کاربرد میکروفن ها و انواع آن

دسته بندی :دسته‌بندی نشده 28 بهمن 1398 admin3 241
بررسی میکروفن ها و کاربرد آنها

حتما تا به حال با انواع میکروفن آشنایی داشته‌اید و یا حداقل کارایی آن را می‌دانید. انواع میکروفن امروزه تنوع مختلفی دارد که با توجه به کاربردی که از آن انتظار می رود مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع کاربرد این دستگاه در رابطه با صدا است و یک تبدیل گر محسوب می شود که صدا را به الکتریسیته تبدیل می‌کند. در دنیای امروزه استفاده از این دستگاه بسیار زیاد است و از انواع مختلف آن در نقاط مختلف و برای کارایی‌های متفاوت استفاده می شود.

برای آنکه بخواهید از انواع میکروفن استفاده کنید باید به طور کامل با این دستگاه و کاربرد انواع آن آشنایی داشته باشید.

در این متن به بررسی عملکرد، معرفی و ویژگی انواع میکروفن می پردازیم تا بیشتر با این وسیله و دستگاه آشنا شویم و بتوانید در زمان خرید انتخاب بهتر و دقیق تری داشته باشید.

میکروفون

نام دیگر این دستگاه که صدا بر می‌باشد به خوبی بیانگر کارایی این وسیله است. استفاده از این وسیله در بیشتر مکان‌های عمومی مانند جلسات و همایش ها مرسوم است اما در برخی از وسایل نیز از این دستگاه استفاده می‌کنند.

علت استفاده از آن نیز نحوه عملکرد آن می‌باشد. در واقع همانطور که اشاره کردیم این دستگاه صدا را به الکتریسیته تبدیل می کند که این سیگنال های الکتریکی برای ما کاربردی خواهند بود.

در واقع در ابتدا این وسیله در تلفن ها برای ارسال صدا مورد استفاده قرار گرفت. به این شکل که صدای فرد توسط این وسیله به الکتریسیته تبدیل شده و سپس این سیگنال ها منتقل و جابجا می‌شدند و به این شکل صدا ارسال می شد؛ اما امروزه از این دستگاه تنها در تلفن ها استفاده نمی شود بلکه در موارد دیگر نیز کارایی دارند.

برخی از افراد این وسیله را با بلندگو ها اشتباه می گیرند در صورتی که این دو کارایی و عملکرد کاملا متفاوتی دارند. در واقع در بلندگوها انرژی الکتریکی به صدا تبدیل می‎شود و این کاملا برعکس کاری است که در دستگاه میکروفن صورت می گیرد.

انواع میکروفون

این دستگاه انواع مختلفی دارد که برخی کارایی بیشتری دارند و به این واسطه رایج تر هستند. میکروفون‌های خازنی یکی از کاربردی‌ترین انواع میکروفن هستند که در دنیا به بیشترین میزان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

علت استفاده زیاد از این نوع از انواع میکروفن داشتن اندازه کوچک آنها می باشد که این موضوع این قابلیت را به آنها می دهد که در هر وسیله و جایی بتوان از آن استفاده کرد.

این میکروفون های خازنی در عین حال قیمت پایینی دارند که همین موضوع نیز مزیت بزرگی برای آنها محسوب می شود. میکروفون‌های داینامیک نیز از دیگر انواع میکروفن‌ها محسوب می‌شوند.

از قابلیت های این نوع از میکروفون ها این است که حساسیت کمتری دارند و البته هزینه آن‌ها کمی بیشتر است. میکروفون‌‌های روبانی از دیگر انواع میکروفن ها هستند که کاربرد زیادی دارند و از دو نوع دیگری که ذکر شد حساس‌تر می‌باشند و همین موضوع آن‌ها را آسیب پذیر تر کرده است.

کاربرد انواع میکروفون

از انواع میکروفن در مکان ها و دستگاه های مختلفی استفاده می کنند و کاربرد میکروفن امروزه بسیار زیاد شده است. همانطور که اشاره شد در اولین بار در تلفن ها از این وسیله برای ارسال صدا استفاده کردند. کیفیت میکروفن‌های آن زمان بسیار پایین است که در طول زمان پیشرفت کرده و رو به بهبود رفته است.

امروزه اما از انواع میکروفن‌ها در وسایل مختلفی مانند گوشی‌های تلفن، موبایل ها، هدست‌ها و هندز فری‌ها، آیفون ها، لپ تاپ ها و کامپیوترها استفاده می شود. در واقع هر جا که نیاز باشد صدا و صوت به الکتریسیته تبدیل شود از این دستگاه استفاده می‌کنیم.

در استودیوهای ضبط صدا نیز از انواع میکروفن ها استفاده می کنند تا به این شکل صدای فرد به سیگنال های الکتریکی تبدیل شود و بتوان آن را ذخیره نمود. در واقع هر جا که ما بخواهیم یک صدا را ذخیره و یا ارسال کنیم نیازمند این دستگاه هستیم. به این شکل می توان به خوبی کاربرد این وسیله را درک کرد.

نحوه عملکرد میکروفون

همانطور که می دانید صدا یک نوع از انرژی می باشد که زمانی که دیگر نتواند انرژی لازم را به مولکول های هوا انتقال دهد شما صدایی را نمی‌شنوید.

در واقع یکی از عامل‌های اصلی انتقال دهنده صدا مولکول های هوا می باشند و به همین دلیل در خلاء volum وجود ندارد. پس به طور حتم نمی‌توان یک صدا را به فاصله دور منتقل کرد و یا آن را ذخیره نمود. مگر آنکه این انرژی را به یک انرژی دیگر تبدیل نمایید.

این کار توسط میکروفون ها انجام می شود. به این شکل که انرژی صوت باعث به حرکت درآمدن یک سیم پیچ شده که این موضوع باعث تغییر کردن یک میدان مغناطیسی می شود. همانطور که می دانید تغییر یک میدان مغناطیسی نیز منجر به تولید یک جریان الکتریکی شده و به این شکل انرژی صوتی به الکتریسیته تبدیل می شود. البته عملکرد انواع مختلف میکروفن ها با یکدیگر متفاوت می باشد.

استفاده از انواع مختلف میکروفون

برای آنکه یکی از انواع دستگاه میکروفن را انتخاب کنید باید با تمامی ویژگی های آن آشنایی کامل داشته باشید. در ابتدا باید مشخص کنید که در چه محیطی قصد استفاده از این وسیله را دارید و چه کاربردی را از این وسیله انتظار دارید.

به طور مثال باید ببینید که می‌خواهید آن را در یک وسیله تعبیه کنید یا قصد استفاده از آن را در یک محیط به طور مستقیم دارید.

سپس باید تعیین کنید که چه مقدار هزینه ای برای تهیه میکروفون در نظر گرفته‌اید؛ زیرا قیمت های متفاوتی در بازار موجود است که در نظر گرفتن بودجه برای شما می تواند انتخاب را برای شما آسان تر کند؛ اما نکته دیگر میزان حساسیت میکروفن می‎‌باشد. 

باید بررسی کنید که میزان آسیب پذیری میکروفون در چه حدی می باشد و شما نیز تا چه میزان می خواهید که حساسیت میکروفون زیاد باشد. 

در نظر گرفتن تمامی این موارد و مطالعه بر روی انواع مختلف میکروفون ها و ویژگی های آنها به شما در رابطه با انتخاب این دستگاه می تواند کمک کننده باشد. برندها و شرکت های مختلفی نیز اقدام به ساخت و تولید انواع میکروفون‌ها کرده‌اند که می توانید از بین آن‌ها بهترین مورد را انتخاب کنید.

admin3

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن