رفع مشکل کار نکردن تاچ گوشی

دسته بندی :مقالات موبایل ایفون و اندروید ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ 527
رفع مشکل تاچ گوشی

دوره آموزش تعمیرات موبایل و تبلت که در مجموعه آموزش‌های فنی و مهندسی تعمیرات تخصصی دکتر برد برگذار می‌شود. بعد از آموزش در کلاس تعمیر موبایل و تبلت کارت طلایی پشتیبانی مادام العمر و گواهینامه‌ی معتبر دریافت خواهید کرد. از مزایای این کلاس ها ورود هنرجویان به بازارهای کاری، بلافاصله پس از گرفتن مدرک می‌باشد.

صفحه نمایش گوشی را تست کنید

تست کردن صفحه نمایش گوشی، مشکل را برطرف نخواهد کرد اما به شناسایی مناطقی از صفحه نمایش که کار نمی کنند، کمک می کند. برای دسترسی به این قابلیت باید یک کد خاص را شماره گیری کنید که در گوشی های مختلف اندرویدی این کد متفاوت است.

کد برخی از این گوشی‌ها در زیر آمده است:

 • در اکثر گوشی‌های اندرویدی به خصوص سامسونگ: #۷۳۵۳#*
 • در بیشتر گوشی های اچ تی سی: *#*#۳۴۲۴#*#*
 • در بیشتر گوشی های سونی اکسپریا: *#*#۷۳۷۸۴۲۳#*#*
 • در گوشی های موتورولا: #*۰#*

پس از شماره گیری این کد، یک منو ظاهر می‌شود که باید گزینه TSP Dot Mode یا TSP Grid Mode را برای تست صفحه نمایش انتخاب کنید.

اگر TSP Dot Mode را انتخاب نمایید وقتی صفحه را لمس کنید، نقطه های کوچکی روی صفحه نمایش ظاهر می شوند. اما اگر TSP Grid Mode را انتخاب کنید، می توانید هر نقطه از صفحه نمایش را به صورت شبکه بندی تست کنید.

نشانه های خرابی صفحه تاچ چیست؟

 1. شکستگی روی صفحه نمایش: این موضوع باعث ایجاد مشکل در صفحه نمایش شده و نیاز به تعمیر دارد.
 2. کار نکردن تاچ: بروز اختلال و تاخیر در تاچ گوشی از اصلی ترین نشانه های خرابی ال سی دی گوشی است.
 3. روشن نشدن صفحه نمایش: روشن نشدن صفحه نمایش گوشی همیشه مستقیما دلیلی مبنی بر خراب شدن تاچ ال سی دی نخواهد بود و در برخی شرایط می‌تواند ناشی از بروز اختلال در عملکرد قطعات برد و مدارهای آن، مدار پاور و شارژ، باتری و غیره باشد؛ اما در خیلی از مواقع هم روشن نشدن صفحه ناشی از سوختن ال سی دی دستگاه بوده و در این حالت کاربر ملزم به تعویض کامل مجموعه تاچ ال سی دی می‌باشد.
 4. سیاه شدن بخشی از صفحه: نشادن دهنده سوختگی این بخش از ال سی دی گوشی، و عدم توانایی آن در در ارائه محتوای لازم.
 5. سو سو زدن صفحه نمایش: این موضوع بیشتر در گوشی های شرکت سامسونگ رخ می‌دهد؛ اما در گوشی های آیفون هم این مشکل دیده شده است. سو سو زدن صفحه نمایش ممکن است در عملکرد و استفاده شما از گوشی اختلالی ایجاد نکند اما یکی از اصلی ترین نشانه های خراب شدن ال سی دی خواهد بود
 6. به وجود آمدن هاله یا خطوط رنگی روی صفحه نمایش: متاسفانه این مشکل هم در گوشی های شرکت سامسونگ خیلی رایج است. به موجب این پدیده روی صفحه نمایش گوشی هاله های رنگی عجیب یا خطوط رنگی ایجاد می‌شود که متاسفانه به هیچ عنوان قابل از بین بردن نیستند!
 7. عملکرد نادرست تاچ:از دیگر نشانه‌های خرابی ال سی دی آیفون و دیگر گوشی‌های موبایل است که متاسفانه فقط با تعویض کامل تاچ ال سی دی گوشی قابل رفع خواهد بود.

مشکل در صفحه تاچ چگونه ایجاد می‌شود؟

گرد و غبارهای روی صفحه نمایش وجود دارد

عیب یابی صفحه تاچ گوشی

پیشنهاد می کنیم در اولین قدم مطمئن شوید که آیا این مشکل مربوط به گوشیتان است یا گلس. می توانید گلس را به آرامی جدا کنید و با دستمال نرم، صفحه نمایش را تمیز کنید. در صورتی که مشکل حل نشد راهکار بعدی را امتحان کنید.

ممکن است گرد و غبارهای زیر گلس به وضوح پیدا نباشد اما به هر حال حساسیت صفحه نمایش برخی از موبایل های هوشمند به قدری بالاست که کمی گرد و غبار زیر گلس می تواند این مشکل را ایجاد کند.

صفحه نمایش موبایل در شاسی و جایگاه اشتباه قرار گرفته است

یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث به وجود آمدن مشکل گوست تاچ گوشی های هوشمند می شود، قرار گرفتن اشتباه صفحه نمایش موبایل در شاسی و جایگاه است. در چنین شرایطی باید صفحه نمایش گوشی را باز کرده و آن را از کانکتورهای دیتا جدا کنید. سپس اتصال میان آن ها را برقرار کرده و صفحه نمایش را به شیوه درست در جایگاه خود قرار دهید. این کار نیاز به دقت و تخصص دارد، در نیتجه توصیه می کنیم این عمل را به تعمیرکار سپرده تا اینگونه خسارت بیشتری ایجاد نشود.

 با به روز رسانی اپلیکیشن ها ریشه یابی کنید

گوشی را در حالت Safe Mode اجرا کنید. استفاده از حالت ایمن گوشی، یک راه حل اساسی برای تمام مشکل هاییست که نمی دانید منبع شکل گیری آن ها مسائل نرم افزاری است یا سخت افزاری. در صورتی که برنامه های زیادی روی گوشی موبایلتان نصب است و نمی توانید همه ی آن ها را به روز رسانی کنید، بهتر است حالت سیف مود را اجرا کنید.

حل مشکل گوست تاچ را به دست یک متخصص بسپارید

در صورتی که هیچ یک از راه حل های ارائه شده مشکل لمس خود به خود گوشی هوشمند شما را حل نکرد، پیشنهاد می کنیم از یک متخصص تعمیر گوشی کمک بخواهید.به طور مثلا برای حل این مشکل در باتری ال جی k10 بهتر است که به دست تعمیرکار گوشی چک شود. شما شخصاً می‌توانید با شرکت در دوره آموزش تعمیرات موبایل و تبلت دکتربرد، تخصص لازم در زمینه تعمیرات موبایل را بدست آورده و مدارک بین المللی کسب کنید.

چگونه مشکل تاچ گوشی را رفع کنیم؟

از کار افتادن تاچ گوشی در حین کار با آن یکی از مشکلاتی است که گاها مواجه می‌شویم. امروز همه ما دارای یک اسمارت فون پیشرفته برای انجام کارهای روزمره خود هستیم که ممکن است با مشکل کار نکردن تاچ آن روبرو شده باشیم. از کار افتادن تاچ گوشی و یا کار نکردن قسمتی از تاچ گوشی می تواند مشکل بزرگی باشد زیرا در اینصورت گوشی عملا غیر قابل استفاده خواهد شد.
از جمله مشکلات از کار افتادن تاچ گوشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لمس صفحه نمایش در گوشی‌های اندروید به ضربات انگشت واکنش نشان نمی‌دهد.
 • لمس صفحه نمایش، واکنش صحیح نشان نمی دهد. مثلا شما حرف “پ” را فشار می دهید اما حرف “ک” برای شما نشان داده می شود.
 • لمس صفحه نمایش تاخیر دارد.
 • از کار افتادن قسمتی از تاچ گوشی

به صفحه نمایش با توک انگشنانتان ضربه بزنید

 عیب یابی صفحه تاچ گوشی

در اثر آسیب دیدن فیزیکی گوشی، ممکن است کابل دیجیتایزر که مربوط به صفحه نمایش است شل شده باشد. شل شدن این کابل باعث از کار افتادن تاچ گوشی می شود، بنابراین شما می توانید با نوک انگشت خودتان به تک تک نقاط روی صفحه نمایش چندین بار ضربه بزنید. اینکار باعث می شود تا کابل دیجیتایزر در صورت شل شدن، به گوشی بطور کامل متصل شود.

برنامه‌های نصب شده اخیر را حذف کنید

گاها ممکن است برخی از برنامه هایی که از سایت های مختلف و نامعتبر دانلود و نصب میکنید باعث کار نکردن و یا از کار افتادن تاچ گوشی شود.

اپلیکیشن های که اخیرا نصب کردید و یا به آن مشکوک هستید را غیر فعال یا حذف کنید الخصوص برنامه هایی که روی صفحه نمایش تاثیر دارند مثل اپ‌های فیلتر نور آبی، کم کردن روشنایی تصویر، برنامه های مصرف باتری و…

حافظه کش را پاک کنید

حافظه موقت کش می‌تواند مشکل ساز شود برای حذف آن باید وارد محیط ریکاوری اندروید شوید بدین صورت که دستگاه را خاموش کنید وولوم بالا و پاور را برای چندین ثانیه بگیرید از بخش wipe cache حافظه کش را پاک کنید. توجه داشته باشید فقط کش را پاک کنید هیچ از اطلاعات شما و برنامه های شما را حذف نخواهد شد. البته با نصب برنامه‌های حذف حافظه کش مثل cleanit نی زمی توانید برای این کار استفاده کنید.

سیم کارت و مموری کارت را خارج کنید

سیم کارت یا کارت حافظه می تواند در پیدایش مشکلات لمس گوشی اندرویدی موثر باشد. پس برای رفع مشکل تاچ در گوشی، دستگاه را خاموش کرده و سیم کارت و مموری کارت را خارج کنید و گوشی را بدون سیم کارت و مموری کارت روشن کرده و بررسی کنید که آیا مشکل کار نکردن لمس گوشی برطرف شده است یا خیر.

گوشی را خاموش/روشن کنید

ری استارت کردن گوشی ۸۰ درصد مشکل تاچ در گوشی را برطرف می کند. البته به شرطی که از عدم آسیب فیزیکی به دستگاه کاملا مطمئن باشید. پس یک بار گوشی را خاموش کرده، یک دقیقه  صبر کنید و سپس آن را روشن کنید. با این کار چرخه قدرت به گوشی بر می گردد و مشکل حل خواهد شد.

 گوشی را ریست کنید

یک راه حل دیگر برای رفع مشکل تاچ در گوشی، ریست کردن گوشی است. اگر روش های بالا در برطرف شدن این اختلال موثر نباشند، باید از ریست فکتوری یا بازگشت به تنظیمات کارخانه کمک بگیرید. با اینکار تمام اطلاعات گوشی و برنامه هایی که روی آن نصب کرده اید، پاک خواهند شد. پس حتما قبل از هر اقدامی، حتما از داده ها و اطلاعات دستگاه خود بکاپ تهیه کنید.

اگر از روش های بالا جواب نگرفتیم چه کنیم ؟!

اگر روش‌های بالا را تست کردید و جواب نگرفتید احتمال خیلی زیاد است که دستگاه شما مشکل سخت افزاری داشته باشد یا نیاز باشد تاچ آن تعویض یا تعمیر شود بنابراین به یک مرکز تعمیراتی معتبر مراجعه کنید. اگر تمایلی به مراجعه به تعمیرکار ندارید و به داشتن اطلاعات علاقه مند هستید؛ دکتربرد دوره آموزش تعمیرات موبایل و تبلت را برگزار می‌کند؛ که می‌توانید پس دریافت مدرکتان از شرکت در این کلاس ها، خودتان درآمد کسب کنید.

لینک کوتاه:

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن