نکات ایمنی در تعمیرات موبایل اندروید و آیفون

فهرست مطالب

این روزها موبایل مانند عضوی از بدن از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورت بروز هر گونه مشکلی، عواقب آن تا مدت ها بر روی برنامه های کاری و شخصی فرد سایه می‌اندازد. به همین دلیل تعمیرات موبایل از مشاغل بسیار محبوب در میان تعمیرکاران است. همچنین این حرفه از بازارکار نسبتا خوبی نیز برخوردار می‌باشد.

آموزشگاه فنی و مهندسی دکتر برد با برگزاری دوره آموزش تعمیرات موبایل، به علاقه مندان این حرفه در زمینه های تئوری و عملی آموزش های لازم را می‌دهد. این دوره توسط اساتید مجرب اداره خواهد شد. از ویژگی های برجسته آن هم می‌توان به پشتیبانی مادام العمر و اخذ گواهی نامه معتبر و بین المللی اشاره کرد.

تعمیرات موبایل اندروید و آیفون

mobile phon repairing

تعمیرات موبایل یک شغل بسیار جذاب، پردرآمد و پر تقاضا است. اما هر شغلی خطرات خاص خودش را دارد و با ورود به آن باید نکات ایمنی و احتیاط‌ های لازم را در نظر گرفت. اگر یک تعمیرکار موبایل هستید یا می‌خواهید وارد این حرفه شوید، توصیه می‌کنیم این مطلب اختصاصی را از دست ندهید. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به چند نکته مهم تعمیر گوشی موبایل اشاره کنیم که حتما باید از سوی تعمیرکار جدی گرفته شوند. پس با دکتر برد همراه باشید.

بدین منظور باید بهترین سرویس و خدمات ممکن را در اختیار مشتری قرار دهید. به بیان دیگر جلب رضایت مشتری رمز موفقیت شده در حرفه تعمیرات موبایل است. برای جلب رضایت مشتری باید‌ها و نبایدهایی وجود دارد که توجه به آن‌ها اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت.

نکات قابل توجه برای تعمیرات موبایل

در اختیار داشتن از ابزارها و تجهیزات مدرن و استفاده از آن

یکی از رمزهای موفقیت شما در حوزه تعمیرات موبایل می‌تواند این باشد که از ابزارها و تجهیزات جدید و مدرن‎‌تر استفاده کنید. روش‌های سنتی تعمیرات موبایل را به سمت منسوخ شدن پیش می‌روند و حالا روش‌های مدرن جایگزین آن‌ها شده‌اند.

هرچقدر مغازه یا کارگاه تعمیر گوشی شما مجهزتر باشد و ابزارهای بهتری در آن وجود داشته باشند، شما با سرعت و کیفیت بیشتری گوشی مشتریان را تعمیر می‌کنید و در نهایت رضایت مشتری بهتر جلب می‌شود.

بنابراین اگر می‌خواهید وارد حرفه تعمیرات موبایل شوید، توصیه ما این است که استارت کار را قدرتمند بزنید و متفاوت باشید! تا می‌توانید تجهیزات و ابزارهای مدرن را برای کارگاه خود تهیه کنید و حتی سرویس های تعمیر نو و خلاقانه‌ای را در اختیار مشتریان قرار دهید که نیاز به تجهیزات خاص دارند.

همیشه از ابزار مناسب استفاده کنید

متاسفانه اغلب تعمیرکاران موبایل بنا به دلایل مختلف در حین تعمیر گوشی از ابزارهای نامناسب استفاده می‌کنند. عده‌ای از تعمیرکاران اصلا به این موضوع اهمیت نمی‌دهند که بکارگیری یک ابزار مناسب و متکی شدن به زور ممکن است به گوشی مشتری آسیب های جدی و جبران ناپذیری وارد کند.

عده دیگری هم با دانستن این موضوع و در اختیار نداشتن ابزارهای مناسب لازم مجبور می‌شوند تا از ابزارهای اشتباه استفاده کنند. همیشه این موضوع را به عنوان یکی از اصلی ترین نکات امنیتی و احتیاط های شغل تعمیرات موبایل به خاطر داشته باشید که یک تعمیرکار خوب باید در مراحل تعمیر موبایل از بهترین ابزارهای ممکن استفاده کند.

برای مثال؛ آی‌اسکلک (iSclack)، قاب کش و ساکشن کاپ ابزارهایی هستند که برای شل کردن قاب گوشی از آن‌ها استفاده به عمل می‌آید. اما خیلی از تعمیرکاران اصلا از این ابزارهای استفاده نکرده و می‌خواهند با زور قاب گوشی از هم جدا کنند. خوشبختانه این موضوع توسط کارشناسان واحد تعمیر موبایل شرکت موبایل کمک به خوبی رعایت می‌شود و آن ها به جدیدترین و پیشرفته‌ترین ابزارهای مورد نیاز برای تعمیرات موبایل دسترسی دارند.

استفاده درست از ابزارهای گرمادهنده

گوشی‌های هوشمند امروزه با لاستیک‌های آب بندی خاصی به هم چسبانده شده‌اند. این لاستیک‌ها خاصیت چسبندگی بسیار بالایی دارند و غلبه کردن بر آن‌ها در حالت عادی امکانپذیر نیست. بنابراین باید برای غلبه کردن بر آن‌ها از ابزارهای خاصی استفاده شود که گرمادهنده هستند. گرمایی که توسط این ابزارها به بدنه گوشی اعمال می‌شود منجر به ضعبف شدن چسبندگی لاستیک های مذکور می‌شوند. در نهایت بخش های مورد نظر ساده تر از همدیگر جدا خواهند شد. ابزارهای گرمادهنده متعددی وجود دارند که بدین منظور از آن‌ها استفاده خواهد شد.

هیتر مادون قرمز و آی‌اوپنر (iOpener) اصلی‌ترین و حرفه‌ای ترین ابزارهای گرمادهنده برای باز کردن قاب گوشی‌های موبایل محسوب می‌شوند، اما متاسفانه اغلب قریب به اتفاق تعمیرکاران به هیچ یک از این دو ابزار دسترسی ندارند و به جای آن از سشوار استفاده می‌کنند. مطمئنا استفاده از سشوار کیفیت لازم را به همراه نخواهد داشت و رویکرد چندان حرفه‌ای محسوب نمی‌شود و فقط یک روش کار راه انداز است. اغلب کارشناسان به مسائل و نکاتی که برای در حین گرما دادن به قاب و اجزای گوشی به آن توجه شود هیچ اهمیتی نمی‌دهند. برای مثال گرما باید با توجه به شرایط قطعه‌ای که قصد شل کردن آن را دارید، با شدت و مدت زمان خاصی اعمال شود، در غیر این صورت ممکن است به گوشی و قطعات آن آسیب بزند.

نظم در کار و پروسه تعمیر موبایل

mobile phone repairing

در حرفه تعمیرات موبایل دقت و نظم دو عامل حیاتی و بسیار مهم هستند. سعی کنید همیشه نظم کار را حفظ کنید تا خدای نکرده دچار مشکل نشوید. برای تمام تعمیراتی که قرار است روی گوشی مشتریان انجام دهید زمانبندی داشته باشید و در حین تعمیر گوشی موبایل به هیچ عنوان اجزای مختلف آن را بی‌نظم باقی نگذارید، چون باید بعد از باز کردن و تعمیر گوشی تمام اجزای آن را دوباره نصب کنید.

ریزبینی و بی‌توجه نبودن!

متاسفانه خیلی از تعمیرکاران موبایل در حین تعمیر گوشی مشتریان به برخی از مسائل هیچ توجهی نمی‌کنند.  این مسئله اصلا جالب نیست! برای مثال نبستن تمام پیچ ها یکی از این نوع مسائل است. تقریبا 90 درصد تعمیرکاران موبایل به گونه‌ای هستند. اگر یک یا دو پیچ در گوشی گم شود به آن توجه نمی‌کنند و اصلا پیچی را جایگزین آن ها نخواهند کرد.خیلی از مسائل توسط اغلب تعمیرکاران موبایل نادیده گرفته می‌شوند. اما شما باید به عنوان یک تعمیرکار خوب و قابل اعتماد به این موارد توجه داشته باشید.

دقت در جداسازی اجزای ظریف گوشی

همیشه به یاد داشته باشید که اصلی ترین کلید موفقیت یک تعمیرکار موبایل این است که عجله نکند و با دقت و حوصله کامل پیش برود. فقط در این حالت است که تعمیرات موبایل به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود.

گوشی‌های هوشمند شامل اجزای سخت افزاری بسیار ظریفی می‌شوند. برای مثال سیم آنتن، کابل‌های روبانی که ال سی دی گوشی را به برد وصل می‌کنند، کابل دوربین‌های سلفی یا اصلی، کانکتورهای روی برد و غیره همگی اجزای بسیار ظریفی هستند که تعمیرکار باید در حین تعمیر گوشی آن ها را با دقت زیاد دمونتاژ کند.

کوچک ترین سهل انگاری از جانب تعمیرکار می‌تواند به قطعات آسیب های جبران ناپذیری وارد کند. بنابراین دقت در جداسازی اجزای ظریف گوشی یکی دیگر از اصلی‌ترین نکاتی است که باید در حین تعمیرات موبایل به آن توجه شود. خوشبختانه کارشناسان واحد تعمیر شرکت موبایل کمک کاملا به این مسئله واقف هستند و در دوره‌های آموزشی که طی می‌کنند به خوبی این موضوع را فرا خواهند گرفت.

چینش مرتب اجزای گوشی در حین تعمیرات موبایل

خیلی از تعمیرکاران در حین باز کردن گوشی های موبایل با مشکلی مواجه نمی‌شوند. حتی تعویض قطعه مورد نیاز را هم انجام می‌دهند. اما وقتی نوبت به بستن یا جمع کردن گوشی می‌رسد دچار سردرگمی می‌شوند.

همیشه به خاطر داشته باشید که در تعمیرات موبایل برای بستن گوشی باید دقیقا مراحلی طی شوند که برای باز کردن دستگاه طی کرده بودید. تنها تفاوت موجود این است که این بار باید مراحل مذکور به صورت بر عکس طی شوند. اما چطور مراحلی که در حین باز کردن گوشی طی می‌کنیم را به خاطر بسپاریم؟

نیازی نیست که مراحل طی شدده در حین تعمیر یک گوشی را حفظ کنید. زمانی که اجزای جدا شده گوشی را با نظم و به ترتیب در کنار هم می‌چینید، می‌توانید پس از انجام تعمیرات، اجزای گوشی را از انتها به ابتدا و به صورت معکوس در دستگاه نصب کنید تا جمع کردن آن بدون مشکل انجام شود و دچار سردرگمی نشوید.

تمیز و مرتب نگه داشتن میز و محیط کار

تمیز نگه داشتن میز و محیط کار یکی از اصلی ترین نکاتی است که برای تعمیرات  اپل باید در نظر داشته باشید. اگر میز تعمیر تمیز نباشد، تعمیرات موبایل بسیار سخت تر و پیچیده‌تر از حالتی می‌شود که یک میز تمیز و کاملا مرتب پیش روی تعمیرکار قرار گیرد.یک میز تمیز و مرتب می‌تواند در زمینه‌های مختلفی به تعمیرکار کمک کند. برای مثال پیدا کردن اجزای مخالف گوشی مثل پیچ هایی که باز شده‌اند آسان تر می‌شود.

همچنین تعمیرکار می‌تواند تمام اجزای باز شده گوشی تعمیری را به ترتیب روی میز خود بچیند. به این ترتیب کاملا به مراحل بستن گوشی تسلط پیدا کند. میز و محیط کار آن‌ها اصلا استانداردهای لازم را ندارد. در خیلی موارد دیده شده که به دلیل تمیز و مرتب نبودن میز کار تعمیرکار، وی پیچی را گم کرده و روی گوش مشتری نصب نمی‌کند. یا برای پیدا کردن قطعه‌ای از گوشی مشتری دچار مشکل می‌شود.

بنابراین تمیز و مرتب بودن میز و محل کار یکی دیگر از نکات بسیار مهمی است که تعمیرکاران باید در نظر داشته باشند. تعمیرات موبایل بدون در نظر گرفتن این موضوع امکانپذیر نبوده و بدون تردید کیفیت مناسبی را ارائه نخواهد کرد. تمیز و مرتب بودن محیط کار و کارگاه شما نشان می‌دهد که چقدر در کارتان نظم و ترتیب دارید و چقدر می‌توانید این نظم و ترتیب را در تعمیر گوشی موبایل مشتریان حفظ کنید.

زمانی که محیط کار شما تمیز باشد، علاوه بر اینکه دید مشتری نسبت به سرویس شما بهتر می‌شود، خودتان هم حس و حال و تمرکز بهتری روی تعمیر موبایل مشتریان خواهید داشت. پس همیشه محیط کارتان را تمیز و با نظم نگه دارید.

اطلاعات خود را به روز نگه دارید!

هر روز گوشی های جدیدی در حال عرضه به بازار هستند و تعمیر آن ها یک چالش جدید خواهد بود. بنابراین شما باید همیشه اطلاعات خود را هم برای تعمیر گوشی های جدید به روز نگه دارید.

تعمیرکار موبایلی که اطلاعاتش به روز نباشد، به هیچ عنوان نمی‌تواند در حرفه تعمیرات موبایل موفق ظاهر شود. برای به روز نگه داشتن اطلاعات خود می‌توانید از اینترنت استفاده کنید. هم اکنون آموزش های تعمیر موبایل در سایت های مختلفی ارائه شده‌اند که با استفاده از آن ها قادر به تعمی تمام گوشی های مدرن خواهید بود.

 به اطلاعات حافظه گوشی اهمیت دهید!

اگر از مسئله امنیت و عدم سوء استفاده از اطلاعات مشتری توسط خیلی از تعمیرکاران موبایل چشم‌پوشی کنیم، از مسئله پاک شدن اطلاعان آن‌ها نمی‌توان چشم‌پوشی کرد! متاسفانه تعمیرکاران اصلا به این مسئله دقت نمی‌کنند که تا حد امکان از پاک شدن اطلاعات وی جلوگیری کنند.

اما یک تعمیرکار خوب باید به این موضوع اهمیت دهد و آن را به عنوان یکی از اصلی‌ترین نکات موجود برای تعمیرات موبایل به خاطر بسپارید. یک تعمیرکار خوب تا حد امکان از پاک شدن اطلاعات گوشی مشتری جلوگیری کی‌گند. در زمان تحویل گرفتن گوشی از مشتری، از او می‌خواهد تا در صورت امکان ابتدا از اطلاعات فعلی گوشی هوشمندش نسخه پشتیبان تهیه کند. خوشبختانه کارشناسان واحد تعمیر موبایل کمک همیشه تمام تلاش خود را می‌کنند تا در حین تعمیرات موبایل، اطلاعات کاربران از دست نرود.

تا حد ممکن از اطلاعات مشتری حفاظت کنید!

مشتریانی که گوشی‌های خود را برای تعمیر به شما می‌سپارند برای اطلاعات شخصی خودشان اهمیت زیادی قائل هستند، بنابراین اگر می‌خواهید رضایت آن ها را جلب کنید باید به حفظ امنیت اطلاعات آن ها اهمیت دهید.

قبل از شروع تعمبرات، سعی کنید با رضایت مشتری از محتوای دستگاه فایل بکاپ تهیه کرده و بعد از انجام تعمیر موبایل آن فایل را ریستور کنید. هیچوقت وارد اطلاعات شخصی مشتریان نشوید و به حریم خصوصی دیگران احترام بگذارید. اگر کاربری از این نظر به شما اعتماد داشته باشد، مطمئن باشید همیشه برای تعمیر گوشی موبایل خویش به شما مراجعه خواهد کرد.

نکاتی درباره تعمیرات گوشی هی اپل

بکارگیری ابزار تخلیه الکترواستاتیکی (ESD)

شاید در مورد تخلیه الکترواستاتیکی اطلاعاتی نداشته باشید و شاید هم بدانید که منظور از این اصطلاح چیست. اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح دهیم باید بگوییم که اتصال الکترواستاتیکی پدیده‌ای است که در آن بر اثر برخورد و تماس دو جسم به یکدیگر جریان الکتریکی ناگهانی ایجاد می‌شود.

این جریان ناگهانی می‌تواند بسیار آسیب رسان و مخرب باشد، اما خب همیشه آسیب های جدی را به بار نمی‌آورد. زمانی که تعمیرکار در حال تعمیر گوشی است، تماس دست او با قطعات الکترونیکی گوشی می‌تواند منجر به بروز یک اتصال کوتاه الکترواستاتیکی شود. برای جلوگیری از بروز این مسئله باید حتما تعمیرکار در حین تعمیر گوشی از ابزار تخلیه الکترواستاتیکی استفاده کند.

ابزار تخلیه الکترواستاتیکی عموما به صورت یک مچ بند به دست تعمیرکار نصب می‌شود و بدین ترتیب جریان های الکتریکی کوتاه را خنثی می‌کند. به جرئت می‌توانیم بگوییم که متاسفانه 90 درصد تعمیرکاران در حین تعمیرات موبایل مشتریان از این ابزار استفاده نمی‌کنند.

جالب است بدانید که استفاده نکردن از این ابزار منجر به آسیب دیدن تعمیرکار نمی‌شود و فقط به قطعات سخت افزاری و الکترونیکی گوشی مشتری آسیب وارد می‌کند. بنابراین همیشه بکارگیری ابزار تخلیه الکترواستاتیکی را به عنوان یکی از نکات اصلی تعمیرات موبایل در ذهن داشته باشید.

خوشبختانه کارشناسان واحد تعمیر موبایل کمک کاملا به این موضوع واقف هستند و همیشه قبل از شروع تعمیرات موبایل از این ابزار کارآمد استفاده به عمل می‌آورند تا آسیبی به گوشی مشتریان عزیز وارد نشود.

راه حل مشکلات پنل و ال سی دی موبایل

در نظر داشته باشید که حتما ابزار آلات مورد نظر را داشته باشید. همینطور هم دستگاه وکیوم هوا (وقتی که میخواید گلس جدید رو بزارین٬ ممکنه داخل آن هوا برود و حباب‌های هوا بوجود آیند. قبل از شروع، باید با آرایش و چیدمان اجزای دستگاهی که می‌خواهید تعمیر کنید خیلی خوب آشنا شوید. می‌شود گفت که ساخت و ساز همه‌ی دستگاه‌ها تقریبا یکسان است.

  1.  به قسمت‌هایی می‌تونید چسب دوطرفه بزنید که چسبندگی خود را از دست داده اند. تا می‌توانید قسمت‌هایی که نیازمند به چسب هستند را چسب بزنید.سعی کنید از چسب کاری قسمت های قابل رویت بپرهیزید تا نمای بدی برای گوشی ایجاد نکند!
  2.  دیجیتایزر قبل را که بردارید. حال باید دیجیتایزر جدید را با دقت فشار دهید تا سر جایش چفت شود. سپس با اسپری مخصوص (اسپری هوای فشرده)٬ گرد و خاک روی ال سی دی را از بین ببرید. نکته: به داخل گلس دست نزنید. چون بعد از وصل کردن، اثر انگشت به جا مانده را نمی‎‌توانید برداشته و پاکش کنید.

نکته: در هنگام وصل کردن ال سی دی٬ دستگاه را داخل دستگاه وکیوم هوا بگذارید. چون این دستگاه با مکش قوی هوا٬ خلا ای را ایجاد میکند. به این ترتیب از ایجاد شدن حباب هوا در پشت گلس جلوگیری خواهد کرد.

دستگاه وکیوم هوا

  1.  کاور یا قاب پشتی دستگاه را برداشته و باتری را از دستگاه جدا نمایید.
  2. در صورتی که می‌بینید کابلی جایی گیر کرده است، اول کابل را آزاد کنید و بعد از آن کابل را از سوکت جدا کنید. نکته: اگر کابلی از مدل کابل‌های نواری (فلت) باشد؛ باید در هنگام جدا کردن مراقب باشید. چون این مدل کابل‌ها با چسب به فرم و یا قسمت دیگر متصل هستند.
  3. با احتیاط پیچ هایی که فرم نگه دارنده مادربرد را به شاسی حاوی ال سی دی وصل می‌کنند؛ باز نمایید. پیچ ها را داخل قوطی بگذارید تا گم نشوند  نکته: دستگاه شما ممکن است پیچ های زیادی داشته باشد. در این صورت باید حسابی حواستان باشد تا پیچ ها گم نشوند. با دقت خیلی زیاد٬ می‌توانید با فشار دادن٬ فرم پشتی رو از شاسی جدا کنید.
  4.  هر کابلی را که موقع جدا کردن قطعات به نمایشگر وصل میشود٬ جدا کنید. نکته: دقت کنید کدام کابل را از کدام اتصال جدا می‌کنید. با اینکار بعدا می‌توانید کابل‌ها را دوباره مثل قبل وصل نمایید.
  5. می‌توانید برای اینکه محل اتصال کابل ها را فراموش نکنید. وقتی که آنها را به همان شکل قبل روی میز بچینید. برای اینکارر قبل از باز کردن کابل‌ها از آنها عکس بگیرید.
  6.  شاسی حامل ال سی دی را از فرم جلویی جدا کنید و گلس را نیز با باز کردن پیچ‌های دوم باز کنید. پیچ‌های سری دوم را داخل قوطی دیگری بگذارید. سایر بخش هار را  مثل دوربین و … از هم جدا کنید. نکته: به هیچ وحه به خود ال سی دی دست نزنید!
  7. با استفاده از وسایل گرمادهی یا همان هات گان چسب ال سی دی را بردارید. در نهایت از فریم جلویی گلس آسیب دیده را جدا کنید.

بنابراین حتما دستکش به دست کنید. همچنین صبور باشید تا زمانی که چسب کاملا برداشته شود. همچنین دقت کنید در هنگام برداشتن گلس از فرم٬ گلس را نشکنید.

وصل و سر هم کردن دستگاه

تمام قطعات٬ مثل دوربین را وصل کنید. شاسی‌ها٬ فرم و بقیه اجزا را  به ترتیب سر جای قبلیشان وصل کنید. در این پروسه ممکن است مجبور شوید چند بار پیچ‌هارا باز و بسته کنید. چون پیچ های سری اول و دوم٬ هر دو٬ سوراخ های شبیه به هم و یکسانی را استفاده میکنند. در نتیجه احتمال اینکه پیچ ها را به صورت اشتباه ببندید بسیار است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دیدگاه خود را بنویسید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن