عیب یابی نشت گاز از کولرگازی

فهرست مطالب

نشتی در کولرگازی به علل مختلفی به وجود می‌آید. در ادامه به بررسی این علل و علائم آن نیز خواهیم پرداخت. پیش از شروع خاطر نشان می‌کنیم؛ این مراحل برای سهولت عیب یابی خانگی کولرگازی در خانه، برای شما در این مقاله گرد آوری شده اند. با این حال بهتر است در ارتباط یا با نظارت یک تعمیرکار صورت گیرد. بعضی از این مراحل نیاز به همراهی تکنسین حرفه ای دارد. حتی در شرایطی می‌توانید خودتان با آموزش این مراحل به یک تکنسین و تعمیرکار حرفه ای تبدیل شوید.

آموزشگاه فنی و مهندسی دکتربرد در دوره آموزش نصب و تعمیرات کولرگازی، برای علاقه مندان این شرایط را فراهم کرده است. در این دوره با همراهی اساتید برجسته ایران به آموزش تعمیرات برد کولرگازی، عیب یابی آن، شناسایی و انواع قطعات کولرگازی و همچنین نصب و راه اندازی آن بپردازید. در پایان این دوره به هنرجویان مدرک معتبر بین المللی اعتا خواهد شدو با استفاده از این مدرک، بلافاصله وارد بازارکار شوید. برای برخورداری از اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل کنید.

علائم نشتی گاز در کولزگازی

عیب یابی نشت گاز اسپیلت

 •  افزایش هزینه بیش از 20 درصد قبض برق
 • افت میزان سرما
 • شنیدن صدای نشت و خش خش از واحد داخلی
 • وجود برفک در پنل و لوله های کولرگازی
 • استشمام بوی گاز
 • کاهش عملکرد و ایجاد باد گرم
 • فشار و خرابی در کمپرسور
 • روشن نشدن کولرگازی
 • انجماد کویل های کندانسور

دلایل نشتی گاز در کولرگازی

عیب یابی نشت گاز اسپیلت

شایع ترین علت نشت گاز فریون در کولرگازی، خوردگی فلز است. خوردگی فلز به گاز اجازه خروج از سیستم کولرگازی را می‌دهد. برای برطرف کردن این مورد، تعویض اجزای فلزی جداگانه مانند کویل های کندانسور می‌تواند مفید باشد. با این حال، بسته به شدت آسیب و مدت استفاده از کولرگازی، نصب یک واحد تهویه مطبوع کاملاً جدید بهترین یا تنها اقدام خواهد بود. توجه داشته باشید، نشت گاز در کولرگازی، همچنین می‌تواند شما و خانواده‌تان را در معرض سطوح بالایی از محرک‌های شیمیایی قرار دهد. به علاوه می‌تواند به سیستم داخلی کولرگازی، نیز آسیب برساند. پیشگیری، بهترین روش عیب یابی نشتی گاز کولرگازیست. در نهایت، باید کولرگازی را با یک سیستم خنک کننده جدید، با مصرف انرژی جایگزین کنید. این کار هزینه کارکرد آن را کاهش می‌دهد. در زیر سایر علل نشت گاز در کولرگازی را آورده ایم.

 1. نصب یا تعمیر نادرست کولرگازی
 2. وجود آسیب در سیم پیچ اواپراتور به علت خوردگی
 3. آسیب  دیدگی دریچه شیدر
 4. وجود مشکلات مکانیکی
 5. سطوح پایین گاز
 6. کنترل اتصالات ضعیف و معیوب توسط کولرگازی
 7. نشتی شیرهای کنترل و اتصالات
 8. خدمات و نگهداری ضعیف
 9. کهنه شدن و مدت استفاده زیاد از کولرگازی
 10. فرسودگی و خوردگی فلز
 11. عدم سرویس دوره‌ای و نگهداری نادرست
 12. وارد شدن ضربه به کولرگازی
 13. وجود اختلال در اتصالات گازی
 14. نقص اولیه کولرگازی از کارخانه

نحوه جلوگیری از نشت گاز در کولرگازی

اگر کولرگازی شما قبل از سال 2010 ساخته شده است؛ مدت زمان زیادی از تولید آن می‌گذرد. این موضوع سبب فرسودگی و ایجاد مشکلاتی از قبیل نشت گاز خواهد شد. بیشترین دلیل برای نشت گاز در کولرهای گازی، مدت زمان استفاده و میزان کارکرد روزمره آنهاست. نکته قابل توجه؛ گاز مورد استفاده در این کولرها فریون است. این گاز در سال 1987 به دلیل آسیب هایی که به لایه اوزون به وجود می‌آورد؛ طی پروتکل هایی تصمیم به حذف آن گرفته شد.این گاز با ایجاد آسیب به لایه اوزون سبب گرمایش تدریجی و تغییرات اقلیمی آن خواهد شد. با این حال این اصلاحات در بسیاری از کشورها، شامل کشور خودمان وارد نشدند؛ و همچنان با استفاده از این گاز به آب و هوا و زیست کره صدمه می‌زنیم.

با این حال استفاده از مدلهای جدیدتر کولرهای گازی سبب کاهش این آسیب ها خواهد شد. حداقل کمک آن نیز عدم نشت گاز است. همچنین گاز اصلاح شده فریون به دلیل ذخایر طبیعی کم و تقریبا دست تیافتنی، به سختی جایگزین می‌شود. این گاز توسط تولیدکنندگان دیگر تولید نخواهد شد. وارد کنندگان نیز با منابع کم یا ناموجود مواجه هستند. در سال 2020 منابع مورد نیاز برای استفاده از فریون، توسط گازهای بازیافتی یا از قبل تولید شده سرویس خواهند شد.

نمی‌توان همیشه از نشت گاز جلوگیری کرد. بنابراین با سرویس دوره ای و تعمیرات مشکلات کوچک، بلافاصله در زمان ایجاد، حتی در صورت امکان تعویض آن با مدلهای جدیدتر می‌توانید برای مدتی از نشت گاز کولرگازی جلوگیری کنید. سرویسهای دوره ای کولرگازی را در ماه های ابتدایی سال انجام دهید. با این کار به طور موثرتری در تابستان و زمستان فعالیت خواهد کرد.

بررسی و عیب یابی نشت گاز در کولرگازی

عیب یابی نشت گاز اسپیلت

تست رنگ

تست رنگ یکی از ساده ترین راه ها برای بررسی نشت گاز در کولرگازی است. برای انجام این فرآیند، فقط باید رنگ فلورسنت را در واحد داخلی قرار دهید.در صورت وجود نشتی، این رنگ پس از گردش، از طریق مراکز نشت موجود بیرون خواهد ریخت. سپس از یک لامپ تشخیص برای اسکن کولرگازی خود و شناسایی مناطق نشت رنگ در آن، استفاده کنید. این فرآیند فقط چند دقیقه طول خواهد کشید. اما ممکن است به تجهیزات تخصصی برای این کار نیاز داشته باشید. به همین دلیل بهتر است؛ این کار را به متخصصان بسپارید. تا از ایجاد خسارات بیشتر جلوگیری کنید.

تشخیص با دستگاه الکترونیکی

با استفاده از یک دستگاه الکترونیکی، شما فقط قطعات کولرگازی خود را اسکن خواهید کنید. هنگامی که دستگاه الکترونیکی نشت را تشخیص داد؛ زنگ هشدار به صدا در می‌آید تا بتوانید مکان آن را شناسایی کنید. تنها مشکل ردیاب های نشت گاز، توانایی شناسایی نشتی ها، فقط در نقاط قابل دسترس توسط آشکارساز است. همچنین، این دستگاه ها بسیار گران قیمت می‌باشند. بنابراین برای یادگیری نحوه استفاده صحیح از آنها، نیاز به آموزش خواهید داشت.

تست نشت یاب نیتروژن

یکی دیگر از روش های رایج برای بررسی نشت گاز در کولرگازی، استفاده از تست نشت یاب نیتروژن است. این کار، ممکن است بیشتر از بقیه روش های این لیست هزینه داشته باشد. اما نتایج دقیق و قابل اعتمادتری ارائه می‌دهد. در این روش، ابتدا فریون باقی مانده در دستگاه برداشته می‌شود. سپس نیتروژن دوباره به واحد پمپ خواهد شد. با نگه داشتن نیتروژن در فشار بالاتر، این امر باعث ایجاد سر و صدا در مناطق دارای نشتی می‌شود. در نهایت باید پس از گوش دادن به این صداها، نواحی آنها را علامت بزنید.

تست حباب صابون

اگر نمی‌توانید به تعمیرکار مشکل را ارجاع دهید؛ می ‌وانید با استفاده از تست حباب صابون نیز نشت را تشخیص دهید. تنها چیزی که در اینجا نیاز دارید آب گرم و صابون است. این محلول را برای چند دقیقه مخلوط کنید. هنگامی که آن را به اندازه کافی هم زدید؛ محلول را از طریق واحد خود ارسال کنید. اگر در سیستم شما نشتی وجود داشته باشد؛ حباب های هوا را خواهید دید. نواحی را علامت گذاری کنید. با این کار تکنسین راحت تر آنها را پیدا خواهد کرد فقط مطمئن شوید که هیچ عنصر خورنده ای به ترکیب حباب هوا اضافه نشده است؛ زیرا ممکن است اجزای دستگاه شما را فرسوده کند. در نهایت منجر به تعمیرات پرهزینه خواهد شد.

تشخیص روغن

در صورت بروز نشتی در کولرگازی، در مواقعی امکان نشت روغن نیز وجود دارد. تشخیص این ماده به دلیل قوام تیره و غلیظ آن آسان است. همچنین یک بوی مشخص و قوی وجود دارد؛ که می‌توانید آن را حتی از راه دور استشمام کنید. اگر مشکوک به نشتی کولرگازی هستید؛ از دستکش های محافظ برای بررسی اطراف قطعات کولرگازی استفاده نمایید. دستکش های خود را برای هر گونه اثر قابل مشاهده روغن نگاه کنید. در صورت تولید روغن زیاد، باید فورا دستگاه تعمیر شود. اگر دستکش محافظ ندارید؛ می توانید از پارچه رنگ روشن نیز استفاده کنید. از این نکات برای عیب یابی نشت کولرگازی، استفاده کنید. اینگونه می‌توانید قبل از اینکه خیلی دیر شود آن را تعمیر نمایید.

مقاله های مرتبط

علائم خرابی خازن در کولرگازی

روش های سیم کشی کولرگازی

عیب یابی و تعمیر فن کولرگازی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دیدگاه خود را بنویسید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo

کارشناسان ما حتما باهاتون تماس میگیرن