آشنایی با ضد یخ پکیج

دسته بندی :مقالات تعمیرات پکیج ۱۳ تیر ۱۴۰۱ 82

بهتر است قبل از شروع مقاله ذکر کنیم؛ بهتر است برای جلوگیری از یخ زدگی پکیج، پیش از فصل سرما، با تعمیرکاران حرفه ای تماس بگیرید. سپس سرویس دوره ای پکیج را انجام دهید. در این زمان تعمیرکاران محلول های ضد یخ پکیج را نیز تزریق خواهند کرد. اگر محلول ضد یخ به پکیج تزریق نشود؛ به دلیل وجود آب در سیستم های پکیج، پکیج به علت هوای سرد، یخ خواهد زد. به علت بیشتر بودن حجم یخ نسبت به آب، یخ باعث فشار به پمپ آب و در نهایت ترکیدن آن خواهد شد. به علاوه امکان ترکیدن مبدل و قطعات دیگر نیز وجود دارد.

شما می‌توانید به صورت فردی تعمیرات پکیج خود را انجام دهید. برای این کار تنها کافی است؛ در دوره آموزش تعمیرات و نصب پکیج دیواری آموزشگاه دکتربرد شرکت کنید. در این دوره اساتید، بدون توجه به میزان دانش شما، به آموزش های پایه، عملی و در نهایت تخصصی می‌پردازند. این دوره مناسب تمام سنین و بدون محدودیت جنسیتی است. همچنین دوره توسط پشیبانان دکتربرد، پیگیری می‌شود. از مزایا برجسته دیگر آن می‌توان به ارائه مدرک معتبر بین المللی اشاره کرد. در پایان دوره هنرجویان در صورت تمایل، به بازارکار معرفی خواهند شد. مشاورین دکتربرد همه روزه پاسخگوی سوالات شما هستند. بنابراین برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

ضد یخ پکیج چیست؟

آشنایی با ضدیخ پکیج

در پکیج ها، معمولاً یک مخلوط غیر سمی ضد یخ پلی پروپیلن گلیکول و آب در دیگ های گرمایش آب گرم و سیستم های لوله کشی نصب می‌شود. این برای کاهش خطر آسیب یخ زدگی به لوله های پکیج است. البته برای جلوگیری از قبض آب پرهزینه یا حتی کپک زدن لوله ها نیز می‌باشد. آلودگی زمانی رخ می‌دهد؛ که یک ساختمان بدون مراقبت دچار ترکیدگی لوله های گرمایش و نشتی شود. حتی اگر سیستم گرمایشی در شرایط کار خوب و قابل اطمینان باشد؛ از دست دادن برق یا گاز به معنای از دست دادن گرماست. در هوای یخبندان نیز به معنی ترکیدگی لوله ها و آسیب آب به ساختمان خواهد بود.

 روش های تخلیه پکیج

از پمپ انتقال متصل به تخلیه پکیج یا دریچه تخلیه منطقه استفاده می‌شود. معمولاً از یک جفت شیلنگ برای تشکیل یک حلقه بین تخلیه پکیج، مخلوط ضد یخ و آب و یک تخلیه منطقه‌ای استفاده خواهد شد. به طور معمول یک شیلنگ واشر به یک زهکشی منطقه یا به یک تخلیه در بالابرنده آب گرم خارج از پکیج وصل می‌شود. در این حالت، شیلنگ واشر دوم به تخلیه پکیج متصل خواهد شد.

سمت خروجی پمپ انتقال به یکی از این شیلنگ ها متصل است. شیلنگ دیگر داخل یک سطل تخلیه خواهد شد. از شیلنگ خروجی، می‌توانیم رطوبت سنج یا رفرکتومتر برای اندازه گیری غلظت ضدیخ در آب سیستم گرمایش استفاده کنیم. سمت ورودی پمپ انتقال توسط یک شیلنگ جمع‌آوری به یک سطل باز مخلوط آب و ضد یخ یا منبع ضد یخ خالص‌تر، اتصال میابد. شیلنگ پمپ ضدیخ را از سطل به سیستم فشار می‌دهد. نگه داشتن انتهای تخلیه شیلنگ دوم زیر سطح ضد یخ در سطل، از ورود هوا به سیستم جلوگیری خواهد کرد. بنابراین از تخلیه هوا جلوگیری می‌شود.

کاربردهای ضد یخ پکیج

پکیج ها، پایه ها، رادیاتورها، لوله های حرارتی تابشی، کنوکتورها و معمولاً محصولات ضدیخ سیستم گرمایشی پکیج، از پروپیلن گلیکول استفاده می‌کنند. همانطور که در اینجا توضیح می‌دهیم؛ دلایل خوبی برای استفاده از ضد یخ غیر سمی در پکیج ها وجود دارد. ضدیخ در پکیج ها، از مواد شیمیایی متفاوت ساخته می‌شود. کاربردهای ضدیخ در پکیج شامل مواردی است؛ که در سیستم های گرمایش آب گرم به کار می‌رود:

  • پمپ‌ها و کوره‌های حرارتی که از رویکرد سیستم گرمایش آب به هوا استفاده می‌کنند.
  • پکیج های زمینی
  • پکیج های آبی: لوله کشی‌ها، رادیاتورها، قرنیزها، کنوکتورها، لوله های سیستم حرارت تابشی و پمپ ها
  • پر کردن لوله ها و وسایل لوله کشی با مخلوط ضدیخ در زمستان
  • پکیج های گرمایشی با انرژی خورشیدی
  • سیستم های خنک کننده مبتنی بر آب
  • سیستم های حرارتی مبتنی بر آب مانند پمپ های حرارتی منبع زمینی

چگونه ضد یخ نشت می‌کند؟

آشنایی با ضدیخ پکیج

اگر پکیج گرمایش، دارای یک سیم پیچ بدون مخزن باشد؛ که برای تولید آب گرم خانگی استفاده می‌شود. در صورت همزمان بودن فشار آب در داخل سیم پیچ بدون مخزن یا سوراخ یا نشتی سیم پیچ بدون مخزن، محتویات پکیج ضد یخ می‌تواند به سمت عقب نشت کند. این محتویات با وارد شدن به لوله کشی آب ساختمان، در حالی که این ترکیب از رویدادها بعید است، امکان پذیر نیز می‌باشد. دقت کنید؛ برخی از محصولات ضد یخ پکیج برای استفاده در سیستم های گرمایشی یا سیستم های لوله کشی که از لوله های فولادی گالوانیزه استفاده می‌کنند؛ مناسب نیستند. باید برای تشخیص این موارد با تعمیرکار تماس بگیرید.

دلایل یخ زدگی پکیج

هیدرومتر ضد یخ قرمز EZ

با وجود اینکه برخی می‌گویند؛ برای یک مساحت معمولی 175 مترمربع به 10 گالن ضد یخ در پکیج نیاز دارید؛ هیچ پاسخ درستی برای کمیت ضد یخ وجود ندارد. این پاسخ، به حجم کل آب موجود در سیستم گرمایش آب گرم، حجم قرنیزها، رادیاتورها، لوله ها، پمپ ها، مخزن انبساط و خود دیگ بستگی دارد. اما با این وجود، همانطور که در اینجا توضیح می دهیم، بسیار آسان است که بدانید چه زمانی به اندازه کافی ضد یخ به پکیج گرمایش اضافه کرده اید.

وظیفه خدمات گرمایش این است که؛ از یک هیدرومتر ضد یخ یا رفرکتومتر ارزان استفاده کند. این هیدرومتر برای اندازه گیری غلظت پروپیلن گلیکول (PG) طراحی شده است. تا در واقع غلظت ضد یخ را در مخلوط ضد یخ و آب در پکیج اندازه گیری کند. آن را در سیستم به گردش در می‌آورد؛ تا کاملاً با آب سیستم یا آب یونیزه‌شده در تاسیسات جدید و برخی از تاسیسات تجاری، مخلوط شود. سپس با خواندن دمای محافظت در برابر یخ، سطح مخلوط را بررسی می‌کند.

تخلیه آب مدار شوفاژ

پیش از خروج از منزل، کلیه آب داخل سیستم شوفاژها و آبگرم را تخلیه کنید. این کار را در طولانی مدت انجام دهید. وقتی آبی داخل پکیج و لوله ها نباشد؛ در سرما و یخبندان، هیچ مشکلی برای پکیج بوجود نخواهد آمد. زیرا یخ زدن پکیج، زمانی که آب داخل پکیج و لوله ها یخ بزند و حجم یخ از حجم آب بیشتر شود؛ باعث ترکیدگی قطعات پکیج و لوله ها خواهد شد.

استفاده از ضد یخ در پکیج

برای افزایش راندمان، جلوگیری از تشکیل رسوب و جلوگیری از یخ زدگی در پکیج ها، این نکات را دنبال کنید. محلول ضد رسوب و ضد یخ را به سیستم شوفاژها و پکیج تزریق کنید. در صورت عدم وجود محلول ضد یخ پکیج، از ضد یخ اتوموبیل استفاده نمایید. محلول ضد یخ در اتوموبیل ها باعث جلوگیری از تشکیل رسوب در موتور می‌شود. با انجام این کار، علاوه بر جلوگیری از یخ زدن پکیج، مانع رسوب گذاری آن نیز خواهید شد. همچنین در بلندمدت راندمان پکیج نیز زیاد خواهد شد. با این حال انجام این کار را به تنهایی پیشنهاد نمی‌کنیم. بهتر است از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید.

علاوه بر این خواص، اضافه کردن ضد یخ باعث جلوگیری از هواگیری رادیاتورها نیز خواهد شد. از نکات ایمنی این کار، توجه به عدم نشتی رادیاتور یا پکیج است. با نزدیک تر شدن به فصول سرد، باید علاوه بر سرویس و راه اندازی پکیج، با تزریق ضد یخ مانع از یخ زدگی پکیج شوید. یخ زدن پکیج ها به ویژه در زمستان، با استفاده طولاتی مدت، از رایج ترین مشکلاتی است که  برای پکیج ها پیش می‌آید. موضوع در پکیج هایی که در محیط بیرون قرار دارند؛ بیشتر به چشم می‌خورد. در دماهای زیر صفر این پکیج ها نباید خاموش شوند. در این فصول در صورت بیرون رفتن از خانه، پکیج را روی حالت ضد یخ بگذارید. این حالت، به صورتی است؛ که حداقل یکی از رادیاتورها را باز  و پکیج را روی دمای پایین تنظیم باشد.

روش جلوگیری از یخ زدگی پکیج

آشنایی با ضدیخ پکیج

یخ زدن پکیج به دلایل مختلفی صورت می‌گیرد. اما رایج ترین روش جلوگیری از یخ زدگی پکیج، به دو صورت است.

  1. شیر گاز را باز بگذارید؛ و دو شاخه دستگاه را به پریز بزنید. امروزه بیشتر پکیج ها، سیستم های اتوماتیک برای جلوگیری از یخ زدگی دارند. می‌توانید راهنمای نصب و تعمیرات پکیج خود را بخوانید؛ تا از وجود این سیستم اتوماتیک در پکیجتان مطمئن شوید.
  2. در روش بعدی، همانطور که پیش‌تر ذکر کردیم؛ باید به شوفاژها ماده ضد یخ مخصوص رادیاتور را اضافه کنید. توجه کنید؛ این مهم است که ضد یخ شما مخصوص رادیاتور باشد. برای یخ ضدایی، پکیج را در حداقل ظرفیت خود نگهداری کنید. با این حال، عملکرد ضد یخ اتوماتیک در انواع پکیج ها متفاوت است. برای مثال عملکرد پکیج دیواری و آنالوگ در استفاده از ضد یخ متفاوت خواهد بود.

نکات مهم یخ زدگی پکیج دیواری

اگر به طور اتفاقی در یک روز سرد، به خانه بازگشتید؛ و متوجه شدید پکیجتان دچار یخ زدگی شده است. در این شرایط این نکات را به یاد داشته باشید. در ابتدا، با استفاده از سشوار یا آب جوش پکیج یخ زده را کامل گرم کنید. دقت کنید در زمان ریختن آب جوش روی پکیج، قطعات خیس نشوند و آسیب نبینند. پس از اینکه یخ های لوله و اتصالات پکیج باز شدند؛ به آرامی شیر پاک کن پکیج را باز کنید تا پکیج پر شود. احتمالاٌ مبدل صفحه ای در پشت پکیج، نشت کرده است.

در این شرایط هر چهار اورینگ مبدل باید تعویض و جایگزین شوند. پس از آب بندی شدن کامل پکیج، و تنظیم فشار آب بر روی 1/5 می‌توانید پکیج را روشن نمایید. همچنین احتمال زیادی دارد؛ اورینگ پشت حوضینگ پمپ، نیاز به تعویض داشته باشد. در پکیج های دیجیتال و جدیدتر، شیر گاز باید در حالت باز باشد. عقربه فشار پکیج، باید بین 1 تا 1/5 قرار گیرد. در این حالت پکیج باید به برق اتصال یابد. سپس  کلید انتخاب فصل را در وضعیت صفر قرار دهید.

نکات مهم یخ زدگی پکیج آنالوگ

مطابق پکیج های دیواری، شیر گاز پکیج باید باز و فشار پکیج باید بین 1 تا 1/5 تنظیم باشد. همچنین کلید تنظیم دمای آب گرم و شوفاژ را در وضعیت صفر قرار دهید. اگر پکیج قبل از شروع کار خاموش گردد؛ و چراغ ریست یا راه اندازی مجدد روشن شود. در این شرایط باید به کدهای خطای مشخص شده در دفترچه راهنمای پکیج را بررسی کنید. برای آگاهی از این کدهای خطا، مقاله تمام ارورها و کدها خطای انواع پکیج را مطالعه نمایید.

در صورتی که در واحدهای مسکونی، سکونت ندارید. برای تخلیه آب پکیج، باید ابتدا آب گرم مصرفی را از سیستم خارج کنید. برای این کار، شیر آب سرد ورودی به دستگاه را ببندید. سپس یکی از شیرهای آب گرم، باز نمایید. بهتر است پایین ترین شیر آب گرم را برای باز کردن انتخاب کنید. در نهایت باید مهره اتصال آب سرد ورودی و آب گرم مصرفی به دستگاه را شل نمایید. همچنین لوله های اتصال قبل از شیر آب سرد ورودی را عایق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن