جشنواره زمستانه تا بهار(جشنواره عیدانه) ۱۰ درصد تخفیف در کل دوره ها مهلت ثبت نام فقط و فقط تا ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۲

نحوه استفاده از ژل ماشین ظرفشویی

فهرست مطالب

برای استفاده کنندگان از ماشین‌های ظرفشویی، ژل ها بسیار مقرون به صرفه هستند؛ چراکه انحلال پذیری بالای این نوع از شوینده‌ها در کنار کاربرد متناوب و حجم کم ظروف مصرفی،  تقریبا هیچگونه آسیبی به ظروف و ماشین ظرفشویی شما وارد نخواهند کرد به صورتی که این نوع از شوینده دارای کمترین معایب می‌باشد. در این مقاله سعی شده است به تمامی زوایای استفاده از شوینده های ماشین ظرف شویی به ویژه ژل شستوشوی ظروف، کاربرد ها و تفاوت آن با سایر مواد شوینده، محل آن در ماشین ظرفشویی، حجم مناسب برای استفاده، کاربردهای نمک ماشین ظرفشویی و مایع جلادهنده و در آخر نکات زمینه ای استفاده از شوینده ها برای شستوشوی بهتر ظروف؛ پرداخته شود.

تفاوت ژل با سایر مواد شوینده

ژل شستشو

ژل ماشین ظرفشویی در مقایسه با مایع ظرفشویی شباهت زیادی دارد، اما این موضوع باعث نمی‌شود به جای ژل، از مایع ظرفشویی استفاده کنید. اگر بخواهیم از نظر قیمت سه ماده شوینده را از کمتر به بیشتر باهم مقایسه کنیم، پودر، ژل و سپس قرص ماشین ظرفشویی در رتبه‌های اول تا سوم قرار می‌گیرند. باید بدانید قرص و ژل ماشین ظرفشویی نیز، دارای عملکرد مشابه هستند، این نحوه و شرایط استفاده از آن‌ها است، که در این دو تفاوت ایجاد می‌کند.شایان ذکر است که به صورت قابل توجهی از نظر اقتصادی متمایز می‌باشند.

قرص‌های ماشین ظرفشویی، برای شستشوی حجم زیادی از ظروف ساخته شده‌اند. وقتی تعداد ظروف از حدی کمتر می‌شود، استفاده از این قرص‌ها به خاطر قیمت بالایی که دارند، مقرون به صرفه نیست. همچنین برخی از آنها دارای روکش پلاستیکی هستند که در آنها قابلیت شکستن و از وسط نصف کردن قرص‌ها وجود ندارد. اما ژل ماشین ظرفشویی، برای شستن تعداد کم ظروف ساخته شده است. شما به راحتی می‌توانید، حجم کمی از ظرف‌های کثیف را درون ماشین قرار داده و سپس به میزان دلخواه، از ژل ماشین ظرفشویی استفاده کنید. شما به آسانی، مقدار مصرف ژل ماشین ظرفشویی را کنترل خواهید کرد. ژل ماشین ظرفشویی در بسته بندی های قرص مانند نیز عرضه می شود که برای هر بار روشن کردن ظرفشویی باید یکی از آنها را مصرف کرد. در صورت استفاده از ژل ظرفشویی برای شستشوی ظرفیت کامل ماشین ظرفشویی، باید حدود ۲۵ تا ۳۰ میلی لیتر مایع درون محفظه بریزید.

نکات مهم پیش از خرید ژل

 1. نکته‌ای که باید قبل از خرید ژل ماشین ظرفشویی به آن توجه کنید، این است که آیا دستگاه شما، می‌تواند از ژل استفاده کند یا نه؟ پس در اولین قدم، دفترچه راهنمای ماشین خود را مطالعه کنید.
 2. بعد از اینکه اطمینان حاصل کردید، ماشین ظرفشویی، توان استفاده از ژل را دارد، باید برای دستگاه ژل مناسب انتخاب کنید.

محل ریختن ژل ماشین ظرفشویی

پشت درب ماشین ظرفشویی، در قسمت درونی آن فضایی برای قرار دادن مواد شوینده تعبیه شده است. خود این فضا به دو قسمت مختلف تقسیم شده است، قسمت اول به شکل دایره بوده و محل ریختن جلا دهنده است. قسمت دوم که به شکل یک مربع پوشیده بوده، محل ریختن ژل ماشین ظرفشویی است. نکته حائز اهمیت این است که ژل و پودر و هم چنین قرص، هر سه، در محفظه‌‌ی قسمت دوم که در بالا به آن اشاره کرده‌ایم؛ گذاشته خواهند شد.

حجم مناسب ژل شستشوی ظروف

حجم مشخص و استاندارد از ژل شستشوی ظروف را با توجه به تعداد آن‌ها انتخاب کنید. هر کدام از ماشین‌های ظرفشویی یک ظرف یا قالب مشخص و استاندارد برای شستشوی تعداد مشخصی از ظروف و فضای ماشین ظرفشویی دارند که می‌توانید از آن به عنوان یک الگو استفاده کنید. استفاده بیش از حد از مایع ظرفشویی می‌تواند منجر به باقی ماندن آن روی ظروف و لیز شدن سطح آنها شود و اگر از مقدار استاندارد کمتر استفاده کنید به احتمال زیاد ظروف به شکل مناسب تمیز نمی‌شوند.

اگر احساس می‌کنید که ظروف شما بسیار کثیف هستند و به صورت تجربی ثابت شده که ماشین نمی‌تواند آن را تمیز کند و سعی کنید مقدار خیلی کمی از ژل شستشوی ظروف نسبت به حالت استاندارد اضافه کنید.

استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

این نمک برای بالا بردن کیفیت شست و شو بسیار مهم است که همواره در حفظ بخش‌های داخلی ماشین ظرفشویی و هم در تمیز کردن سطح ظروف نقش مستقیم دارد؛ علت آن این است که نمک ماشین ظرفشویی به صورت یک ترکیب خاص پودری طراحی شده و هدف اصلی آن گرفتن سختی آب است. لازم به ذکر است که نباید به همراه شست و شستشوی ظروف از نمک معمولی یا سنگ نمک استفاده کنید و بیش از ظرفیت هم به آن اضافه نکنید که ممکن است باعث خوردگی بخش داخلی دستگاه و سوراخ شدن آن شود.

استفاده از مایع جلا دهنده

از مایع جلادهنده به عنوان مکمل عمل کرد شوینده ماشین ظرفشویی و همچنین نمک ماشین ظرفشویی یاد می‌شود. این مایع از باقی ماندن آثار رسوب روی سطح ظروف و همچنین بخش‌های داخلی ماشین ظرفشویی جلوگیری می‌کند و روند پاک شدن و خشک شدن ظروف را هم آسان‌تر می‌کند. در ضمن این ماده به عنوان یک جلادهنده استفاده می‌شود که برای براق شدن سطح ظروف هم مناسب است. برای این قسمت یک علامت ستاره مانند روی صفحه نمایش قرار داده شده که شما با توجه به آن می‌توانید از مایع استفاده کنید.

آبکشی قبل از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی از اشتباهاتی که خانواده‌ها هنگام استفاده از ژل شستشوی ظروف مرتکب می‌شوند، شستن و تمیز کردن آنها قبل از انتقال به دستگاه است. چراکه ماشین ها امروزه به خوبی می‌توانند چربی‌های مجتمع را از سطح ظروف پاک کنند.

بنابراین هنگام استفاده از ژل شستشوی ظروف و ماشین ظرفشویی سعی کنید که فقط تکه‌های مواد غذایی بزرگ و حجیم که احتمال دارد روی عملکرد دستگاه تأثیر بگذارد را جدا کنید و ظروف را به ترتیب در داخل دستگاه بچینید. البته اگر تعداد شما کم است و برای پر کردن ماشین نیاز به زمان طولانی‌تری دارید بهتر است برای جلوگیری از بو کردن غذا آنها را آبکشی کنید.

تنظیم درجه حرارت آب برای شستشو

تجربه ثابت کرده که تنظیم درجه حرارت آب شستشو تأثیر بسیار مهمی در شستن آنها دارد. امروزه توانایی تولید ژل شستشوی ظروف با امکان شستشوی آنها با آب به سرد و گرم به وجود آمده که محصولات خاص و پیشرفته هستند.

بنابراین اگر ژل‌شستشوی شما برای درجه حرارت بالا مناسب است حتماً تنظیمات ماشین ظرفشویی یا تنظیم آب ورودی را انجام دهید و اگر برای درجه حرارت پایین مناسب است از همان آب شهری استفاده کنید. در پایان به این نکته توجه داشته باشید که تنها استفاده از ماشین ظرفشویی و انتخاب یک ژل شستشوی ظروف برای تمیز کردن بهینه،  کافی نیست و بهتر است که ایده آل ترین شرایط ممکن را برای شستشوی ظروف فراهم کنید تا به بخش های داخلی ماشین ظرفشویی شما کمتر آسیب وارد شود.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.5]
دیدگاه خود را بنویسید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

 1. سیما گفته؛
  19:15 1402/04/02

  بسیار خوب
  ولی من از ژل فینیش استفاده میکنم
  روی جلدش فقط آلمانی نوشته و درجه حرارت آب مصرفی رو ننوشته ترجمه انگلیسی هم نداره

  • امین سراجی گفته؛
   12:27 1402/04/11

   با سلام معمولا ژل برد ماشین لباسشوی برای ضد اب کردن هست و برای ضد دمایی استفاده نمیشه شما میتونید از چسب اکواریوم استفاده کنید البته قبل از زدن از سالم بودن برد اطمینان کسب کنید و بعد چسب استفاده کنید

enemad-logo
کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن