار 7% بوده است.

 

کاربرد صنعتی

 

در کارخانه‌جات صنعتی نیز از دوربین‌های مداربسته در محل‌ها یا مراحلی از کار که حضور فیزیکی انسان خطرناک، دشوار یا حتی غیر ممکن است نیز بهره گرفته می‌شود. در کارخانجاتی مثل کارخانجات شیمیایی یا نیروگاه‌های هسته‌ای و مراکز صنعتی استفاده از دوربین‌های اسکن خط تولید و دوربین‌های حرارتی رواج زیادی دارد.

 

کنترل ترافیک

 

امروزه در اکثر کشورهای جهان از دوربین‌های مداربسته برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه در سطح گسترده ای استفاده می شود. از جمله کنترل میزان ترافیک در خیابان ها و ارسال اطلاعات توسط GPS به رانندگانی که قصد عبور از مسیر آن خیابان‌ها را دارند.تحت نظارت قراردادن تصادفات و شناسایی جرایم رانندگی حداقل کاربردهای دوربین مداربسته در کنترل وسایل نقلیه هستند. شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها از جمله آخرین دستاورد های دوربین های مداربسته در این بخش می‌باشند.

 

امنیت نقل و انتقالات

 

در نقل و انتقلات عمومی از دوربین مداربسته برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است در اثر خارج از دید بودن محل صورت بگیرد استفاده می‌شود. بطور مثال در متروها از دوربین مداربسته برای کنترل درهای ورود و خروج مسافران به منظور اطمینان از اینکه مسافر از در عبور کرده است و یا موارد مشابه آن در اتوبوس‌ها و قطارهای شهری.

 

انواع دوربین مداربسته

 1. از نظر نوع سیگنال
 2. دوربین‌های آنالوگ
 3. دوربین های IP (آی پی تحت شبکه)
 4. دوربین‌های دو منظوره
 5. از نظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر
 6. دوربین های دام dome
 7. دوربین های صنعتی
 8. دوربین های مینیاتوری
 9. دوربین های مادون قرمز ir
 10. دوربین‌های اسپید دام (دوربین‌های چرخشی PTZ)
 11. از نظر قاب و پوشش
 12. دوربین‌های ضد آب قاب بزرگ (پمپ بنزینی)
 13. دوربین‌های مخفی
 14. دوربین‌های قاب فانتزی
 15. دوربین‌های آنالوگ

 

این دوربین‌ها نسل ابتدایی دوربین‌های مداربسته می‌باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می‌کنند. صدا و تصویر این دوربین‌ها هر یک توسط کابل دو رشته‌ای جداگانه منتقل می‌شوند که یک رشته از سیم‌ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را ایفا می‌کند.

 

کابل متداول برای تصویر این دوربین‌ها کابل کواکسیال rg59 است گرچه ارتباط تصویر این دوربین‌ها با کابل‌های مختلف بر حسب نیاز امکان پذیر است.

 

کیفیت این دوربین‌ها همانگونه که از نامشان پیداست تابعی از امواج آنالوگ است. امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارد.

 

نویزهای مختلف الکترومغناتیسی و نویزهای ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین‌های مداربسته آنالوگ می‌باشند. به همین دلیل استفاده از کابل‌ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین‌ها تاثیر بسزایی دارد.

 

زمانی که نیاز به ارسال تصاویر و صدا بصورت بی‌سیم باشد این دوربین‌ها ضعف بزرگی از خود نشان می‌دهند. اگر قرار باشد تصاویر به همان صورت آنالوگ انتقال یابند باید از محدوده فرکانس امواج آنالوگ استفاده شود و این مسئله کیفیت تصویر را بیش از پیش تحت تاثیر امواج نویز و تداخلی قرار می‌دهد.

به دلیل قیمت پایین‌تر دوربین‌های آنالوگ نسبت به دوربین‌های دیجیتال این دوربین‌ها به عنوان دوربین‌های مداربسته رایج در بازار ایران شناخته می‌شوند.

 

گرچه اخیرا بازار به سمت دیجیتال شدن پیش می رود و بسیاری از سازمان ها به سوی دوربین های IP  متمایل شده‌اند اما هنوز سرعت جایگزینی این نسل قبلی دوربین‌ها با نسل جدید دوربین‌های دیجیتال کند است.

 

مزایای دوربین های آنالوگ

 1. قیمت پایین
 2. تنوع گسترده در بازار ایران
 3. سادگی نصب نسبت به دوربین های دیجیتال
 4. معایب دوربین‌های آنالوگ
 5. کیفیت آنالوگ : کیفیت پایین تر نسبت به دیجیتال
 6. امکان نویز پذیری: به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ
 7. هزینه بالای سیم کشی
 8. ارتباط بیسیم با کیفیت پایین و نا امن

 

همانگونه که اشاره گردید هنوز دوربین‌های آنالوگ در بازار ایران به عنوان دوربین‌های مداربسته متداول بکار می‌روند. شاید بتوان یکی از دلایل عمده آن را عدم نیاز به دانش شبکه‌ای دانست.

 

بسیاری از شرکت‌ها کارمندان خود را تنها به منظور راه اندازی و نصب دوربین‌های آنالوگ آموزش می‌دهند و از آموزش‌های نسبتا پیچیده شبکه‌ای در مورد دوربین‌های دیجیتال صرف نظر می‌کنند. لذا همچنان تقاضای دوربین‌های آنالوگ در بازار ایران بسیار بالاتر از دوربین های ip و تحت شبکه است.

 

همین امر واردکنندگان دوربین‌های مداربسته را نیز به واردات بیشتر دوربین‌های آنالوگ نسبت به دوربین‌های دیجیتال سوق می‌دهد. در هر حال یکی از مزایای اصلی دوربین‌های آنالوگ قیمت پایین تر آ‌ن‌هاست.

 

گرچه همین قیمت پایین در پروژه‌های بزرگ در بالا بودن هزینه‌های سیم کشی گم می‌شود. توجه به این اصل که هر دوربین با یک سیم جداگانه به دستگاه کنترل کننده وصل می‌شود و این خود با افزایش تعداد دوربین‌ها و مسافت بالای بین دوربین‌ها هزینه هنگفتی را سبب می‌شود.

 

دوربین‌های آی پی تحت شبکه دوربین‌های IP نسل جدید دوربین‌های مداربسته هستند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین‌های دیجیتال نشان داده است.

 

این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کنند. یعنی برخلاف دوربین‌های آنالوگ، این دوربین‌ها از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می‌کنند.

 

ضمن بکارگیری از امواج دیجیتال، آن‌ها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می‌شوند. هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه عمل می‌کند و به وسیله شناسه شبکه IP و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می‌گردد.

 

همین ویژگی تحت شبکه بودن در دوربین‌های مداربسته ip برای آن‌ها مزایای زیادی را به همراه می‌آورد.

 

مزایای دوربین‌های آی پی

 1. کیفیت بالای تمام دیجیتال
 2. امکان استفاده بهینه از کابل‌های ارتباطی
 3. امکان ارتباط بیسیم با امنیت و کیفیت بالا
 4. امکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه
 5. معایب دوربین‌های آی پی
 6. قیمت بالای دوربین ها
 7. محدودیت پهنای باند

کاربرد دوربین های آی پی

دوربین‌های تحت شبکه ارتباط نزدیکی با شبکه جهانی اینترنت دارند. می‌توانند از شبکه داخلی به شبکه اینترنت متصل شوند و یا حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از آن طریق کنترل شوند.

 

برای ضبط تصاویر آن‌ها دیگر نیازی به DVR  نیست بلکه یک دستگاه که تنها ارتباط شبکه‌ای ایجاد کرده و داده‌های دوربین‌های آی پی را ذخیره کند کافی است.

 

به همین دلیل مفهوم ضبط دیجیتال جای خود را به مفهوم کاربردی تر ضبط شبکه می دهد. دستگاه ضبط تصاویر دیحیتال NVR  بدین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کاربرد دوربین‌های مداربسته IP آنجا نمود روشنی پیدا می‌کند که در پروژه های بزرگ بهینه سازی سیستم یک امتیاز محسوب می‌شود. اینکه چگونه تصاویر با حداقل کابل ارتباطی و با بالاترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی منتقل شود تنها از سیستم‌های تحت بستر شبکه بر می‌آید.

 

امروزه یکی از دغدغه‌های مردم، عدم تمایل به وجود هرگونه سیم ارتباطیست. به همین دلیل است که شرکت های جهان تمام تلاش خود را بر ارتباطات بیسیم متمرکز می کنند.

 

در سیستم‌های مداربسته آنجا که نیاز به کابل ارتباطی است دوربین‌های تحت شبکه می‌توانند با ارتباطات سری و شبکه‌ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند.

 

حال آنکه در بسیاری از مواقع در دوربین‌های شبکه می‌توان از ارتباط کاملا بی‌سیسم استفاده کرد. ارتباط دوربین‌های مداربسته بیسیم از طریق IP  بسیار مطمئن‌تر و امن‌تر است.

 

برخلاف دوربین‌های آنالوگ که نگرانی است ربوده شدن تصاویر توسط هر فرد مبتدی توسط دریافت امواج آنالوگ وجود داشت در سیستم‌های بستر شبکه امکان کد گذاری امنیت بالایی را برای آن فراهم می‌کند. ضمن اینکه ارتباط بیسیم دیجیتال و تحت شبکه بدون افت کیفیت تصویر و صداست و امواج نویز بر کیفیت تصویر بی‌تاثیر است.

 

بحث دوربین‌های تحت شبکه آی پی همسان با بحث بر سر شبکه‌های کامپیوتری بسیار گسترده و پیچیده است. اما ارتباط شبکه با دوربین های آی پی هر پیشرفت مرتبط با شبکه را نیر بر دوربین ها لحاظ می کند.

 

از آن جمله می‌توان به یکی از آخرین پیشرفت‌های شبکه یعنی power ove ethernet یا به اختصار poe اشاره کرد که این قابلیت دوربین‌های آی پی را نیز شامل شده است.

 

PEO برق را در بستر شبکه می‌فرستد و از کابل برق جداگانه فاکتور می‌گیرد. در واقع دوربین‌های مداربسته IP با قابلیت PEO تصویر، صدا و برق را تنها از طریق همان کابل شبکه منتقل می‌کنند. که این یک مزیت برای سیستم‌های تحت شبکه بشمار می‌رود.

دوربین‌های دومنظوره

 

در این دوربین‌ها در واقع دوربین‌های آنالوگی هستند که پرت خروجی شبکه نیز در آن‌ها تعبیه شده است. کیفیت آنها آنالوگ است و امکان استفاده از آن‌ها بصورت دوربین آنالوگ و یا دوربین تحت شبکه وجود دارد.

 

استفاده از این دوربین‌ها تنها زمانی توصیه می‌شود که سیستم مداربسته از نوع آنالوگ بوده اما اتصال یک یا چند دوربین بصورت مستقیم به شبکه مورد نیاز است.

 

دوربین‌های دام dome

 

معنی لغتی کلمه دام dome گنبد است. در واقع دوربین دام به معنی دوربین گنبدی شکل بوده و عنوان دوربین‌های سقفی نیز درباره آن‌ها بکار می‌رود. این دوربین‌ها بیشتر برای نصب بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار موجود است. صرف نظر از قابلیت دید در شب، نوع لنز یا نوع امواج به کلیه دوربین‌های سقفی گنبدی شکل دوربین دام گفته می‌شود.

 

دوربین‌های صنعتی

 

استفاده از این دوربین ها برخلاف نامشان در بازار ایران، منحصر به مصارف صنعتی نیست. این دوربین ها که نام اصلیشان دوربین های بادی body camera می باشد دوربین های مکعب مستطیل شکلی هستند که معمولا قابلیت نصب لنز بصورت جداگانه روی آنها تعبیه شده است.

 

از آنجا که سایر دوربین ها قابلیت سوار شدن لنز یا تعویض آن را ندارند از این دوربین ها بیشتر در جاهایی استفاده می‌شود که زوم یا فکوس مطلوب باشد. دوربین‌های صنعتی با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

دوربین‌های مینیاتوری

 

دوربین‌های مینیاتوری یا mini camera همانگونه که از نامشان پیداست دوربین‌های مداربسته کوچک متداول در بازار هستند. از این دوربین‌ها بیشتر به عنوان دوربین‌های مخفی استفاده می‌شود. معمولا آن‌ها را در جایی که می‌خواهند دوربین نامحسوس باشد بکار می‌گیرند.

 

دوربین‌های آی آر

 

به کلیه دوربین‌ها که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می‌کنند دوربین‌های اینفرارد یا ir گفته می‌شود. در دوربین‌های مداربسته از این تکنولوژی بیشتر برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده می‌شود. معمولا تعدادی led در اطراف لنز این دوربین‌ها نصب شده و بوسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن می‌شوند.

 

دوربین‌های اسپیددام چرخشی

 

دوربین‌های چرخشی یا speed dome و یا PTZ به کلیه دوربین‌های مداربسته گفته می‌شود که قابلیت چرخش دوربین در جای خود بوسیله کنترل کننده یا اتوماتیک فراهم شده باشد. از این دوربین ها بیشتر در مواقعی استفاده می شود که نیاز است که فرد تصاویر دوربین مداربسته را همزمان نظارت کند. از اینرو فرد می تواند با استفاده از قابلیت PTZ سیستم‌های مداربسته ، دوربین را به هر جهت که می خواهد بچرخاند و در هر جا که می‌خواهد زوم کند. دوربین های اسپید دام به دلیل تعبیه شدن موتور روی آنها از قیمت بالاتری نسبت به سایر دوربین های مداربسته برخوردارند.

 

دوربین‌های ضد آب

 

به هر دوربین مداربسته که قاب آنها طوری طراحی شده باشد که از نفوذ آب به آن جلوگیری کند دوربین های ضد آب می‌گویند. ممکن است خود لنز نیز ضد آب (واتر پروف) طراحی شود اما در بیشتر موارد این قاب دوربین است که به عنوان ضد آب شناخته می‌شود. دوربین‌هایی که باید در فضای باز استفاده شوند و یا به اصطلاح دوربین های out door می بایست از قاب های ضد آب استفاده کنند.

 

دوربین‌های مخفی

 

دوربین های مداربسته مخفی می توانند در هر شکل و اندازه وجود داشته باشند. از آنجا که استفاده از دوربین های مخفی کاملا ابتکاری می باشد می توان آنها را در هر جای ممکن جاسازی کرد. انواع پیش ساخته آن‌ها در قاب های مختلفی مثل قاب سیستم اطفاء یا قاب زنگ، ساعت دیواری، پریز برق موجود است. معمولا از دوربین‌های مینیاتوری به عنوان دوربین های مخقی استفاده می‌شود.

 

DVR چیست؟

 

همانطور که در مقاله اجزا و قطعات دوربین مداربسته DVR، قبلا توضیحات مختصری در این مورد داده ایم؛ دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال digital video recording که به اختصار DVR نامیده می‌شود یک سیستم نظارت و کنترل بر دوربین‌های مداربسته آنالوگ است.

 

این سیستم قابلیت‌های فرآوانی را برای دوربین‌ها فرآهم می‌کند. از ضبط تصاویر با فرمت‌های تصویری و کیفیت‌های مختلف تا قابلیت‌های هشداری متنوع. ارتباط با شبکه و بکارگیری نرم افزارهای کاربردی.

 

دی وی آرها شامل تعداد محدودی ورودی و خروجی تصویر و صدا هستند و همین محدودیت تعداد ورودی‌ها آن‌ها را دسته بندی کرده است. دی وی آرهای با 4 ورودی تصویر را دی وی آر 4 کانال (DVR 4ch) می‌نامند. به همین ترتیب تعداد کانال ها می‌تواند 8 ، 16 و 32 باشد.

 

دی وی آرهای رایج در بازار از 32 فراتر نمی‌روند. اینها استاندارد های ورودی تصاویر هستند گرچه ممکن است برخی از شرکت‌ها خصوصا شرکت‌های چینی تعداد ورودی‌های متفاوتی برای محصولات خود در نظر بگیرند.

 

 

معمولا دستگاه های دی وی آر، پرتی برای لن LAN شبکه دارند که به منظور ارتباط با شبکه داخلی یا اینترنت و بخصوص در  مبحث انتفال تصویر روی اینترنت استفاده می‌شود. دی وی آرهایی که ورودی صدا و پرت LAN داشته باشند در بازار ایران اصطلاحا فول آپشن (full option) می‌نامند.

 

گرچه قابلیت‌های dvrها متفاوت است و در بین فول آپشن‌ها نیز گزینه‌ها بسیار متنوع خواهند بود.

 

برخی از قابلیت‌های متفاوت DVRها

 • هشدار قطع یا خرابی دوربین
 • قابلیت حسگر حرکت motion detection
 • قابلیت ضبط تصاویر با فرمت‌های مختلف و کیفیت‌های متفاوت
 • ارتباط LAN یا dial up
 • هشدار حرکت از طریق ایمیل
 • امکان ارتباط با ftp
 • کنترل از طریق وب
 • شمارنده ورود و خروج counter
 • تنظیم نور در نور شدید یا تاریکی مطلق
 • زبان های سیستم (فارسی و …)

 

کارت BNC

 

BNC یا british naval connector نوعی فیش ارتباطیست که به منظور اتصال کابل‌های کواسیال بکار  می‌رود. این اتصال دهنده‌ها برای کابل‌های کواکسیلی از قبیل rg59 ،rg58 تا rg179 و rg316 مناسب هستند.

 

بی ان سی‌ها در زمینه‌های متفاوتی از جمله تجهیزات رادیویی، تلویزیونی، تجهیزات آزامایشگاهی، سیگنال‌های ویدیویی و همچنین برخی شبکه‌های کامپیوتری بکار برده می‌شوند. همچنین این اتصال دهنده ها فیش‌های متداول برای ارتباط دوربین‌های مداربسته آنالوگ هستند.

 

همانند سایر اتصال دهنده‌ها BNCها نیز بصورت نری و مادگی با یکدیگر متصل می‌شوند شامل یک پین داخلی و یک فک دوار چرخنده می‌باشند. بدنه چرخشی بی ان سی نر در بی ان سی ماده با چرخشی 180 درجه قفل می‌شود.طراحی داخلی BNCها سبب اتصال قفل شونده و مطمئن شده است.

 

BNCهای موجود در بازار بسته به نوع اتصال آن‌ها با کابل و همچنین ابزار اتصال دهنده آن‌ها در انواع مختلفی یافت می‌شوند. از آن جمله می‌توان به بی ان سی‌های پیچی، بی ان سی‌های فنری، بی ان سی‌های پرسی و… اشاره کرد.

 

برای اتصال بی ان سی‌های پرسی به کابل کواکسیال ابزار پرس بی ان سی نیاز است اما برای بی ان سی‌های پیچی یک پیچ گوشتی ریز کفایت می‌کند. که البته نیاز به توضیح نیست که اتصال بی ان سی‌های پرسی مطمئن‌تر می‌باشد.

 

راهنمای انتخاب لنز مناسب

 

یکی از دغدغه‌ها هنگام نصب دوربین‌های مداربسته خصوصا دوربین‌های صنعتی، انتخاب نوع لنز مناسب برای محل و هدف مورد نظر است. اینکه چه لنزی را برای زوم و فوکوس روی بخشی خاص از محیط انتخاب کنیم.

 

همانطور که می‌دانید لنزها در اندازه‌های متفاوتی در بازار موجودند. که متداول‌ترین آن‌ها لنزهای 4.3 ، 6 ، 8 ، 12 و یا 16 میلیمتری هستند.

 

در تصاویر زیر دوربین در موقعیت یکسان و فاصله 10 متری از ساختمان روبرو نصب شده است. با تغییر لنزها تصاویر را با هم مقایسه می‌کنیم. با توجه به تصویر مربوط به لنز 4.3 میلیمتری، واضح است که برای دید کامل‌تر باید این لنز را انتخاب کنیم. هر چه به لنز 16 میلیمتری پیش می‌رویم زوم بیشتر شده و دامنه دید کمتر می‌شود.

 

انواع دوربین مداربسته در بازار وجود دارند. باید بر اساس مکان و کاربری، نوع مناسبی از دوربین مداربسته را انتخاب و خریداری کرد. دوربین‌های مداربسته ویژگی‌ها، انواع و تنظیمات متفاوتی دارند. از این رو انتخاب نوع متناسب با کاربری موردنظر بسیار مهم است. در این مطلب انواع دوربین مداربسته و کارکرد آن‌ها بیان می‌شود.

 

 1. دوربین مداربسته دام
 2. دوربین مداربسته بولت
 3. دوربین مداربسته C-Mount
 4. دوربین مداربسته روز و شب
 5. دوربین مداربسته دید در شب یا فرو سرخ
 6. دوربین مداربسته شبکه‌ای و IP
 7. دوربین مداربسته بی سیم
 8. دوربین مداربسته با کیفیت HD
 9. دوربین مداربسته گردان یا PTZ
 10. دوربین مداربسته چشم ماهی یا fish eye
 11. دوربین مداربسته پین هول
 12. دوربین مداربسته حرارتی یا ترمال
 13. دوربین مداربسته ایندور و اوتدور
 14. دوربین مداربسته لنز فیکس
 15. دوربین مداربسته لنز وریفوکال
 16. دوربین مداربسته AL یا هوش مصنوعی

 

تعمیرات دوربین های امنیتی شاخه بسیار کاربردی به شمار می‌رود؛ به همین منظور یادگیری آن برای افراد ایجاد درآمد قابل توجهی خواهد کرد. اما باید توجه داشت این کار نیازمند مدرک و تخصص است و باید با دقت و ملاحظه یک فرد مجرب همراه باشد.

 

مجموعه آموزشی دکتربرد همراه با ارائه دوره آموزشی تعمیرات انواع دوربین های مداربسته و DVR، به دانش آموختگان این دوره‌ مدارک بین المللی و معتبر تخصیص داده؛ به طوری که بلافاصله پس از اتمام می‌توانند وارد بازار کار شوند.

 

 

معرفی دوربین های مداربسته

 

 

دیدگاه خود را بنویسید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن