مین برد چیست؟

دسته بندی :مقالات لپتاپ و کامپیوتر و تعمیرات آن ۱۰ آذر ۱۳۹۸ 3095

مین برد چیست؟

مادربورد یا مین بورد را می‌توان اصلی‌ترین بخش یک رایانه به شمار آورد. وظیفه مین بورد کنترل پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمت‌های دیگر است. در واقع می‌توان گفت مادربورد برای کل کامپیوتر، زیربنا و پایه ی اطلاعات و قدرت به شمار می آید.

ویژگی‌های مین برد

ویژگی های ظاهری مین برد
مین بوردها به دو شکل و طرح ان‌ال‌ایکس و آ تی‌ایکس تولید می شود که نوع دوم رایج تر است. از تراشه های مین بورد می‌توان به سوپر آی/اُ اشاره کرد. وظیفه اصلی مین برد کنترل دیسک‌های کمکی، صفحه کلید، ماوس و قسمت‌های سریال و چاپگر می‌باشد.

CMOS

یک حافظه‌ محدود و فقط خواندنی به نام سی موس(CMOS) نیز در مین بورد وجود دارد که وظیفه نگهداری اطلاعات فنی اجزای سخت افزاری و الکترونیکی سیستم را بر عهده دارد.

زمانی که سیستم در حال بوت شدن است، این حافظه، با هدف شناخته شدن و هماهنگی کامل تمام اجزای سخت افزاری، اطلاعات حیاتی و تکنیکی لازم را درباره کامپیوتر به سیستم می‌دهد.

چیپست مین برد

به تراشه سوپر I/O همراه با دو تراشه دیگر که پل شمالی و پل جنوبی نام دارند، چیپ ست مین بورد میگویند. در واقع چیپ ست میتواند مبنای خوبی برای مقایسه مادربوردها باشد. از معروف ترین چیپ ست‌هایی که امروز در مادر برد ها موجود می باشند می‌توان به، اینتل (Intel)، اِی‌ام‌دی (AMD) ، و یا (VIA) اشاره نمود.

بایوس

از دیگر قطعات مین برد می توان به بایوس (Bios Battery) اشاره نمود که یک باتری روی مادر برد است. وظیفه این هنگامی که سیستم خاموش است، این باتری جهت نگهداری و محاسبه زمان و تاریخ سیستم، تغذیه مادر برد را بر عهده دارد .

انواع بردهای دستگاه کپی

پس از آشنایی کلی با مین برد یا همان مادربرد، در اینجا می‌خواهیم به معرفی و بررسی اجمالی و کوچکی از بردهای الکترونیکی و مخصوصا مین برد در دستگاههای کپی بپردازیم. بردهای الکترونیکی متعدد هستند.

به گونه‌ای که می‌توان گفت در دستگاه کپی، کنترل هر قسمت یا یونیت ممکن است توسط یک برد الکترونیکی اداره شود. از بین تمامی بردهای به کار رفته در دستگاه فتوکپی، مهمترین آن‌ها، برد اصلی یا مین بورد (Main Board) و یا همان مادر بورد است.

برد دیگری که در دستگاه فتوکپی وجود دارد، برد تغذیه ولتاژ (High voltag board) است که خود شامل دو نوع است: برد تغذیه و ولتاژ (High voltag board) که دو نوع است Ac board و Dc board
تغذیه و ولتاژدهی قسمتی از دستگاه کپی و یا قطعه ای از آن.

بردهای ولتاژ و دیگر بردها نیزهر کدام براساس مکان قرارگیری خود عملکردهای مختلفی دارند .

  • عملکرد بردهای دستگاه کپی
  • کنترل دستگاه و یا قطعه ی خاصی از دستگاه کپی .

شما می‌توانید در دوره‌ آموزش تعمیرات موبایل، دوره آموزش اسپیلت و کولرگازی، دوره آموزش تعمیرات و نصب پکیج دیواری، دوره آموزش لوازم خانگی و دوره آموزش تجهیزات پزشکی شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن