جشنواره زمستانه تا بهار(جشنواره عیدانه) ۱۰ درصد تخفیف در کل دوره ها مهلت ثبت نام فقط و فقط تا ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۲

آموزش لحیم کاری

فهرست مطالب

نخستین گام در جهت ساختن هر دستگاه الکترونیکی، آشنایی با لحیم کاری است. در این مقاله  به آموزش لحیم کاری می‌پردازیم. دانستن مطالبی در رابطه با لجیم کاری امری مهم و ضروری می‌باشد و می‌تواند، موفقیت شما را در راهی که در آن قدم گذاشتید تضمین کند.

لحیم کاری چیست؟

لحیم کاری  عملی است که در آن دو فلز قابل لحیم کاری را در گرمای مناسب به وسیله ذوب کردن قلع به هم وصل می‌کنند. این عمل با کمک ابزاری به نام هویه یا Soldering Iron انجام می‌شود. برای انجام کارهای الکترونیکی‌، هویه با قدرت ۴۰ یا ۳۰ وات کافی است.

برای لحیم کاری مدارهای الکترونیکی قلع ۶۰ درصد را به صورت مفتول‌هایی به قطر، حدود یک میلی متر به نام “سیم لحیم” در می‌آورند. در مغز سیم‌های لحیم سوراخ‌هایی ایجاد کرده اند که از رزین مخصوصی پر شده است.

با ذوب شدن سیم لحیم در موقع لحیم کاری رزین داخل آن نیز ذوب شده و در محل لحیم کاری جاری می شود، این ماده شیمیایی سبب می گردد. تا لحیم کاری به بهترین نحو انجام شود. با روش ذوب کردن قلع در محل لحیم کاری، نیازی به روغن لحیم نیست.

ویدئو آموزشی لحیم کاری

مراحل لحیم کاری

1.قرار دادن قطعه روی فیبر مدار چاپی

ابتدا باید قطعات الکترونیکی را در محل‌های تعیین شده روی فیبر مدار چاپی قرار دهید. بعد سیم‌های قطعات را که از پشت فیبر خارج شده خم کنید، تا قطعه از جای خود خارج نشود. و اینک سیم های اضافی را طوری کوتاه کنید، که حدود دو میلی متر از آن باقی بماند. در صورت نداشتن سیم چین می توانید، موقتا از یک ناخن گیر بزرگ استفاده کنید.

2.گرم کردن محل لحیم کاری

نوک هویه را در محل لحیم کاری گذاشته ترتیبی بدهید که از یک طرف به دایره مسی سیم قطعه از وسط آن بیرون آمده تکیه کند. و از طرف دیگر با سیم قطعه مماس باشد. به این ترتیب به شکل هم زمان، دایره مسی محل لحیم کاری و سیم قطعه که از وسط آن بیرون آمده گرم می‌شوند. و گرمای مناسب را برای اینکه بتوانند قلع ذوب شده را بپذیرند، پیدا می‌کنند.

3.گذاردن قلع در محل لحیم کاری

چند لحظه پس از گذاشتن هویه سیم لحیم را نیز از طرف مقابل در محل لحیم کاری قرار داده به سمت نقطه‌ای که می‌خواهید در آنجا لحیم کاری کنید، فشار دهید. تا بتواند گرما را از محل لحیم کاری و نوک هویه جذب کرده و ذوب شود. با ذوب شدن سیم لحیم، روغن موجود در مغز آن نیز ذوب شده در محل لحیم کاری جاری می شود و شرایط را برای یک لحیم کاری صحیح آماده می کند.

5.پایان لحیم کاری

حدود نیم سانتی متر از سیم لحیم که ذوب شده آن را عقب بکشید، و چند لحظه بعد هویه را نیز از محل لحیم کاری دور کنید. اما چون چند ثانیه طول می‌کشد تا لحیم ذوب شده کامل سفت و جامد شود. بنابراین لازم است چند لحظه محل لحیم کاری را ثابت و بی حرکت نگه دارید. حداکثر زمان لحیم کاری روی فیبرهای مدار چاپی حدود ۲ تا ۳ ثانیه می‌باشد.

6.برداشتن قلع‌های اضافی

گاهی اتفاق می‌افتد که بین دو نقطه به وسیله قلع ذوب شده اتصال نا به جا به وجود می آید. برای برداشتن قلع های اضافی، ابزار مخصوص به نام قلع کش وجود دارد اما اگر به این ابزار دسترسی ندارید می‌توانید فیبر را با یک دست به صورت عمودی یا مایل بگیرید و با دست دیگر هویه داغ را در محل اتصال نا به جا قرار داده قلع آن را ذوب کنید.خواهید دید که قلع اضافی پس از ذوب شدن جذب هویه می گردد و اتصال نا به جا بین دو نقطه از بین می‌رود.

چند توصیه در مورد لحیم کاری

  1. در هنگام لحیم کاری برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی که ممکن است در اثر ریختن قلع ذوب شده به میز کارتان وارد شود، یک تکه پارچه نخی تمیز و یا یک تکه روزنامه زیر دستتان پهن کنید.
  2. هویه لحیم کاری را حتما روی پایه هویه قرار دهید و اگر پایه هویه در اختیار ندارید آن را روی یک سینی فلزی نسبتا پهن قرار دهید.
  3. دو شاخه برق هویه را به پریزی بزنید که سیم آن سر راه نباشد. چون ممکن است در اثر بی احتیاطی سیم آن کشیده شود و از روی پایه بیفتد و با اعضای بدنتان یا اشیاء مجاور مثل فرش یا موکت تماس پیدا کند.
  4. روغن لحیم وسیله مناسبی برای تمیز کردن نوک هویه است. در موقع لحیم کاری می‌توانید گاهی اوقات نوک هویه را وارد روغن کنید و آن را با دستمال کاغذی یا ابر نسوز تمیز نمایید.
  5. اگر نوک هویه شما در اثر گرم شدن زیاد سیاه می شود و قلع را به خود نمی‌گیرد و ذوب نمی کنند. یک عدد دیمر مخصوص هویه در مسیر برق آن قرار دهید و با کمک آن برق هویه را کم و زیاد کنید تا جایی که نوک هویه همیشه تمیز و براق بماند.

بردها نه تنها در دستگاه های ماینر بلکه در بسیاری از موارد مانند یخچال و غیره… وجود دارد و امکان خرابی در تمام آن ها نیز هست. بنابراین نیاز جامعه به تعمیر بردهایی از جمله کنترل برد ماینر زیاد می شود. آموزشگاه دکتر برد در راه آموزش قدم تعمیرات قدم نهاده تا با یادگیری آن بتوانید به درآمد مطلوب برسید. شما می توانید در دوره آموزش تعمیرات ماینر و دوره آموزش تعمیرات برد شرکت کنید و یک برد رایگان همراه با آموزش های عملی با اساتید حرفه ای و مدرک معتبر بین المللی را دریافت کنید.

همچنین شما می‌توانید در دوره‌ آموزش تعمیرات موبایل، دوره آموزش اسپیلت و کولرگازی، دوره آموزش تعمیرات و نصب پکیج دیواری، دوره آموزش لوازم خانگی و دوره آموزش تجهیزات پزشکی شرکت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دیدگاه خود را بنویسید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 18 =

enemad-logo
کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن