عیب یابی پروفی باس

چکیده کوتاه مطلب

هر چند وقت یکبار دو تا از پمپ ها بدون دلیل روشن روشن می شوند. یا شاید چراغ های قرمز روی PLC چشمک می زند. مشکلی در شبکه وجود دارد. چه به یک سیگنال پاسخ دهید؛ یا فقط یک شبکه جدید را راه اندازی کنید. عیب یابی می‌تواند یک فرآیند دشوار باشد. به خصوص برای […]

هر چند وقت یکبار دو تا از پمپ ها بدون دلیل روشن روشن می شوند. یا شاید چراغ های قرمز روی PLC چشمک می زند. مشکلی در شبکه وجود دارد. چه به یک سیگنال پاسخ دهید؛ یا فقط یک شبکه جدید را راه اندازی کنید. عیب یابی می‌تواند یک فرآیند دشوار باشد. به خصوص برای مبتدیان. با این حال، یک رویکرد سیستماتیک می‌تواند عیب یابی را به یک فرایند بسیار آسان و حتی سرگرم کننده تبدیل کند. در این مقاله روشی را برای عیب یابی پروفی باس ارائه می‌دهیم. به علاوه برخی از ابزارهای مورد نیاز را مشخص می‌کنیم. اگر حتی یک مورد نادرست باشد؛ شبکه های قدیمی‌تر و با استحکام کمتر به هیچ وجه کار نخواهند کرد.

در این صورت یک مشکل کل سیستم را از بین خواهد برد. از طرف دیگر پروفی باس PA مانند مجموعه نورهای موازی است. برای ادامه کار حتی اگر تعدادی از چیزها اشتباه باشد؛ طراحی شده است. این یک نقطه قوت کلیدی شبکه پروفی باس است. اما چالش‌هایی را نیز به همراه دارد. حتی ممکن است ندانید که آیا مشکلی در شبکه وجود دارد یا خیر. اگر یک شبکه پروفی باس، کار نمی‌کند؛ احتمالاً به این معنی است که بیش از یک مشکل وجود دارد. در دوره آموزش پی ال سی آموزشگاه دکتربرد تمام مراحل عملی و تئوری‌ عیب یابی پروفی باس و انواع دیگر پی ال سی ها، توسط بهترین اساتید کشور به شما آموزش داده خواهد شد. از مزایای این دوره ارئه مدرک معتبر بین المللی و پشتیبانی بلند مدت حتی پس از اتمام دوره است. برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر، با مشاورین ما تماس حاصل کنید.

ابزارهای لازم برای عیب یابی پروفی باس

عیب یابی پروفیباس

 1. پیچ گوشتی
 2.  راهنمای کاربر و نصب PROFIBUS PA
 3. اسیلوسکوپ 100 مگاهرتز
 4.  باس پروفی باس

بررسی نحوه نصب پروفی باس

 همیشه پیشگیری از مشکلات از همان ابتدا بهتر از تلاش برای رفع آنها در آینده خواهد بود. راه اندازی کامل و صحیح کلید عملکرد، از دسته کارهای پیشگیرانه است . سه مرحله کلیدی برای اطمینان از نصب صحیح وجود دارد. ابتدا، قبل از شروع پیاده سازی، دفترچه راهنمای پروفی باس خود را به طور کامل بخوانید. سپس دستورالعمل نصب سازمان تجارت پروفی باس را دنبال کنید. دوم، اطمینان حاصل شود که تمام پرسنل دستورالعمل های سیم کشی را می‌دانند؛ و همچنین از ابزارها و کانکتورهای درست برای سیم کشی استفاده می‌کنند.

 سوم، اطمینان حاصل کنید که تمام دستگاه های موجود در شبکه دارای گواهینامه هستند. مراقب ایمنی در اندازه‌گیری‌ها باشید؛ به علاوه از تماس بین پایانه‌ها و سیم‌کشی اجتناب نمایید. زیرا ولتاژ بالا ممکن است باعث شوک الکتریکی شود. به یاد داشته باشید که هر کارخانه و سیستم روش های ایمنی خاص خود را دارد. قبل از شروع کار با این جزئیات آنها آشنا شوید.

به منظور به حداقل رساندن خطر مشکلات ایمنی احتمالی، از استانداردهای قابل اجرا برای ایمنی و مناطق طبقه بندی شده پیروی کنید؛ که نصب و راه اندازی تجهیزات را تنظیم می‌کند. این استانداردها با توجه به منطقه متفاوت خواهند بود. به همین دلیل دائما در حال به روز رسانی هستند. کاربر باید تعیین کند که کدام استانداردها را رعایت کند؛ و مطمئن شود که تجهیزات با آنها مطابقت داشته باشد. نصب ناکافی یا استفاده از تجهیزات برای کاربرد نادرست می‌تواند به عملکرد سیستم و فرآیند آن آسیب وارد کند. علاوه بر اینکه منبع خطر و حوادثی است.

محیط قرارگیری پروفی باس

عیب یابی پروفی باس

 • پروفی باس استاندارد، دارای دو کانال مستقل به نام A و B است. این دو کانال، که سطوح ولتاژ مشابه را با قطبیت‌های مخالف  VA و VB منتقل می‌کنند. به همین دلیل، مهم است که شبکه با قطبیت صحیح وصل شود.
 • حلقه جریانی وجود ندارد. هر سیگنال از طریق زمین یا یک هادی برگشتی، باز خواهد گشت. با این حال سیگنال باید توسط گیرنده به روشی متفاوت، بدون اتصال به زمین یا هادی بازگردد. محیط ارتباطی مزیت بزرگ سیگنال دیفرانسیل است: سیگنال با فازهای معکوس روی هادی های کابل عبور می‌کند؛ در حالی که نویز با همان فاز منتقل می‌شود. در پایانه های ورودی تقویت کننده دیفرانسیل، سیگنال ارتباطی پروفی باس در حالت دیفرانسیل می‌رسد. نویز در حالت مشترک، رد می‌شود. از این رو، تمام نویزهای القا شده به کابل، عموماً با منشاء الکترومغناطیسی رد خواهند شد.
 • خطوط انتقال دیفرانسیل تنها از اختلاف پتانسیل موجود بین دو هادی جفت پیچ خورده، صرف نظر از اختلاف پتانسیل آنها در رابطه با مرجع ولتاژ مشترک آنها، زمین، به عنوان اطلاعات استفاده می‌کنند.
 • RS-485 از یک جفت دیفرانسیل نامتعادل استفاده می‌کند. به این معنی که هر دستگاه در شبکه باید به زمین متصل شود؛ و سیگنال بازگشتی را برای به حداقل رساندن نویز در خطوط داده ارائه دهد. کابل باید از نوع جفت تابیده محافظ باشد و در صورت لزوم از محافظ های گذرا به کار رود.

اهمیت ترمیناتور در پروفی باس

به طور کلی، در این زمینه اشتباهات مفهومی زیادی در عمل قابل مشاهده است. ترمیناتور، امپدانسی است که با هدف هماهنگ کردن امپدانس شبکه، به شبکه پروفی باس اضافه می‌شود. هر چه طول شبکه بیشتر باشد؛ ممکن است سیگنال قوی تر عمل کند. ترمیناتور خطاهای ارتباطی ناشی از سیگنال های مخدوش را حذف خواهد کرد. در صورت عدم نصب ترمیناتور، سیم کشی به عنوان یک آنتن عمل می‌کند؛ و باعث افزایش حساسیت به نویزها می‌شود. امپدانس معمولی مقدار باری است؛ که در انتهای این خط قرار می‌گیرد. این امپدانس، هیچ انرژی را منعکس نخواهد کرد. به عبارت دیگر، این مقدار بار است که یک ضریب بازتاب صفر یا رابطه ای از امواج ساکن برابر با یک را فراهم می‌کند.

حالت تری استات (1.0 ولت)

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد؛ که هیچ یک از تجهیزات پروفی باس، کار نکنند. به همین دلیل، مدارها به حالت امپدانس بالا می‌روند. مقاومت های خطوط A و B طوری تنظیم خواهند شد؛ که خط داده شناور نباشد. این حالت یک جریان DC BIAS تولید خواهد کرد.

 1. مقاومت های با مقادیر بالا: کاهش ایمنی در برابر نویزها و ایجاد ناپایداری در شبکه
 2. مقاومت با مقادیر کم: درایورهای ارتباطی را اضافه بار کنید.

برخورد داده ها

این مورد زمانی است که تجهیزاتی برای تامین داده برای شبکه پروفی باس، در دسترس نباشد. هیچ تغییری در سیگنال های تنظیم کننده زمان بیت، حتی در زمان تری استات به وجود نمی‌آید. اگر تجهیزاتی سریعتر از یک بایت به داده نیاز دارند؛ باید روی سیگنال ها آن را مشاهده کنید. برخورد داده ها، زمانی اتفاق می‌افتد که تجهیزات در تلاش برای برقراری ارتباط با یکدیگر هستند.

موقعیت دیگر زمانی است که آدرس های مکرر در باس وجود دارد. از آنجایی که آدرس پیش‌فرض 126 است؛ در برخی شرایط یافتن شرایط تکرار آدرس، عمدتاً در هنگام راه‌اندازی کل و راه‌اندازی برنامه‌ها، رایج است. این مقاله جایگزین استانداردهای IEC 61158 و IEC 61784 و پروفایل های پرروفی باس و دستورالعمل های فنی نمی‌شود. در صورت مغایرت یا تردید، این استانداردها، پروفایل ها و دستورالعمل های سازنده حاکم است. در صورت امکان، پیش از عیب یابی با یک تعمیرکار پی ال سی در تماس باشید. حتی خیلی بهتر است؛ در شرایطی که از دانش عیب یابی پروفی باس برخوردار نیستید؛ این کار را انجام ندهید.

آزمایش اجزای پروفی باس

ترکیبی از تستر سیگنال پروفی باس، اسیلوسکوپ، آنالایزر پروتکل، شبیه ساز اصلی و تستر کابل در یک ابزار تشخیصی دستی واحد؛ شامل حالت مستقل به علاوه تشخیص پیشرفته مبتنی بر رایانه است. مناسب برای نصب، راه اندازی، مستندسازی، تست پذیرش، بهینه سازی شبکه، نگهداری پیشگیرانه، عیب یابی و همچنین تست های آزمایشگاهی پروفی باس ایده آل برای اولین بار توسط متخصصان پروفی باس خواهد بود.

تست پروفی باس با لپ تاپ

عملکرد با باتری؛ آزمایش پروفی باس، در حالی که از پریز برق جدا نیست؛ خطر ایجاد حلقه های زمین را کاهش می‌دهد. نمایش گرافیکی ارائه آسان برای درک نتایج آزمون را فراهم خواهد کرد. تست‌های شبکه جامع در پروفی باس، بدون نیاز به رایانه شخصی یا لپ تاپ قابل تعبیه هستند.

ویژگی های تشخیص نرم افزار تحلیلی

بسیاری از ویژگی های اضافی برای اجرا، تجزیه و تحلیل و مدیریت تست های پروفی باس، با کمک تست سریع و تست مورد کنترل، توسط کاربر برای ارزیابی آسان وضعیت شبکه، با فشار دکمه تولید گزارش‌های آزمایشی، وضعیت واقعی نصب پروفی باس را توصیف می‌کند.

آداپتور اندازه‌گیری اختیاری برای سیگنال‌های MBP

تجزیه و تحلیل سیگنال خاص از MBP Physics پشتیبانی می‌کند. ولتاژ تغذیه، انحراف سیگنال، قطبیت سیگنال، واگرایی نرخ بیت، تجزیه و تحلیل پروتکل را مستقیماً در بخش پروفی باس PA کامل کنید. جریان های نشتی را اندازه می‌گیرد. به عنوان مثال. جریان های نشتی و خطا و دریافت جریان ابزارها بدون قطع شدن مدار. اندازه گیری بر اساس DIN VDE 0701/0702 و BetrSichV آلمانی (BGV A3, VBG 4). حتی جریان های محافظ بسیار کوچک نامناسب ناشی از مشکلات EMC را به طور کامل تشخیص می‌دهد.

کاربرد پروفی باسعیب یابی پروفیباس

 1. اندازه گیری جریان نشتی، جریان دیفرانسیل
 2. اندازه گیری ولتاژ و مقاومت
 3. محدوده فرکانس برای جریان / ولتاژ AC 40 هرتز … 1 کیلوهرتز
 4. تست تداوم صوتی
 5. MIN/MAX و اندازه گیری مقدار نسبی
 6. انتخاب دستی محدوده اندازه گیری
 7. نگهداری داده های یکپارچه
 8. نمایشگر میله ای آنالوگ اضافی
 9. دهانه گیره 30 میلی متر
 10. خاموش شدن خودکار

رابط سرویس، روی ریل کلاه بالایی قابل نصب است. یک منبع تغذیه خارجی 24 VDC برای تامین برق مقاومت پایانه در کانکتور پروفی باس، موجود در بسته مورد نیاز است. بنابراین رابط سرویس می‌تواند به عنوان پایانه باس فعال در ابتدا یا انتهای گذرگاه مورد استفاده قرار گیرد. اگر PLC اجازه رها کردن و اضافه کردن ایستگاه های باس را بدهد؛ رابط خدمات امکان تبادل اولین و آخرین ایستگاه اتوبوس را بدون ایجاد مشکل در باس ارائه خواهد داد.

 تست باس در حال کار

رابط سرویس بین دو ایستگاه باس درج می‌شود. در صورت عدم استفاده، خروجی سرویس قطعه T با درپوش انتهایی بسته خواهد شد. در نرخ باود 1.5 مگابیت بر ثانیه یا بالاتر، از کابل برای اطمینان از حفظ حداقل فاصله مورد نیاز بین ایستگاه های باس استفاده کنید. قطعه T، کلاس حفاظتی IP68، با درپوش انتهایی و کابل DP 1 متری مجهز به کانکتور M12 در هر طرف قرار دارد. تعداد گره های فیلدباس در پروفی باس DP، بیش از هر شبکه دیگری نصب قابل نصب است. اما این بدان معنا نیست که مشکلی در شبکه وجود نخواهد داشت. کارشناسان به این پنج مشکل رایج اشاره می کنند:

 1. ترمیناتور: رایج ترین مشکل، این است که کابل به دستگاه پروفی باس متصل، به کانکتور DB9 ختم می‌شود. کانکتور دارای یک سوئیچ برای فعال کردن ترمیناتو و یک پایانه، در انتهای خط مورد نیاز است.
 2. کابل اشتباه: برای نصب پروفی باس، از کابل تلفن استفاده نکنید.  در هنگام نصب، کابل پروفی باس واقعی باید استفاده شود. این کابل ها توسط ده ها تامین کننده قابل دسترس هستند.
 3. فاصله اشتباه برای نرخ باود: پروفی باس DP را می‌توان با نرخ های باود یا Baud مختلف اجرا کرد. هرچه نرخ باود بیشتر باشد؛ فاصله کابل مجاز کمتر می‌شود. نصب خود را مطابق با دستورالعمل های نصب پروفی باس بررسی کنید.
 4. تداوم را از طریق اتصال محافظت کنید. سپر باید به درستی در معرض دید قرار گیرد و در کانکتور نصب شود. برای این کار، یک بررسی بصری انجام دهید.
 5. کابل پروفی باس، در کنار کابل برق قرار می‌گیرد. پروفی باس، مانند هر شبکه دیجیتالی، مستعد تداخل الکترومغناطیسی خواهد بود. کابل پروفی باس را به کابل برق نزنید. جداسازی موجود در دستورالعمل های نصب پروفی باس را حفظ کنید. البته، اگر در منطقه‌ای هستید که تداخل اجتناب ناپذیر است؛ به جای مس از کابل فیبر نوری استفاده کنید.

جمع بندی

حفظ شبکه و عیب یابی پروفی باس تنها با چند نکته کافی نیست. شما به دانش عمیق تری نیاز دارید. حداقل، چندین دستورالعمل نصب پروفی باس را دانلود نمایید. همچنین در مقاله شبکه پروفی باس چیست، به طور کامل به معرفی پروفی باس و انواع آن پرداخته‌ایم. تاکیید ما بر آن است؛ حدالامکان از عیب یابی پروفی باس در صورت عدم برخورداری از دانش و آشنایی با این سیستم  خودداری نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن