دلیل مصرف زیاد برق ماینر چیست؟

دسته بندی :مقالات ماینر و ریگ ماینینگ ۱۷ تیر ۱۳۹۹ 1402
مصرف برق ماینر

مصرف برق دستگاه‌های بیت‌کوین با توجه به افزایش تعداد آن‌ها، در یک سال گذشته 5 برابر شده است. بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزپایه برای تبادل اطلاعات از سیستمی به نام بلاک‌چین استفاده می‌کنند.

امروزه عطش کاربران ایرانی در استفاده از ارزهای دیجیتال به ویژه بیت کوین بسیار افزایش یافته است؛ همین هم باعث شده تا استفاده از ماینرها رو به افزایش باشد. در واقع همین سودهای کلان از این بازار، مسبب استفاده از ماینرها شده است.

فعالیت در دنیای دیجیتال به ویژه برای استخراج بیت کوین هزینه‌های بالایی دارند. به همین دلیل همه کاربران در دنیای مجازی توانایی لازم برای فعالیت در زمینه ارزهای دیجیتال را ندارند. به عبارت دیگر، اگرچه ماینینگ درآمد بسیار بالایی دارد اما هزینه های مربوط به آن نیز بسیار زیاد است.

دوره آموزش تعمیرات ریگ ماینینگ و دوره آموزش تعمیرات ماینر در مرکز فنی و مهندسی تعمیرات دکتر برد، توسط متخصصان و افراد مجرب برگذار می‌شود؛ از جمله ویژگی های این دوره ها، یادگیری سریع تر بدون اتلاف وقت و منابع مناسب با قابلیت دسترسی آسان می‌باشند. در صورت مواجهه با سوالات، مشاورین دکتربرد پاسخگوی شما خواهند بود.

چرا مصرف برق ماینرها زیاد است؟

دلایل مصرف برق ماینر

 

  • مصرف برق ماینرها یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در این زمینه باید با آن‌ها آشنا باشید. در واقع کاربری که بتواند از استخراج هر واحد بیت کوین بیش از 10000 دلار پول در بیاورد، باید بیش از 2000 دلار را برای قبض‌های خود پرداخت کند.

البته مصرف برق در ماینرهای بیت کوین روی هم رفته سبب نگرانی متخصصین بسیاری در این زمینه شده است که شما باید بر اساس ارزیابی‌هایی که در این زمینه انجام می‌گیرد این مشکلات را حل کنید.

  • میزان برق مصرفی که شما برای ماین کردن مورد استفاده قرار می‌دهید برابر با 2.25 گیگا وات است. طی یک سال؛ تمامی ماینر‌هایی که در شبکه‌های مختلف بین کوین فعالیت می‌کنند 20 هزار گیگاوات ساعت برق تولید خواهند کرد.

کشورهای بسیاری به همین دلیل است که استفاده از ماینرها را کاملا مضر می‌دانند. البته نگرانی‌هایی که از بابت بالا بودن مصرف برق وجود دارد خود یک سرآغاز در این زمینه است که باعث شده تا استفاده و فعالیت در زمینه ارزهای دیجیتال کمتر باشد.

  • به طور طبیعی، هر چقدر که کامپیوتر شما با فناوری های بلاک چین مختلف رو به رو باشد برای استخراج بیت کوین باید برق بیشتری مصرف کند. تنها یک کامپیوتر مجهز به سخت افزارهایی خواهد بود که قدرتمند هستند و توان پردازشی بالایی را در این زمینه دارند و چنین الگوریتمی در آن ها ایجاد شده است.

حال این کامپیوترها، به خاطر داشتن توان‌های پردازشی بالاتر بسیار بیشتر از قبل مورد استفاده هستند و از طرفی هم در آن‌ها اجبار برای باقی ماندن در حالت اجرا به صورت شبانه روزی وجود دارد که باعث می‌شود توان پردازشی آن ها افزایش پیدا کند. هدف از اینکه این نوع ماینرها وارد بازار شده اند این است که کار ماینینگ بهتر انجام شود پس شما هم استفاده از آن‌ها را نادیده نگیرید.

  • مایندکنندگان ارزهای دیجیتال طی فرآیند ماینینگ به دنبال حل معادلاتی هستند و دستگاه‌های ماینر نیز می‌توانند هر ده دقیقه یک معادله حل کنند؛ مایندکنندگان پاداش خود را از دستگاه‌های مایندکننده می‌گیرند و به طور کلی سیستم در ازای مایند هر بیت‌کوین 12.5 عدد از آن را به مایندکنندگان جایزه می‌دهد و حدود هزار دلار هزینه مایند دریافت می‌کند.

راه‌حل‌ها و اطلاعات نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال و پول در سیستمی به نام بلاک‌چین ثبت می‌شود و هر بار با ثبت راه حل تازه بلوک تازه‌ای در بلاک‌چین شکل می‌گیرد. با وجود این، سیستم پس از دو هفته و پس از تشکیل 2016 بلوک به روزرسانی می‌شود و ارتقا پیدا می‌کند؛ در نتیجه معادلات سخت‌تر می‌شود و پیدا کردن راه حل برای آن‌ها مدت بیشتری زمان می‌برد که این اتفاق به معنای مصرف برق بیشتر است.

  • مصرف بالای برق ماینرها چالش‌های زیادی بر سر راه آینده ارزهای دیجیتال قرار داده است؛ چراکه ممکن است برق ارزان در همه جای دنیا یافت نشود. در حال حاضر نیز اکثر مزارع ارزهای دیجیتال در مکان‌هایی مانند روستاهای چین و آمریکا فعالیت می‌کنند که هزینه برق 20 درصد سایر نقاط دنیا است.

ایلان ماسک نبز نگرانی خود را نسبت به آسیب‌های زیست‌محیطی و مصرف بیشتر سوخت‌های فسیلی ابراز کرده است؛ به همین دلیل امکان خرید خودروهای تسلا با بیت‌کوین را متوقف کرد که موجب افت بیش از 10 درصدی قیمت این ارز دیجیتال شد.

با این حال ماینرها تهدیدی برای منابع انرژی محسوب نمی‌شوند؛ چراکه مصرف برق آن‌ها نسبت با سایر ابزار دست بشر بسیار ناچیز است. با پیشرفت تکنولوژی و اختراعات جدید نیز می‌تواند بر کاهش مصرف برق ماینرها تاثیرگذار باشد زیرا هرچه مدل ماینر به‌روزتر باشد، مصرف برق آن پایین‌تر و میزان تولید آن بیشتر است و هرچه مدل قدیمی‌تر باشد میزان مصرف برق آن بالاتر می‌رود.

فعالیت استخراج‌کنندگان این رمزارزها در ایران طی چند ماه اخیر با محدودیت‌های شدیدتری همراه شده است؛ به طوری که رئیس مجلس در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار مسدود‌سازی درگاه پرداخت الکترونیک صرافی‌های ارز دیجیتال شد؛ در حال حاضر نزدیک به 500 هزار دستگاه ماینر در ایران مشغول استخراج ارزهای دیجیتال هستند.

روش های کاهش برق مصرفی ماینر و مبلغ قابل پرداخت در قبض برق فارم و دستگاه های ماینینگ

روش های کاهش برق مصرفی ماینر

استفاده مساوی از سه فاز برای کاهش هزینه برق ماینرها

وقتی ماینر ها را داخل فارم قرار می دهید چون برق سه فاز دارید باید بار (ایسیک) رو به صورت متعادل روی سه تا فاز تقسیم کنید. یعنی روی هر فاز تا حد امکان به مقدار مساوی دستگاه قرار دهید.

با این کار میزان مصرف در حد استاندارد قرار گرفته و جریمه نمی‌شوید.

استفاده از خازن در سیم کشی های بلند

برای کنترل ولتاژ، متعادل کردن بار خطوط و کنترل توان راکتیو  از خازن در شبکه‌ها استفاده میشود. نصب جبران ساز‌ باعث جلوگیری از خسارات احتمالی به شبکه‌ و تاسیسات برق خواهد شد.

نصب خازن باعث آزادسازی ظرفیت خطوط فشار ضعیف و پست‌های ۲۰ کیلو ولت و همچنین باعث جبران سازی توان راکتیو میشه که بخشی زیادی از تلفات و افت ولتاژ‌ها رو برطرف میکند.

در کل وقتی کابل کشی میکنید اگه طول کابل زیاد باشد، حتما باید خازن گذاشنه تا ظرفیت خط ازاد شود. مثلا اگه میتوانستید ۳۰ امپر بکشید؛ در صورت استفاده از خازن تا ۵۰ امپر هم می‌توانید جریان بکشید.

سیستم سرمایشی مناسب

حتما از سیستم سرمایشی و تهویه مناسب استفاده کنید؛ به این دلیل که گرمای دستگاه باعث افزایش سرعت دور فن ها و  استفاده حداکثری جریان کشی برق می شود.

استفاده از کابل برق مناسب

با خرید بهترین برند و گران قیمت ترین کابل ضرر نخواهید کرد. یه ترمومتر لیزری خریداری کرده و حرارت کابل و اتصالات را چک کنید. در صورت داغ شدن نقطه ای بیش از حد، حتما عیب آن را برطرف کنید تا از اتش سوزی جلوگیری شود. دقت کنید بیشترین تلفات در اتصالات می‌باشد، با خرید قطعات برند مناسب این تلفات و خسارت‌های بعدی را حذف کنید.

سرویس دوره ای دستگاه های ماینر

در صورتیکه دستگاه های خود را بصورت دوره ای سرویس و گردو خاک را از سیستم پاک کنید، باعث خنک تر شدن دستگاه و در نتیجه کاهش مصرف برق توسط فن های دستگاه خواهد شد.

از اورکلاک ماینر بپرهیزید

در صورتیکه فریمور دستگاه خود را تقویت کرده اید یا صاحب قبلی دستگاه این کار را کرده، باید بدانید به طور افزاینده ای مصرف برق دستگاه ماینر را بالا برده و همزمان هزینه برق ماینر هم افزایش پیدا کرده است. برای کاهش مصرف برق ماینر ، دستگاه را به فریمور کارخانه برگردانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن