فارم ماینینگ چیست؟ راه اندازی فارم ماینینگ

دسته بندی :مقالات ماینر و ریگ ماینینگ ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ 1240
فارم ماینینگ

 دوره آموزش تعمیرات و نصب فارم ماینر در مرکز فنی و مهندسی تعمیرات تخصصی دکتر برد برگذار می‌شود، بعد از آموزش در کلاس تعمیر و نصب فارم ماینر پشتیبانی مادام العمر و گواهینامه‌ی معتبر دریافت خواهید کرد.

احتمالا برای افراد زیادی این سوال پیش آمده است که چگونه می‌توان فارم ماینینگ راه اندازی کرد و از صنعت ماینینگ ارزهای دیجیتال سود برد. اگر شما نکات و مسائل پیش رو فارم ماینینگ را نمی‌دانید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را دنبال کنید.

همانطور که می‌دانید صنعت ماینینگ راه سودآوری است که بسیاری وارد این عرصه شده‌اند و افراد زیادی در حال تلاش برای ورود به این صنعت می‌باشند. در این مقاله سعی شده تا به بررسی دقیق و بیان نکات ویژه پیش از راه اندازی فارم ماینینگ پرداخته شود.

فارم ماینینگ چیست؟

فارم ماینینگ یا همان مزرعه استخراج در واقع جایی است که حجم زیادی از دستگاه‌ها و تجهیزات پردازشی در آن قرار دارند. فارم ماینینگ دارای قفسه‌های بزرگی است که بر روی آن‌ها صدها اسیک (ASIC) یا تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.

فارم‌های ماینینگ به طور مداوم یعنی هر ۷ روز هفته ۲۴ ساعته فعال هستند و این دستگاه‌ها مرتبا روشن هستند. فارم‌ ماینینگ ها مانند بسیاری از حرفه‌ها مزایا و معایب خود را دارند که در ادامه به آنها می پردازیم.

راه اندازی فارم ماینینگ

فارم ماینینگ به دلیل مشکلاتی مثل سر و صداهای تجهیزات استخراج، معمولا در مناطقی خارج از شهر گذاشته می شوند.

برای راه اندازی فارم باید موارد زیادی را مد نظر قرار دهید.

 1. ابتدا باید مکان مناسب یا سوله‌ای را بیابید که خارج از شهر باشد، البته پیدا کردن سوله در منطقه آزاد خیلی کار راحتی نیست و اگر قصد ایجاد فارم داشته باشید ممکن است خود مجبور شوید مکان مورد نظر را اجاره و یا بخرید که این موضوع هزینه های زیادی را به همراه دارد.
 2. بعد از پیدا کردن مکان مورد نظر باید به دنبال خرید تجهیزات مناسب باشید. این نکته را فراموش نکنید که با افزایش دلار در ایران این تجهیزات نیز افزایش قیمت می یابند و اگر به دنبال ایجاد فارم ماینر هستید باید هزینه بالایی را برای تجهیزات کنار بگذارید.
  بسیاری از تجهیزات کار کرده و دسته دوم استفاده می شود که این کار اصلا برای فارم ماینینگ مورد خوبی نیست چراکه هر چه از این تجهیزات استفاده بیشتری شده باشد بازدهی کمتری خواهد داشت و احتمالا باید هزینه اضافی برای خرابی دستگاه پرداخت کنید.
 3.  خنک نگه داشتن دستگاه‌های ماینینگ نیز یکی از مسائل مهم به شمار می رود. برای این کار می‌توانید در منطقه های خیلی سرد فارم ماینینگ خود را بگدارید که نیاز به سیستم تهویه نداشته باشید و یا سیستم تهویه را تهیه کنید که البته این تجهیزات باید قوی باشد که باعث اسیب دیدگی فارم ها نشود این آسیب دیدگی همان آب شدن دستگاه ها و از بین رفتن فارم هاست.
  بسیاری از فارم‌هایی که در روسیه، ایسلند و کانادا قرار دارند از این ویژگی برخوردارند که به دلیل سردی هوا از تجهیزات خنک کننده کمتری استفاده می‌کنند.
 4. همچنین علاوه بر خنک نگه داشتن دستگاه، شما باید به عواملی نظیر رطوب محیط، گرد و غبار و عواملی که باعث کاهش عمر دستگاه ها می شود را مد نظر قرار دهید و هزینه هایی برای رفع این مشکلات کنار بگذارید.
 5. یکی از عوامل مهم مصرف برق است. ماینینگ مصرف برق بالایی دارد و برای راه اندازی فارم ماینینگ باید به این نکته توجه کنید که باید برق مورد نیاز را تامین کنید.
 6. این فارم های ماینینگ به نیروی کار نیاز دارد. از آنجایی که دستگاه‌های ماینینگ به طور شبانه روز کار می‌کنند شاید مجبور باشید افرادی را استخدام کنید که در شیفت های روز و شب کار کنند تا مراقب روند کار باشند و همچنین مسائل امنیتی را هر لحظه کنترل کنند و یا می‌توانید سیستم های نظارتی را بکار ببرید و هر لحظه فارم خود را مشاهده کنید.
 7. علاوه بر هزینه های ذکر شده، فارم ماینینگ هزینه های اضافه دیگری دارد. به عنوان مثال برای اتصال به استخرهای ماینینگ شما باید کارمزد حضور در آن استخر را بپردازید.

نکته های مهم در رابطه با راه اندازی فارم ماینینگ

برای داشتن فارمی ایمن باید به موارد امنیتی چون تجهیزات اعلام و اطفا حریق مجهز باشید. فارم شما باید به تجهیزات ایمنی نیز مجهز باشد. شما باید هر ماه هزینه‌ای را برای خرابی دستگاه ها کنار بگذارید چون ممکن است دستگاه ها با مشکل مواجه شوند و نیاز به تعمیر و یا تعویض داشته باشند.

طی تحقیقات اعلام شده ماینینگ بیت کوین درصد خیلی زیادی از برق جهانی را مصرف می کند که این مصرف بالا موجب ایجاد گرما در سطح زمین می شود و برای محیط زیست زیان آور است.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که شما برای اتصال به نود باید اینترنت ثابتی داشته باشید تا بتوانید به فرض به شبکه بیت کوین متصل باشید. داشتن اینترنتی که مدام و بدون قطع و اتصال باشد یکی از لازمه‌های مزارع استخراج سودآور است.

در صنعت ماینینگ با هر بار قطع اتصال اینترنت، ممکن است میزان سود قابل توجهی از مزرعه ماینینگ خود را از دست بدهید.

چگونه می‌توان یک فارم ماینینگ بیت کوین ساخت؟

ماینینگ کردن بیت کوین ارزش بسیار زیادی دارد. اگر ارزش هر بیت کوین را 9080 دلار در نظر بگیریم، با هر بار ماین کردن ( که 12.5 بیت کوین به دست می آید)، 113.512 دلار پول به دست می‌آید. اگر ماینرها بتوانند هزینه‌های معاملات را برای هر بار تایید معامله دریافت کنند، می توانند به طور حرفه‌ای ماینینگ کردن را انجام دهند.

ابزار مورد نیاز برای راه اندازی فارم ماینینگ (بیت کوین)

کیف پول بیت کوین

یک اپیلیکیشن موبایل، دستگاه سخت افزاری یا یک اپیلیکیشن وب با رمزعبور است که بتواند بیت کوین را ذخیره و نگه داری کند.

نرم افزار ماینینگ

BTC miner و CG miner نرم افزارهایی هستند که از ASICs پشتیبانی می کنند.

عضویت در گروه ماینرها

امروزه ماینرهای حرفه‌ای از دستگاه‌های ASIC برای ماین کردن استفاده می کنند. ASICs دستگاه‌های قدرتمندی هستند که به طور مخصوص برای ماین کردن رمزارزها طراحی شده‌اند.

کامپیوتر متصل به اینترنت

منبع تغذیه: برای اداره یک فارم ماینینگ کوچک، هفته‌ای حداقل 1000 کیلووات برق مصرف می‌شود.

تجهیزات خنک کننده: فرآیند ماینینگ، حرارت بسیار زیادی تولید می کند. برای خنک نگه داشتن فارم باید از فن‌ها و تجهیزات خنک شونده استاندارد استفاده کرد.

ماینرهای حرفه‌ای هیچ گاه از کامپیوترهای CPU و GPU استفاده نمی‌کنند؛ آن‌ها همیشه از دستگاه ASIC در کار خود استفاده می کنند.

بلاک چین به طور خودکار طوری تنظیم شده است که هر بلاک بیت کوین را در ظرف بیست دقیقه تکمیل می کند.

با این شرایط، فقط دستگاه‌های ASIC توانایی هندل کردن کار را دارند و نمی توان از کامپیوترهای CPU و GPU استفاده کرد.

ASIC سرعت محاسبات بالاتری نسبت به کامپیوترهای CPU دراند. ASIC دارای یک تراشه مخصوصی است که مسائل ریاضی مورد نیاز برای بررسی تراکنش‌ها را در میلیاردها بار هش در هر ثانیه حل می کند.

حتی برخی از آن‌ها می توانند از تریلیون‌ها هش در هر ثانیه پشتیبانی کنند. دستگاه‌های فارم ماینینگ انرژی بسیار زیادی مصرف می کنند. یک دستگاه ASIC در هر ماه 15 دلار هزینه مصرف برق دارد.

دستگاه‌های خوب باید قدرت محاسباتی بالا و مصرف انرژی کمی داشته باشند. یک فارم ماینینگ با چند دستگاه ASIC، در هر ماه بیش از 1000 دلار هزینه مصرف برق دارد.

بزرگ ترین فارم ماینینگ بیت کوین

بزرگ‌ترین فارم ماینینگ بیت کوین در نوامبر سال 2017 میلادی در منطقه چنگدو مغولستان راه اندازی شد. این فارم بیت کوین دارای 3 مرکز داده و 2500 دستگاه ماینینگ است. این فارم برای منبع تغذیه خود از ایستگاه برق-آبی محلی استفاده می کند.

نکته آخر

باید توجه داشت با وجود چنین قول‌هایی در صنعت ماینینگ خیلی جایی برای جولان دادن وجود ندارد مگر اینکه شما با هزینه و تجهیزات زیادی وارد اینکار شوید.

حتی اگر شما با هزینه قابل توجهی وارد صنعت ماینینگ شوید و فارم ماینینگ بزرگی ایجاد کنید باز هم باید توجه داشته باشید که صنعت ماینینگ از ماه اول برای شما سودآور نخواهد بود. شما تا چندین ماه تنها هزینه مخارج پیشین خود را تامین می کنید و به قولی بازگشت سرمایه خواهید داشت.

سپس با گذشت ۱۶ تا ۱۸ ماه ماینینگ برای شما سودآور خواهد بود. با داشتن دو یا ۵ دستگاه اسیک نمی‌توان فارم ماینینگی راه اندازی کرد که شما را یک شبه پولدار کند.

شما با داشتن یک یا ۵ دستگاه تنها می‌توانید از ماینینگ یک منبع درآمدزایی داشته باشید که هزینه های شما را تامین کند اما سودی به همراه نخواهد داشت. برای کسب سود باید بتوانید فارم ماینینگی داشته باشید که صدها تجهیزات در آن وجود داشته باشد تا به سودآوری کلان برسید.

نتیجه گیری

برای راه اندازی یک فارم ماینینگ به سرمایه بزرگی نیاز نیست. می‌توان با یک دستگاه ASIC که 100 دلار قیمت دارد یک فارم ماینینگ در زیرزمین خانه خود راه اندازی کرد. اما فرآیند ماینینگ به سرعت در حال تغییر است.

به عنوان مثال، الگوریتم‌های ماین کردن بیت کوین تقریبا هر هفته تغییر می‌کند. بهترین دستگاه ASIC نیز 2000 دلار قیمت دارد. این موضوع نیز قابل توجه است که قبل از راه اندازی فارم ماینینگ باید تحقیقات کافی انجام شود.

لینک کوتاه:

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن